Kaip gyvena smulkieji verslininkai?

Ar žinote, kiek Elektrėnuose yra privačių jaukių, mažų krautuvėlių? Ar užsukate į jas? O gal jūsų apsipirkimų laiką suryja tik didieji prekybos centrai?

Kaip gyvena smulkieji verslininkai?

Ar žinote, kiek Elektrėnuose yra privačių jaukių, mažų krautuvėlių? Ar užsukate į jas? O gal jūsų apsipirkimų laiką suryja tik didieji prekybos centrai?

Silvija BIELSKIENĖ

Jauki parduotuvėlė „VISKAS BUIČIAI, DARŽUI, SODUI"

Smalsumo vedina nužingsniavau į parduotuvėlę, gyventojų dar vadinamą „Prie žiedo“. (Turbūt daugelis esate pastebėję penkiaaukštį pastatą, Ozo g. 1, o to pastato pirmame aukšte – salotinės spalvos parduotuvėlę su užrašu „VISKAS BUIČIAI, DARŽUI, SODUI“?). Užkopusi laipteliais pravėriau tulpių žiedlapiais išpuoštas parduotuvėlės duris, kas tarsi pasufleravo, jog už jų – viskas daržui, sodui... Mane šypsodamasi pasitiko parduotuvėlės savininkė Virginija Bušinskienė.

Pradžia buvo sudėtinga

Virginija marijampolietė, su vyru Česlovu susipažino studijuodama Kauno politechnikos institute. Pradžia Elektrėnuose buvo sudėtinga. Juk patys nevietiniai. Vyras gavo paskyrimą ir 1981 metais iš Kauno atvyko į Elektrėnus; dirbo meistru Elektrinėje, vėliau Tiekimo skyriaus viršininku. Kartu su vyru į Elektrėnus atvyko ir Virginija ir nuo 1997 metų dirba prekybos srityje. Pradžia buvo dabartinio Prekybos centro „Maxima" vietoje. Trejus metus nuomojosi patalpas, iki kol pradėjo statybas didysis Prekybos centras. Teko ieškotis kitų patalpų. Atsidūrė dabartinėse patalpose. Nelengva buvo, teko ir banko paskola naudotis, kol po truputį išsimokėjo skolas. Šiuo metu visa darbo veikla gula ant Virginijos pečių, bet, kai reikia, vyro ir vaikų pagalbą visuomet jaučia.

Konkurencija didžiulė

Atėjo momentas, kai Virginija planavo net marčią prikalbinti perimti šį verslą, bet ši, kai pamatė, kokia didžiųjų Prekybos centrų konkurencija, atsisakė, motyvuodama, kad tai yra labai sudėtinga. Nors marti labai stengėsi pagelbėti – reklamavo Virginijos produkciją socialiniuose tinkluose – bet nelabai kas tuo domėjosi. Juk pagrindinės prekės – sėklos.

Produkcijos gausybei neprilygs niekas

Virginijos parduotuvėje prekiaujama įvairiomis prekėmis: indais, buitine technika, šviestuvais, tarkomis, valymo reikmenimis, šluostėmis, ko nerasime jokiuose prekybos centruose. Tad tais – einamaisiais metų laikais – reikia užsidirbti žiemai: atlyginimams, darbuotojams, mokesčiams, produkcijos užsakymams ir kt.

Čia pat Virginija pravedė edukacinį užsiėmimą: pademonstravo, kaip valo šluostė, kurios sudėtyje nėra jokios chemijos, tik sidabro dalelių, dėl kurių ir vyksta stebuklai. Virginija čia pat atsinešė zamšo striukę, akyse nyko purvas, nešvarumai. Savo akimis netikėjau... Valo ir kiliminę dangą, avalynę ir kt. Pasirodo, ir mūsų protėviai į šulinį mesdavo sidabro monetas, kad vanduo būtų tyras ir švarus. Apžiūrėjau muiliukus, naikinančius pelėsius, skystį, gydantį slogą, skaudančią gerklę...

Sėklų karalienė

Virginiją galima vadinti daržovių, vaisų ir gėlių sėklų karaliene. Tiek rūšių niekur nesu mačiusi. Pasak jos, pagrindinis uždarbis ir yra iš jų. Sezoniškumas daro didelę įtaką sėklų pardavimams, pernai daržovių sėklų pardavimų pikas buvo pasiektas balandį–gegužę, šiemet rekordiškai šilta žiema privertė sukrusti daržininkus ir anksčiau nei įprasta. Šalia sėklų gausus asortimentas ir įvairių trąšų. Mums besišnekučiuojant, sėklų užėjo nusipirkti Ričardas Mekas, viena moteris pasiteiravo apie trąšas avietėms, dar viena močiutė ilgokai rinkosi įvairias sėklas, kurių pavadinimus pati įgarsino. Smulkiai išsiklausinėjo, kiek sėklų yra viename pakelyje, pasirodo, 45 sėklų pilnai pakaks, o pakelis dar ir su nuolaida... Agurkų, svogūnų, pomidorų, česnako, svogūnėlių sėkloms pats laikas. Močiutė pageidavo agurkų sėklų, kurios rūšis vadinasi „Koncertas“. Virginija paaiškino, kad tokių jau nebegaminama, bet į vietą pasiūlė kitas – „Dirigentas“. Močiutė pageidavo ir svogūnėlių laiškų sėklelių, Virginija pasiūlė „Parade“ arba „Lisabon“. Virginija vardijo ir vardijo agurkų, ridikėlių sėklų rūšis, gal penkiolika išvardijo, ir apie kiekvieną galinti pasakoti valandų valandas. Sėklos užsienietiškos, pvz., olandai trylika metų vedė vieną ridikėlių sėklą, kol išgavo tai, ko siekė... O lietuviškų gamintojų jau nebelikę, tai patvirtino ir močiutė, nuolatinė šios parduotuvėlės klientė. Paklausta, kodėl čia perkanti, patikino, kad čia labai maloniai aptarnauja, išklauso, pataria, pasikeičiama patirtimis, naujienomis. „O kas Prekybos centre turės laiko ir kantrybės kalbėtis su manimi, pasakoti apie sėklas?“ – retoriškai paklausė močiutė. Tai patvirtino ir Virginija, ji labai džiaugiasi, kai ateina klientės, kurios taip pat turi sukaupusios daigų auginimo patirties, visuomet apsikeičia informacija, kuria Virginija mielai pasidalija su kitomis pirkėjomis.

Pamokė, kaip daiginti

Virginija pademonstravo ir ypatingas dėžutes, kuriose galima jau kovo pradžioje sėti sėklas: jas sudrėkinus įberti žemės, įsmeigti sėklytę, dėžutę įdėti į maišelį ir laikyti šiltai tamsoje. Kai išdygs daigelis, traukti maišelį į šviesą, dar palaikius, galima persodinti į plastiko dėžutes. Paaugus daigams, iškart galima sodinti į šiltnamį. Pasirodo, Virginija nieko neperka, viską pati augina, jos šiltnamyje auga įvairiausios daržovės.

Pastebima tendencija, kad auga ekologiškų sėklų paklausa, sėklomis, kurios yra išgaunamos tik sertifikuotuose augalininkystės ūkiuose, o iš jų užaugintos daržovės pasižymi maistingumu, geru skoniu ir aromatu. Mums bekalbant ir „Rover“ sėklos „atvyko“, jas veža iš Kauno savininkas, kuris produkciją tiekia tik mažoms parduotuvėlėms, smulkioms įmonėms, bet su didžiaisiais prekybos centrais neina į jokias kalbas. Kaip sakoma, nepriekaištinga profesionalams skirtų sėklų kokybė, šviežiausios sėklų siuntos tiesiai iš tiekėjo, trumpiausiu keliu iki pirkėjo.

Gėlių sėklų rūšių nesutalpina

Virginija pasakojo ir apie gėlių sėklas, lietuviškas, beje, įmonės „Sėkluva“ produkciją, jų tiek daug, visa siena apkabinėta, bet Virginijai tai nė motais, ji galinti apie kiekvieną rūšį kalbėti ir kalbėti. Žinoma, ji prisipažįsta, kad visko nė iš tolo nežino, juk pasaulyje yra tiek daug įmonių, kurios užsiima sėklų išvedimu. „Jei žmogaus rankomis sukurtas sėkleles būtų galima demonstruoti pirkėjams, reiktų ištisų galerijų", – komentuoja Virginija, kuri šiuo metu bendrauja su profesionaliomis, vardą-prekės ženklą turinčiomis įmonėmis, kurios yra paklausios tarp pirkėjų: „Baltic seeds“, „Sėkluvos“, „Žalia stotelė“. Kėdainių tik nedidelę dalį sėklų priima, nes jos yra pakankamai brangios...

Bandysiu ir aš

Įsigijau agurkų, ridikėlių, pomidorų sėklų. Ką gi, bandysiu ir aš auginti daigelius – tai bus mano debiutas. Kaip seksis, būtinai pasidalinsiu su skaitytojais.

Tai ne reklama, o didžiulis džiaugsmas, kad dar yra tokių šiltų, jaukių parduotuvėlių, iš kurių nesinori išeiti. Ne tik dėl informacijos gausos, bet ir dėl nuoširdaus pokalbio, bendravimo, ko už jokius pinigus nenusipirksi prekybos centruose.

Užsukite, tikrai nepasigailėsite!<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų