Seminaras būsimiems statybininkams

Pastaraisiais metais mažėjantys iškastinių gamtinių išteklių resursai paskatino pasaulio valstybes domėtis energiškai efektyvių (pasyvių) pastatų statyba.

Apie tai šių metų lapkričio 20 d. VšĮ Elektrėnų profesinio mokymo centro statybos verslo paslaugų teikėjo, apdailininko (statybininko) ir kitų profesijų mokiniams ir mokytojams buvo kalbama seminare, kurį vedė Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos (toliau – NPNA) vadovas Aidas Vaičiulis.
Seminarą sudarė keturios dalys. Pirmojoje dalyje buvo pristatytas pasyvaus namo standartas, nagrinėjami svarbiausi energiškai efektyvios statybos pagrindai. Antrojoje dalyje kalbėta apie pasyvaus namo pastato apvalkalą, tinkamą vėdinimą, izoliaciją, t. y. sienas, stogus, pamatus, langus, jų stiklinimą, vidaus paviršių temperatūras, santykinę drėgmę, sandarumą, akumuliacines savybes ir komfortą. Trečiojoje dalyje seminaro dalyviai buvo supažindinti su priverstinio vėdinimo ir šildymo įrengimu pasyviame name bei komfortiško mikroklimato užtikrinimu patalpose. Ketvirtojoje dalyje NPNA vadovas mokė mokinius, kaip savo pasyvaus namo standartą pagrįsti ekonomiškai, kaip prieš planuojant statyti pasyvų namą apskaičiuoti statybos, eksploatacijos išlaidas.
Seminaro vedėjas akcentavo, jog pasyvusis namas – tai ateities namas! Tai komfortiškas, energiškai efektyvus, ekonomiškas, jaukus ir draugiškas aplinkai pastatas. Pasyvus namas suteikia šiluminį jaukumą ir vėdina orą nenaudojant tam papildomai energijos, tai namas be aktyvios šildymo sistemos. Šildymui naudojami pasyvūs energijos šaltiniai, tokie kaip saulės energija, dirvožemio šiluma, žmogaus kūno temperatūra, apšvietimas, buitiniai prietaisai ir kt. Svarbiausia šiuolaikinėje visuomenėje tai, kad pasyvus namas neteršia aplinkos. Aidas Vaičiulis energiškai efektyvų namą palygino su termosu ir teigė, jog termosas neturi siūlių, jo danga vientisa, todėl taip gerai sulaiko šilumą.
Seminaras buvo labai naudingas, nes mokiniai sužinojo pasyviojo namo privalumus, kuo pasyvus namas skiriasi nuo įprastinių šiuolaikinių namų, suprato, kad kiekvienas žingsnelis, vedantis efektyvumo link, mažina šilumos energijos poreikį ir taip sutaupomi energijos kaštai. Energinis efektyvumas yra tik viena iš gyvenimo kokybės dalių, svarbiausia, kad būstas žmogui būtų ir patogus, ir komfortiškas.

Profesijos mokytoja Stefanija Ulonienė<- Grįžti į atgal