Viešnagė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje

Jau rudenį žvarbūs vėjai nupūtė, žiema pasibeldė į duris, rodos, namuose taip jauku, kad niekur išeit nesinori.

Bet mums, vieviečiams, sėdėti šiltuose namuose ir snausti neleidžia Vievio kultūros centro darbuotojai, parengę projektą „Susitiksime scenoje“, kurį dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Sukvietė mus visus – mažus ir didelius, jaunus ir jau pagyvenusius – į sceną. Nuo pat spalio pradžios Vievio kultūros centras virė nuo kūrybinės veiklos: vieviečiai, kurių dauguma iki šiol nedalyvavo kultūrinėje veikloje, vaidino, modeliavo, siuvo kostiumus, pjaustė, karpė ir dažė dekoracijas, mokėsi scenos įgarsinimo ir apšvietimo ir t. t. Aplankėme keletą Valstybinio jaunimo teatro spektaklių, bendravome su aktoriais – juk šis teatras yra projekto partneris. Didžiuodamiesi visiems pasakojame, kad su mumis dirbo garsi aktorė ir režisierė Janina Matekonytė. Jau ir premjerinius spektaklius Vieviui bei Kazokiškėms padovanojome. Ir laikraščiai apie mus jau rašė...
Paskutinę rudens savaitę pilnas autobusas Vievio senjorų, jaunimo ir vaikų, projekto „Susitiksime scenoje“ dalyvių, važiavo į Vilnių, į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją. Čia vyko studentų darbų (spektaklių eskizų, skirtų vaikams ir jaunimui) peržiūra-konkursas. Tai buvo edukacinė ekskursija. Su mumis mielai bendravo Teatro ir kino fakulteto dekanė Elona Bajorinienė, Meno centro vadovė Ana Ablamonova. Buvo įdomu aplankyti LMTA kino gamybos cechą. Čia pamatėme kelias ištraukas iš studentiškų kino darbų. Patys studentai papasakojo, kokius vaidmenis kuriant kino filmą atlieka režisieriai, garso ir šviesų operatoriai, kostiumų dailininkai ir grimuotojai. Sužinojom, kuo skiriasi projekcijų ir šviesų dailininkai, kokį darbą atlieka garso takelių ir muzikos autoriai.
Padėkoję studentams už nuoširdų priėmimą, skubėjome į spektaklių eskizų peržiūrą LMTA teatro ceche. Pamatėme net tris konkursinius vaidybinius ir režisūrinius studentų darbus.
Pirmiausia galėjome įvertinti eskizą pagal Oskaro Vaildo pasaką „Žvejys ir jo Siela“ (rež. Povilas Makauskas). Šis spektakliukas mus sužavėjo aktorių lankstumu ir plastiškumu. Ypač žavėjomės Žvejo, Undinėlės ir Pirklio personažus įkūnijančių aktorių vaidyba.
Po trumpos pertraukėlės trečio kurso studentai parodė eskizą lietuvių liaudies pasakos ir S. Nėries poemos „Eglė žalčių karalienė“ motyvais (rež. Eglė Kižaitė). Mus nustebino studentų išradingumas ir gebėjimas minimaliomis priemonėmis tuščią scenos erdvę užpildyti prasmingomis dekoracijomis. Naudojant vien tik storas virves ir muziką buvo pasiektas puikus efektas: mes išties matėme ir jautėme ir banguojančią jūrą, ir vėjo pustomas smėlio kopas, girdėjome žuvėdrų klyksmą. Itin įtaigiai ir emocionaliai vaidino Žilvino, Drebulės bei Eglės sesers personažus įkūnijantys aktoriai.
Mums, žiūrovams, buvo išdalinti lapeliai su prašymais įvertinti spektaklius, skiriant jiems vietas. Nežinau, ką nutarė kompetentinga dėstytojų komisija, nes išvykome nesulaukę vertinimo rezultatų, tačiau mane asmeniškai labiausiai sujaudino trečiasis eskizas – „Kelionė į Tandadriką“, parengtas Vytautės Žilinskaitės to paties pavadinimo apysakos – pasakos motyvais. Šio kūrinio veikėjai – sugadinti ir į sąvartyną išmesti žaislai. Pusvalandžio trukmės spektakliukas (rež. Kamilė Gudmonaitė) su aliuzija į A. de Sent Egziuperi „Mažąjį princą“ privertė susimąstyti, ar egzistuoja planeta, kuri apvalytų kiekvieno mūsų dvasinius sąvartynus. Ar ne mes patys prisidedame prie gėrio, atjautos ir švelnumo naikinimo?..
Pakeliui į namus dalijomės patirtais įspūdžiais ir diskutavome. Abejingo nebuvo nė vieno. Esame dėkingi LMTA Teatro ir kino fakulteto dekanei Elonai Bajorinienei, Meno centro vadovei Anai Ablamonovai, visiems tąvakar vaidinusiems studentams ir režisieriams.
O mūsų dar laukia kitos projekto „Susitiksime scenoje“ veiklos: šią savaitę lankysimės Valstybiniame jaunimo teatre, edukacinės ekskursijos metu vaikščiosime po pilnus paslapčių teatro užkulisius, bendrausime su teatro darbuotojais ir aktoriais. Ir tikrai žinosime, kad kiekvienas projekto „Susitiksime scenoje“ etapas – tai dar vienas žingsnelis į Didžiosios scenos meno pažinimą.

Karolina Naprienė, projekto „Susitiksime scenoje“ dalyvė<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų