Kaip gyvena smulkieji verslininkai?

Moters dienos išvakarėse apsilankiau Semeliškių gėlių parduotuvėlėje, kurios savininkė, nuolat besišypsanti Rita Narkevičienė, maloniai sutiko papasakoti apie save, verslą, gėles ir išsipildžiusią svajonę – gėlių parduotuvėlę.

Kaip gyvena smulkieji verslininkai?

Moters dienos išvakarėse apsilankiau Semeliškių gėlių parduotuvėlėje, kurios savininkė, nuolat besišypsanti Rita Narkevičienė, maloniai sutiko papasakoti apie save, verslą, gėles ir išsipildžiusią svajonę – gėlių parduotuvėlę.

Išsipildė mano gyvenimo svajonė

Rita Narkevičienė gimė, mokėsi ir dirbo Vievyje. Šiuo metu gyvena vyro tėviškėje, Baubonių kaime (Semeliškių sen.). Kiek save atsimena, visą laiką domėjosi gėlėmis, stebėjo, kaip jos auga, pražysta, ypač grožėjosi tulpėmis. Anksti ištekėjo, susilaukė vaikučių. Augindama juos baigė mokslus, įgijo Biurų veiklos tvarkytojos specialybę. „Darbas su dokumentais, ataskaitomis – tai nebuvo man prie širdies“, – prisipažįsta Rita.

Atėjus metui jauniausią sūnelį leisti į mokyklą, teko palikti darbą Vievyje, atsisakyti jo dėl vaiko, kad išleistų ir sulauktų grįžtančio iš mokyklos. Tuomet ir susigundė Semeliškių gimnazija. Vievyje pirmoje klasėje buvo 26 vaikai, Semeliškių – tik aštuoni. Ir mokytoja Vaita Vitkauskaitė labai viliojo, nes buvo girdėjusi, kad tai ypatinga pedagogė. Taigi pasirinkimu Rita labai džiaugiasi. Metus namie kepė meduoliukus, tortus, siuvo lėles, užsiėmė rankdarbiais.

Kaip atsirado gėlių parduotuvėlė?

Užimtumo tarnyboje atsitiktinai iš darbuotojų sužinojo, kad organizuojami floristikos kursai. Taip ir prasidėjo kelias link svajonių išsipildymo. Kaune, Petrašiūnų darbo rinkos mokymo centre devynis mėnesius mokėsi, įgijo praktinės patirties, kūrė kompozicijas, jautėsi labai laiminga. Tuomet pradėjo mąstyti apie savo tolimesnį kelią, susijusį su gėlėmis. Sakoma, kas labai svajoja, siekia tikslo, tam ir Dievas padeda. Taip Rita atsidūrė Semeliškėse, išsinuomojo patalpėlę, geranoriškai dauguma reagavo, tvarkyti įvairius dokumentus labai padėjo seniūnė Loreta Karalevičienė. Ir pradėjo floristikos verslą su... 50-ia eurų kišenėje. Ir štai, jau antrus metus, Semeliškių miestelio centre gyvuoja Ritos gėlių parduotuvėlė. Semeliškėse gėlių parduotuvėlės niekada nėra buvę, tad Rita džiaugiasi, kad ir pirkėjų, užsakovų turi, ir žmonės patenkinti. Žinoma, norėtųsi didesnės apyvartos.

Vien tulpių pas Ritą – septynios rūšys, o kur dar rožės, eustomos, ciklamenai, orchidėjos, gvazdikai, alstromerijos ir net pavasario šaukliai – „kačiukai“ jau puikuojasi.

Kaip viskas vyksta?

Sekmadieniais gėlės užsakomos Vilniaus bazėje, trečiadieniais 4 val. ryto Rita pajuda iš namų link Vilniaus atsiimti užsakymo. Grįžusi gėles sutvarko, paruošia. Kurių neparduoda, dovanoja gyventojams, išdalija, nes parduotuvės patalpos mažytės, tad norisi, kad dominuotų tik šviežios gėlės.

Ar dar gyvuoja gyvų gėlių tradicija?

„Gyvuoja, perka prieš šventes, nors šiaip dabartiniai gyventojai nelabai noriai leidžia pinigus gėlėms. Kol neini į šventę, tol nepasigendi gėlių, bet, kai vienoje rankoje laikai dovaną, kitoje kažko tikrai trūksta, žinoma – gėlių“, – pasakoja Rita. Dominuoja ir praktiškos puokštės. Kai gyvų gėlių žiedus atstoja lošimo bilietai arba piniginės kupiūros, sukuria kaip puokštę, įsuka į spalvotą popierių ir padaro labai įdomią ir originalią dovaną. Rita gamina ir valgomas puokštes, susijusias su maistu: vaisiais, daržovėmis, prieskoniais, saldumynais, gėrimais ir kt. Gamina viską, ko tik paprašo užsakovai. Netgi kuria konkrečios profesijos žmonėms. Buvo užsakymas sukurti muzikos mokytojai puokštę, tai jos kūrinys buvo – kartoninis fortepijonas, kurio klavišus atstojo saldainiai, o ant instrumento – gyvų gėlių puokštė. Originali puokštė buvo sukurta ir aštuoniolikamečiui, ir mažam vaikučiui. Vien pelyčių šiems žiurkės metams iš graikinio riešuto ir kvepiančio pipiro sukurta per 80.

Kokios puokščių tendencijos?

Dauguma pageidauja, kad būtų puokštės įvyniojamos, bet daug kas ir nebenori plėvelių, celofanų, popierių. Nors dabar atsiranda naujoviški, spalvoti, gofruoti vyniojami popieriai, kurie suteikia puokštėms iškilmingumo, ryškumo. Dažnai gyvas gėles įkomponuoja į dovaną arba dovaną išpuošia gėlėmis. Lapkričio 1-ajai pageidauja ir dirbtinių gėlyčių, kad jas įkomponuotų į krepšelius, vainikėlius; sukuria Vėlinių puokštes vazonėliuose.

Kokios populiariausios šventės?

Užsako jubiliejams puokštes. Moters dienos šventės pagrindiniai pirkėjai – vyrai. Bet labiausiai perkama prieš Rugsėjo 1-ąją, Motinos dieną, įvairias šventes gimnazijoje. Šimtadieniui sukuria kompozicijas pagal temą, šiemet buvo džiunglių tema, tad Rita sukūrė originalią puokštę, įkomponavo švyturį ir apipavidalino. Puokštė buvo skirta dvyliktokams. Atsiveža ir vazoninių gėlių (našlaičių, chrizantemų, levandų, astrų, begonijų), kurias pirkėjai įsigyja pavasarį ir sodina ne tik savo sodybose, bet ir papuošia kapavietes. Ir Semeliškių bažnyčiai kuria puokštes, Pirmosios Komunijos ar Sutvirtinimo Sakramento teikimo, Žolinės progomis. Prisimena ir pirmąją sukurtą puokštę – tai buvo ūkininko užsakymas, tuomet Rita įkomponavo grūdų, aštriųjų pipirų...

Iš kur priemonės kompozicijoms?

„Viskas po mūsų kojomis, – juokiasi Rita. – Pati prisirenku. Pavasarį jau ir leidžiuosi per pievas. Kai vykstame grybauti, mano krepšyje dominuoja įvairios samanos, kempinės, medžių atraižos, šakelės, kankorėžiai, smilgos, įvairios žolės. Būna, kad ir patys gyventojai atneša įvairių kriauklių, medžio atraižų, pavasarį viena moteris atnešė net lizdelį iškritusį iš medžio, gėlių vazonėlių atneša, servetėlių, sakydami – tu panaudosi, tau pravers.“

Kokias paslaugas dar teikia?

Rita gali ir dovanas suvynioti, atvirukus sukurti, kvietimus, vokelius, viską, ko tik pageidauja užsakovas. Rita kuria ir kompozicijas, dekoracijas, suvenyrus. Parduoda ir sėklas, kolekcinių sėklų rinkinukus, žvakutes.

Visus savo kūrinius Rita rodė fotoaparate, stengiasi savo kūrybą įamžinti, kad galėtų sau turėti atminčiai, o ir klientams parodyti.

Pati mylimiausia savo rankomis sukurta puokštė

„Galbūt pati pirmoji, ūkininkui sukurta puokštė iš grūdų, aštrių pipirų, greipfrutų... Taip pat kalėdinė eglutė iš natūralių medžiagų“, – prisimena Rita.

Konkurentų nėra, bet ir žmonių nedaug

„Reklamos nėra daug, yra semeliškiečių, kurie nėra girdėję, kad yra tokia parduotuvė. Bet yra ir tokių, kurie atvyksta net ir iš aplinkinių kaimų, buvo girdėję apie gėlių parduotuvėlę, mano kurtas kompozicijas, kažkas rekomendavo“, – pasakoja Rita.

Ateities planai

„Bandysime toliau gyvuoti, aišku, norėtųsi praplėsti patalpas, bet ši vieta yra labai gera, tad teks tenkintis tuo, ką turiu. Būtų gerai, kad turėčiau daugiau pirkėjų, klientų. Žmonės dabar labai pavargę, nebemoka džiaugtis smulkmenomis. Į klausimą: kam tos gyvos gėlės, visuomet atsakau: tai – akimirka, neturi gėlė stovėti mėnesį, bet puokštė, tai džiugi akimirka, kuomet sveikindamas įteiki gėles, tai ir gavęs tokią dovaną visada nusišypsos, įkvėps gėlių aromato, atsigaus ir pasijus labai pagerbtas. Nes gėlės negali niekas atstoti – jokie pyragai, saldainiai ar koks suvenyras“.

Užeikime, užvažiuokime, pasidžiaukime!

Praplėčiau akiratį, pabuvojusi gėlių pasaulyje pas pačią simpatiškiausią floristę. Kiek kalbėjomės, Ritos veido nepaliko šypsena. Jei norite sukurti savo artimiesiems, bendradarbiams, kolegoms neišdildomą įspūdį ir šventę, Rita Jums tikrai pagelbės. Jai tik pasakysite, ko trokštate, ir Jūsų noras bus išpildytas su kaupu. Svarbiausia, kad kiekviena Ritos rankomis sukurta puokštė, kompozicija bus nepakartojama, autentiška ir vienetinė.

Užeikite, užvažiuokite, pasidžiaukite!

Gėlių parduotuvėlė – Semeliškių miestelio centre, Trakų g. 84 (priešais gimnaziją). Rita pirkėjų laukia pirmadieniais–šeštadieniais 09:00–15:00. Užsakymus priima ir telefonu 8 676 81 993. „Facebook“ svetainė – Ritos rankdarbių kampelis. Ten įkeliamos įvairios jos sukurtų kompozicijų, puokščių, kalėdinių ir advento vainikų, velykinių margučių, paukštukų, lėlyčių, meškučių nuotraukos.

Kalbino Silvija BIELSKIENĖ<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų