G. Mikalauskas: „R. Skučaitė – ne tik vaikų poetė“

Nors ir šaltoką lapkričio 18 d. popietę, tačiau labai šiltai mūsų gimtajame mieste buvo sutikta Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė, rašytoja, dramaturgė, vertėja Ramutė Skučaitė bei aktorius Gintaras Mikalauskas. Šį susitikimą suorganizavo Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka, bendradarbiaudama su Lietuvos rašytojų sąjunga.

Poetė R. Skučaitė vos prieš mėnesį paminėjo savo 83-iąjį gimtadienį, tačiau pasirodė esanti be galo šviesus ir jaunatviškas žmogus, kuriam, kaip bandė spėti vienas penktokas, daugių daugiausia – šešiasdešimt metų. Šios vis dar pavydėtinai gražios moters gyvenime daug skaudžių faktų ir sudėtingų išgyvenimų. Poetė, vos sulaukusi pilnametystės, buvo ištremta į Sibirą, Zimos miestą. Tremtyje praleido ilgus septynerius metus ir jautėsi be galo vieniša, atskirta nuo visų artimųjų, tačiau nei tada, nei dabar nekeikia lemties, nes, kaip pati sakė,  iš kiekvieno gyvenimo etapo, koks jis bebūtų, stengėsi semtis išminties. Zimoje R. Skučaitė dirbo mokytoja, į Lietuvą grižo 1956 m. Pasak poetės, rašyti eiles pradėjo dar prieš tremtį, tačiau pirmoji knyga išleista tik po dešimtmečio, 1965 m. Dabar jau išleista beveik 60 autorės knygų vaikams ir suaugusiesiems, išversta beveik keturios dešimtys libretų operoms ir operetėms, 16 pjesių, M. Cvetajevos poezijos rinktinė. Autorė yra pelniusi daugybę apdovanojimų: 1980 m. už rinktinę „Žvangučiai“ ir poezijos knygą „Skamba auksinis trimitas“ jai skirta premija, 1993 m. geriausia metų knyga vaikams pripažinta „Lopšinė ešeriukui“, 1999 m. tokį patį pripažinimą pelnė „Laiškas sekmadieniui“. 2000 m. Leipcigo knygų mugėje ši knyga įvertinta kaip pasaulyje gražiausia metų knyga ir apdovanota UNESCO premija. G. Mikalauskas teigė, jog didžiausias įvertinimas POEZIJOS knygai yra faktas, jog „Laišką sekmadieniui“ pardavinėjo net Gariūnuose, žmonės knygą tiesiog graibstyte graibstė iš lentynų, nes įsigyti ją buvę sudėtinga.
Gražiausios 2001 m. lietuvių vaikų knygos titulas atiteko poetės rinktinei „Takelis iš naujo“. Ramutė Skučaitė 1997 m. apdovanota Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu, 2009 m. – Lietuvos nacionaline premija.

Trijų kartų susitikimas

Kad poetės R. Skučaitės kūryba vis dar populiari ir aktuali, rodo įdomus faktas – susitikti su ja susirinko beveik pilna bibliotekos salė – nuo nediduko penktoko iki garbaus amžiaus senjoro. Trijų kartų skaitytojai klausėsi aktoriaus G. Mikalausko ir pačios autorės skaitomų eilių, kurios, kaip ir auditorija, pačios įvairiausios – vienos liūdnos, verčiančios giliai susimąstyti, kitos, atvirkščiai, lengvos lyg paukštelis danguje, linksmos ir nuotaikingos. „Neskirstau poezijos į vaikų ir suaugusiųjų. Poezija – tai reiškinys, kuris arba yra, arba nėra. Neabejingas poezijai žmogus perskaitys ją visą“, – teigė R. Skučaitė. Tačiau ryškų skirtumą tarp lyg ir „neskirstomų“ eilėraščių pastebėjo visi. Vaikams – ne vaikams skirti kūrinėliai sukėlė ne vieno poezijos mėgėjo šypsnį, o štai subtiliai surimuotos eilės apie vienatvę ir kitas Sibire ištvertas kančias, vaikų galbūt sunkiau suprantamos, vyresnio amžiaus žmones privertė krūptelėti, prisiminus kadaise patirtus išgyvenimus...

G. Mikalauskas poetės eiles skaito jau 30 metų

Kartu su R. Skučaite į Elektrėnus atvykęs aktorius G. Mikalauskas pasakojo, jog su poetės knygelėmis užaugo ir jo vaikai, ir anūkai (kaip turbūt ir daugelio iš mūsų). Aktorius pirmąkart į rankas R. Skučaitės rinkinį paėmė būdamas dar studentas, tačiau ir prieš tris dešimtis metų  parašytos eilės, jo nuomone, vis dar tebėra aktualios. Aktualios todėl, kad jose užfiksuoti jausmai, kurie negali „išeiti iš aktualumo ribų“. Kiekvieną kartą poetės eilėraščiuose gali surasti būtent tą akimirką tau artimą ir sielai reikalingą jausmą ar mintį, o kitą kartą skaitant eilėraštis įgauna visai kitą prasmę, atsiveria kiti prasmių klodai.
G. Mikalauskas 1995–1998 m. išleido garso plokštelę vaikams „Kalėdinė dovana“ (R. Skučaitės eiliuotos pasakos). Nors skaitytojai ir pageidavo, įsigyti šį kompaktinį diską jau nėra galimybės. Belieka palinkėti šiam kūrybiniam tandemui tolesnės sėkmės, o mielai poetei Ramutei Skučaitei toliau savo poezija džiuginti, auklėti, žavėti jau provaikaičių kartas.

Eglė Milkamanavičiūtė<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų