Apie šilumos taupymą

Dažnai klausiame: ką reikia daryti, kad pavyktų sutaupyti šildant daugiabučio pastato butą ar kitos paskirties pastato patalpas? Tam yra keli laiko patikrinti būdai!


2017 m. rugpjūčio 25 d. Lietuvos respublikos energetikos ministro įsakymu šilumos tiekėjai buvo įpareigoti pasirašyti su ministerija susitarimus dėl energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo. Susitarimų sudarymo tikslas – šviesti ir konsultuoti vartotojus apie energiją taupančias priemones ir sprendimus, kurie keičia vartotojų elgseną ir įpročius didinant energijos vartojimo efektyvumą.

Dažnai klausiame: ką reikia daryti, kad pavyktų sutaupyti šildant daugiabučio pastato butą ar kitos paskirties pastato patalpas? Tam yra keli laiko patikrinti būdai!

Protingai vėdinkite patalpas. Patalpų vėdinimas yra svarbus siekiant išlaikyti tinkamą patalpų mikroklimatą, nes sumažėja drėgmės kaupimosi, pelėsių ir grybelio atsiradimo ant vidaus paviršių pavojus, o gyventojai papildomai saugomi nuo alergijos ir kitų kvėpavimo takų ligų. Kita vertus, reikia žinoti, kaip vėdinti, kad šiluma nebūtų švaistoma be reikalo. Visų pirma, vėdinimo metu prisukite radiatorių termostatinius ventilius (jeigu jie sumontuoti) – dėl per langą ateinančio šalto oro radiatoriai yra linkę stipriau įkaisti. Antra, patalpos nevėdinkite per ilgai: optimali trukmė yra maždaug 3–5 minutės. Geriau vėdinti dažniau ir trumpiau, o ne vieną kartą ilgai. Nepamirškite, kad langą reikia atverti plačiai ir nedaryti skersvėjo.

Visiškai atidenkite radiatorius. Būtinai atidenkite visus patalpose esančius radiatorius. Kai jie uždengti, patalpoje sulėtėja šilumos mainai ir kad optimaliai sušildytų patalpą, radiatoriai turi stipriau įkaisti. Nepamirškite, kad visus patalpoje esančius baldus ir daiktus reikia atitraukti ne mažesniu kaip 10 centimetrų atstumu nuo radiatoriaus. Jeigu jie stovės arčiau, radiatoriai turės išskirti maždaug 10 procentų daugiau šilumos. Šildomose patalpose turėtų būti sudarytos sąlygos laisvai judėti orui.

Už radiatorių sumontuokite ekranus. Kad radiatoriaus efektyvumas būtų dar didesnis, galite įrengti specialius aliuminio folijos ekranus, kurie šilumos įrenginių spinduliuojamą šilumą atspindės į patalpą. Tokius gaminius, kurie taip pat vadinami radiatorių kilimėliais, galite įsigyti statybinių prekių parduotuvėse. Tai padarius, siena sugers mažiau šilumos ir sumažės nuostoliai per ją, o tai padės sutaupyti iki 5 procentų šiluminės energijos.

Tikrinkite radiatorius. Jeigu pastebėsite, kad radiatorius netolygiai atiduoda šilumą (jo viršus šaltesnis nei apačia), tai reiškia, kad jis užpildytas neteisingai. Į radiatorių leidžiant vandenį, oras iš jo turi būti išstumtas, tačiau dažnai tam tikra oro dalis lieka viduje ir dėl to girdimi triukšmai, burbuliavimas ir panašiai. Tam reikia iš radiatoriaus išleisti orą. Kartais gali būti ir taip, kad senasis radiatorius užkalkėjęs ir dėl to šyla netolygiai, todėl gal verta ji pakeisti nauju efektyvesniu. Tuomet šiltas oras galės nuo viso radiatoriaus paviršiaus tolygiai sklisti į patalpą.

Užsandarinkite ar sureguliuokite duris ir langus. Per nesandarias duris ir langus dėl patenkančio į patalpą šalto oro prarandama daug šilumos, o gausių kritulių atveju gali patekti ir drėgmė. Jeigu atsistoję prie lango ir prie plyšio priglaudę ranką, pajusite temperatūros skirtumą, tai reikš, kad yra nesandaru ir būtina reguliuoti lango ar durų varčią arba ją sandarinti. Sandarinimui yra skirtos tarpinės ar juostos. 

Uždarykite buto ar pastato kambarių duris. Tai vienas iš paprasčiausių būdų taupyti šildymui reikalingą energiją. Kai lauke šalta, verta uždaryti duris tarp kambarių; tada radiatoriai neturės papildomai šildyti, pavyzdžiui, koridoriaus ar prieškambario. Taip pat, uždarius patalpos duris, ji apsaugoma nuo šalto oro, kuris, vėdinant kitas patalpas, per langus ateina iš lauko.

Jeigu pastatas yra nerenovuotas, atlikite pastato išorinių konstrukcijų šiltinimą. Rudens ir žiemos sezonų metu pastatai daugiausia šilumos praranda per išorines atitvaras. Daugiausia šilumos iš pastatų prarandama per išorines sienas ir stogą, o dalis ir per grindis. Jeigu namas nešiltintas, apšiltintas nepakankamai arba susidaro vadinamieji šilumos tilteliai, tai šiluma iš namo dingsta nepastebimai, o su ja kartu išgaruoja ir mūsų pinigai. Tada nepadės ir geriausia šildymo sistema, nes reikės tiekti tiek energijos, kiek reikalaus energetinis namo poreikis. Apšiltintas pastatas tinkamai apsaugos namą nuo perkaitimo vasaros metu ir šiluma neišeis iš patalpų žiemos periodu. Modernizuokite šildymo sistemą. Namo renovacijos metu neužtenka jį apšiltinti, bet reikia numatyti ir šildymo sistemos atnaujinimą. Tai padarę, padidinsite šildymo sistemos efektyvumą ir sumažinsite šilumos nuostolius. Atnaujindami sistemą, visų pirma patikrinkite visus vamzdžius – jų pralaidumą (jeigu jie užsikišę, juos reikia praplauti) bei izoliaciją (ar ji nepažeista ir sumažina šilumos nuostolius) – iki pačių mažiausių. Norėdami padidinti šildymo sistemos efektyvumą galite sumontuoti balansinius ventilius, termostatinius ventilius ir šilumos daliklius prie radiatorių.

Patalpų temperatūrą reguliuokite, atsižvelgdami į jų paskirtį ir paros laiką. (Renovuotuose namuose, kuriuose įrengti dalikliai ir termostatiniai ventiliai).

Ne visuose pastato kambariuose praleidžiate tiek pat laiko. Pagalbinėse patalpose nebūtina palaikyti tokią pačią temperatūrą, kaip tose patalpose, kuriose nuolat būname. Priklausomai nuo pastato konstrukcijos, reikia išskirti „dieninę“ ir „naktinę“ temperatūrą ir nepamiršti, kad optimali temperatūra miegoti yra 18 laipsnių. Atostogų metu ar išvykus ilgesniam laikui nėra reikalo savo bute ar kitose patalpose palaikyti aukštą temperatūrą, ją ramiai galite sumažinti iki nustatytos minimalios. Tai padės sumažinti šilumos sąnaudas ir, priklausomai nuo to, kiek laiko būsite išvykę, bent keliais procentais sumažinsite energijos sąnaudas ir tuo pačiu sutaupysite pinigų. Žvelgiant į bendrą eksploatacinių išlaidų už šilumos energiją struktūrą, tokie sprendimai gali atrodyti mažareikšmiai. Vis dėlto, reguliuodami patalpų temperatūrą, galite sutaupyti 10 procentų sunaudojamos šiluminės energijos, o specialistų nuomone, temperatūros sumažinimas patalpoje tik 1 laipsniu šilumos sąnaudas per šildymo sezoną gali sumažinti 6 procentais. Šiuo metu dalis Elektrėnų miesto gyventojų gyvena renovuotuose pastatuose, kuriuose sutvarkytos šildymo sistemos, tai yra ant šildymo sistemos stovų sumontuoti balansiniai ventiliai, prie radiatorių įrengti termostatiniai ventiliai, šios priemonės leidžia reguliuoti patalpų temperatūrą pagal asmeninius norus nuo 18 iki 23 laipsnių.


UAB “Elektrėnų komunalinis ūkis” inf.<- Grįžti į atgal