Lietuvos patriotu tapęs švedas J. Ohmanas: šio krašto laukia šviesi ateiti

Praėjusį ketvirtadienį Elektrėnuose viešėjęs žinomas švedų kilmės publicistas, režisierius, vertėjas Jonas Ohmanas su auditorija kalbėjo apie viską: migraciją, savo šalies patirtį ir Lietuvos pažangą, santykį su religija, padėtį Ukrainoje ir savo indėlį organizuojant humanitarinės pagalbos misijas į šią krizės krečiamą šalį.

„Lietuvos energijos gamybos“ ir Elektrėnų bibliotekos kvietimu apsilankęs svečias sakė esąs įsitikinęs, kad šalyse, kuriose viskas pradedama iš naujo, galima nuveikti didelių ir prasmingų darbų, sukurti tikrą pilietinę visuomenę, o ir svetimšaliai, jo nuomone, nėra kažkoks blogis, ir jie gali duoti naudos.
Kaip juokavo svečias, būtent Lietuvą iš kitame Baltijos krante esančių šalių jis išsirinko dėl istorinių sąsajų. „Norėjau labiau pažinti kraštą, kurio švedams taip ir nepavyko užkariauti. Latvius ir estus buvome įveikę, o štai lietuvių – ne...“, – su šypsena kalbėjo svečias, čia pat surimtėjęs ir pridūręs, kad Lietuvai istorija nepagailėjo sudėtingų akimirkų. Pasak Jono, jį visuomet žavėjo mūsų šalies pokario pasipriešinimo fenomenas su savo herojais, vertais geriausių veiksmo filmų scenarijaus.
Į gimtąją Švediją savanoris emigrantas J. Ohmanas dabar sugrįžta itin retai. Per pastaruosius dvejus metus gimtinėje jis buvo vos du, o štai Ukrainoje – net 26 kartus! Auditorijai svečias pademonstravo savo švedišką pasą, margą nuo Ukrainos pasieniečių antspaudų. Tiek kelionių ir pastangos padėti nualintai šaliai atsiliepė paties J. Ohmano gyvenimui – butą Vilniuje jis turėjo išnuomoti ir išsikraustyti į kaimą. „Tol, kol pats šiek tiek finansiškai atsigausiu“, – prisipažįsta, nė neabejodamas, kad greitai taip ir bus: tereikia išnaudoti visas galimybes.
„Lietuvoje sudėtinga, bet labai įdomu gyventi. Aš visiems sakau, kad čia galima padaryti bet ką ir tapti bet kuo, galima tiesiog imti ir kažką pakeisti. Patikėkit, ne visose šalyse tai įmanoma. Žmonės čia labai įvairūs ir įdomūs, tai jūsų stiprybė“, – kalbėjo J. Ohmanas.
Populiaraus visuomenės veikėjo nuomone, Lietuva ir lietuviai dabar išnaudoja tik kokius 5 proc. savo potencialo. Tad jis teigia nė kiek neabejojantis, kad šio krašto laukia šviesi ateitis. „Apskritai esu įsitikinęs, kad dabar Baltijos jūros šalių regionas yra vienas perspektyviausių ir turintis didžiausią potencialą visoje Europoje“, – samprotavo renginio svečias. Tiesa, dar reikės laiko bei gerokai pasistengti, kantriai padaryti daug darbų. Čia, jo nuomone, labai svarbu nebijoti svajoti ir pasižiūrėti, kaip vienų ar kitų dalykų pasiekė kiti.
„Gali turėti ir mylėti savo kaimą, bet taip pat reikia nebijoti skristi ir į kosmosą“, – vaizdingai taria puikiai lietuviškai kalbantis švedas, paragindamas nebijoti migracijos procesų. Pasak jo, nuo to kažkada nepavyko pabėgti ir Švedijai. „Istorijos žinojimas padeda suprasti tai, kas vyksta dabar. Emigracija, imigracija buvo visuomet ir šie procesai nuolat kartojasi, kaip ekonominiai ciklai“, – aiškino svečias, teigdamas, kad šalies saugumo garantas yra sąmoningas pilietis, nesvarbu kur esantis, bet žinantis, ką daro ir pasirengęs veikti. J. Ohmanas pripažįsta, kad dabartiniai imigrantų į Europos Sąjungos srautai – didžiulis iššūkis, vis dėlto, jo nuomone, vystymosi kelyje imigrantai gali ir padėti, tereikia atvirumo ir noro įtraukti atvykstančius, o ne juos izoliuoti.
Išnaudojant šalies potencialą, J. Ohmano nuomone, svarbu ne tik kantriai dirbti bei atvirai žvelgti į aplinka, bet ir nepamiršti nuolat mokytis. Nuo jaunystės, kai labai svarbus mokytojo vaidmuo, nes jaunimui reikia mentoriaus, vedlio, su kuriuo būtų galima kalbėtis apie viską, kas perduotų patirtį, iki pat gyvenimo pabaigos. „Švedijoje mokomasi visą gyvenimą, tai labai svarbu kuriant gerovę“, – susirinkusiems kalbėjo svečias.
Susitikimas su J. Ohmanu buvo jau keturioliktas renginys iš ciklo „Lietuvos energijos gamyba“ pristato“. Šie nemokami renginiai, susitikimai su įdomiais žmonėmis, išskirtinėmis asmenybėmis Elektrėnų krašto bendruomenei organizuojami kartu su Elektrėnų savivaldybės viešąja biblioteka.

„Lietuvos energija gamyba“<- Grįžti į atgal