Teisininkas konsultuoja

Paveldėjote butą, tačiau šis įkeistas bankui, o kreditas negrąžintas, kas turės grąžinti kreditą?

Visų pirma, tam, kad paveldėtumėte turtą ir jis taptų Jūsų nuosavybe, Jums reikia jį priimti. Tą turite padaryti per tris mėnesius kreipdamiesi į notarą pagal paveldimo turto faktinę buvimo vietą.

Kitas būdas, kuris šiek tiek sudėtingesnis, t. y. paveldėję butą, galite pradėti faktiškai jį valdyti, jame gyventi ir pan., tačiau tokiu atveju norėdami įregistruoti savo nuosavybę Registrų centre, jau turėsite kreiptis į teismą dėl juridinio fakto nustatymo ir įrodyti, jog išties pradėjote tą turtą valdyti. Taigi, lengvesnis kelias yra per 3 mėnesius pateikti notarui pareiškimą dėl palikimo priėmimo.

Lietuvos teisinis reglamentavimas nustato, jog neleidžiama priimti palikimo iš dalies arba su sąlyga ir išlygomis, vadinasi, norėdami paveldėti butą, turėsite priimti ne tik jį, tačiau ir palikėjo skolas, kurias turėsite grąžinti.

Gali kilti klausimas, o kas tuomet, jei paveldimos skolos didesnės už paveldėto turto vertę? Ar paveldėtojui reikės iš savo asmeninių lėšų jas grąžinti? Pagal bendrąją taisyklę – taip. Jei priimsite palikimą ir skolų bus daugiau nei turto, tas skolas turėsite dengti iš savo asmeninių lėšų.

Nepaisant šios bendrosios taisyklės, yra išimtis – tai paveldėjimas pagal turto apyrašą. Jau kreipdamiesi į notarą, turite aiškiai nurodyti, jog paveldėjimą priimate pagal apyrašą. Tokiu atveju antstolis surenka visą informaciją apie mirusiojo turtą ir skolas ir šį apyrašą pateikia notarui. Tokiu būdu Jūs priimate tą turtą, kuris nurodytas apyraše, o priėmę palikimą išvengiate situacijos, kuomet nepakakus paveldėto turto, skolas tektų grąžinti iš savų lėšų.

Civiliniame kodekse nurodyta, jog įpėdinis, priėmęs palikimą pagal antstolio sudarytą turto apyrašą, už palikėjo skolas atsako tik paveldėtu turtu. Vadinasi jei paveldėto turto neužteks skoloms grąžinti, jums iš savo asmeninių lėšų likusios skolos dengti nereikės.

Taigi, jei nesate garantuoti dėl mirusiojo turėto turto ir skolų, patikimiau būtų turtą paveldėti pagal apyrašą. Tokiu atveju, žinoma, Jums reikės mokėti palikėjo skolas, tačiau tik iš to turto, kurį taip pat paveldėjote, o Jūsų asmeninės lėšos nebus liečiamos.

Be jokios abejonės, privalu žinoti ir tai, jog priimti palikimą ar jo atsisakyti, yra asmens sprendimas, t. y. Jūs visada turite galimybę paveldėtino turto nepriimti, tokiu atveju nepaveldėtumėte nei turto, nei pareigos grąžinti skolas.

 

Advokatas Egidijus KIERAS

Advokatų profesinė bendrija AVOCAD<- Grįžti į atgal