Stot! Humoras eina!

Tokia šmaikščia parafraze iš teismų kasdienybės pavadinta 39-oji Lietuvos karikatūrų paroda teisingumo tema rugsėjo 11-ąją buvo pristatyta ir Elektrėnuose.

Balandžio 1-osios proga Teisingumo ministerija, bendradarbiaudama su Nacionaline karikatūristų asociacija „Humor Sapiens“, suorganizavo karikatūrų konkursą teisingumo tema „Stot! Humoras eina!“ – kitaip pažvelgti į teismų kasdienybę buvo kviečiami ne tik garsiausi šalies menininkai, bet ir įkalinimo įstaigose bausmę atliekantys asmenys.
Geriausių piešinių paroda atidaryta Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje Vilniuje. Apsilankiusi Kaune ir keliuose mažesniuose miesteliuose, ji atkeliavo ir į Elektrėnų kultūros centrą. Čia rugsėjo 11-ąją būriavosi apie pusšimtis miesto gyventojų ir svečių, savomis akimis panorusių įsitikinti, kad tautiečiai sugeba ne tik skųstis bei verkti, bet ir su humoru pažvelgti į rimtus dalykus.

Gyventojai teismais vis dar nepasitiki

Pasak parodos organizatorių, teismų darbas dar ir šiandien visuomenėje yra apipintas gandais bei nebūtomis istorijomis apie galimybes išsisukti nuo teisingumo ir nupirktus sprendimus. Būtent tokie stereotipai ir inspiravo karikatūrų parodos „Stot! Humoras eina!“ idėją.
„Atrodytų, humoras ir teisė – dvi viena nuo kitos ganėtinai nutolusios, mažai sąlyčio taškų teturinčios sritys. Tačiau būtent karikatūristai, pasitelkdami įvairialypes raiškos priemones, geba šmaikščiai ir patraukliai atskleisti visuomenėje paplitusius stereotipus, perteikti fobijas, apnuoginti baimes ar nepasiteisinusius lūkesčius“, – tokiais žodžiais parodą apibūdina teisingumo ministras Juozas Bernatonis.
Kad lietuviai vis dar kreivai žiūri į teismų darbą, patvirtina ir šių metų liepos mėnesį atliktas bendrovės „Vilmorus“ tyrimas. Apklausus daugiau kaip tūkstantį respondentų paaiškėjo, kad Lietuvos teismais pasitiki vos 24,2 proc., o nepasitiki net 26,4 proc. apklaustųjų. Neigiamu balansu „pasigirti“ dar gali tik politikai.

Juozas Bernatonis: Lietuva suklestės

Teisingumo ministras J. Bernatonis į parodos atidarymą gausiai susirinkusiems elektrėniškiams ir miesto svečias sakė: „Be galo svarbu, kad mes, gyvendami demokratinėje visuomenėje, galime pasijuokti iš rimtų, kartais net skaudžių mums dalykų. Galbūt, pamatę kai kuriuos piešinius, net nesuprasime, iš ko čia juokiamasi, tačiau menininkai kaip niekas kitas atliepia opiausias visuomenės problemas.“ Susirinkusiems ministras linkėjo, kad jie imtų pavyzdį iš karikatūristų ir į gyvenimą žvelgtų su šypsena bei gera nuotaika. „Net neabejoju, kad anksčiau ar vėliau Lietuva suklestės, nors šiandien ir netrūksta subjektyvių priežasčių, kurios tarsi pagaliai į ratus“, – sakė J. Bernatonis.
Meras Kęstutis Vaitukaitis pasidžiaugė, kad tokios parodos kaip ši, taip pat kiti renginiai miestui suteikia papildomo šarmo, vylėsi, kad ši karikatūrų paroda ne tik daugelį privers nusišypsoti, bet ir praplės žinias apie Lietuvos teismų darbą. Elektrėnuose apsilankiusiam teisingumo ministrui meras įteikė atminimo dovaną – Elektrėnus reprezentuojančią knygą „Šviečia naktį, šviečia dieną...“

Paskutinė galimybė apsilankyti

Pirmame Elektrėnų kultūros centro aukšte iškabintoje nuotaikingoje parodoje šiuo metu eksponuojama 40 profesionalių Lietuvos karikatūristų darbų. Prizinį parodos fondą – 1000 eurų – pasidalijo trys vertinimo komisijos geriausiais pripažinti karikatūrų autoriai: Edmundas Unguraitis, Auritas Sipaitis ir Vladimiras Beresniovas. Paskatinamieji prizai įteikti Antanui Bartašiūnui, Juozui Juozapavičiui ir Iljai Bereznickui.
Paroda veiks iki rugsėjo 20 dienos.

Aivaras Veiknys<- Grįžti į atgal