Elektrėnai – jaunimo, akademinės bendruomenės, savo srities profesionalų akimis

Pernai rugsėjį jau aštuntą kartą startavęs žurnalo „STRUCTUM“ organizuojamas nacionalinis architektūrinių ir urbanistinių idėjų konkursas „Išmanusis miestas 8“, įgauna pagreitį. Jame tarp dalyvaujančių rekordinio savivaldybių skaičiaus – ir Elektrėnų savivaldybė. Dalyvaudama projekte „Išmanusis miestas 8“ savivaldybė turės galimybę į Elektrėnų mieste esančius objektus pažvelgti kitų žmonių – jaunimo, akademinės bendruomenės, savo srities profesionalų (architektų, konstruktorių ir kt.) – akimis ir tikėsis gauti motyvacijos keisti, nebijoti permainų ir taip prisidėti prie miesto plėtros.

Apie projektą

Projektas kasmet kuria platformą, kurioje susitinka Lietuvos savivaldybės ir 1–7 dalyvių suformuotos komandos, kurias sudaro geriausi architektūros, urbanistikos, inžinerijos, statybos, kraštovaizdžio architektūros, dizaino ir kitų sričių studentai ar profesionalai. Suformuotos komandos pasirenka po vieną iš savivaldybių pateiktų tikslinių teritorijų ar objektų ir parengia joms skirtus projektinius pasiūlymus, atitinkančius projekte dalyvaujančių savivaldybių poreikius bei lūkesčius. Pasiūlymų sprendiniai ilgalaikėje perspektyvoje turėtų generuoti pajamas, prisidėti prie ekonominės aplinkos gerinimo, užimtumo didinimo, socialinių problemų sprendimo.

Atveriamos naujos galimybės

Dalyvavimas konkurse „Išmanusis miestas“ – ne tik galimybė parodyti savo sugebėjimus, bet ir nutiesti kelią ateities bendradarbystėms. Ilgainiui šis konkursas smarkiai išaugo ir tapo puikiai žinomas visoje Lietuvoje. Per septynerius metus konkursui buvo sukurti net 168 projektai – ateities vizijos probleminėms savivaldybių teritorijoms. Dalis jų jau yra realizuotos. Pavyzdžiui, Elektrėnuose vietoje buvusio atrakcionų parko „Vaikų pasaulis“ įrengta rekreacinė erdvė. 2015-aisiais Elektrėnų savivaldybė nusprendė dalyvauti žurnalo „Structum“ organizuojamame projekte „Išmanusis miestas“. Jo metu perspektyvūs Lietuvos architektai pasiūlė savo įžvalgas ir ateities vizijas šiai teritorijai atnaujinti. „Tiek Elektrėnų savivaldybės administracija, tiek Elektrėnų seniūnija suprato, kad Elektrėnams trūko kokybiškos poilsio ir pramogų erdvės. Dalyvavimas šiame konkurse ir jaunųjų architektų projektiniai pasiūlymai bei tuometės situacijos vertinimas leido mums į šią problemą pažvelgti kitaip ir suprasti ko norime“, – sakė Elektrėnų savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis.

Jie pasirinko Elektrėnų miestą

 

Mintimis apie tai, koks bus ateities miestas, kokie aspektai miestą paverčia išmaniu, ko iki „išmanumo“ trūksta pasirinktai teritorijai, ar turimas savo srities autoritetas, artimas stilius ar kryptis, į ką lygiuojasi kurdami, kas labiausiai sudomino pasirinktoje teritorijoje, dalijasi Elektrėnų miestą pasirinkusios skirtingų profesijų komandos ir pavieniai dalyviai.

 

Komanda „VA arch“

 

 

Komanda „VA arch“: architektė Austėja Jurčiukonytė, interjero dizainerė Austėja Narusevičiūtė, architektė Vigilija Petrikienė, pasirinkusi turgavietės teritoriją Elektrėnuose.

Koks bus ateities miestas? Ar šiandien tai įmanoma tvirtai konkretizuoti?

Žvelgdami į ateitį matome, kad ateities miestų vizija – funkcinis mišrumas, paslaugų koncentracija, trumpųjų ryšių miestai, priklausomybės nuo lengvojo automobilio mažinimas ir žaliosios idėjos. Besikeičiantis žmonių gyvenimo būdas projektuotojus verčia galvoti apie ateities scenarijus ir galimas architektūros transformacijas, siekiant pritaikyti objektus šių dienų žmogaus poreikiams.

Greitai kintančiam gyvenimo būdui miestuose patogu kurti lengvai transformuojamą architektūrą, kai viena funkcija tampa mažiau reikalinga, ją nesunkiai būtų galima pakeisti kita. Miestai – kaip „scenarijaus menas“, apimantis globalius ir vietinius aplinkos iššūkius, taip pat unikalią istoriją ir kultūrą, kurios leidžia kurti įvarius ateities scenarijus.

Kokie, Jūsų nuomone, aspektai miestą paverčia išmaniu? Ko iki „išmanumo“ trūksta Jūsų pasirinktai teritorijai?

Išmanieji miestai ir išmanieji pastatai – tai erdvės, kurios maksimaliai atitinka šiuolaikinio žmogaus poreikius. Šiuolaikiniai miestai, kuriuose dabar dažnai girdime žodžius „technologijos“, „tvarumas“ ar „išmanumas“, susiduria su iššūkiu siekiant sukurti bendrą ir vientisą aplinkos sistemą. Svarbu, kad kuriami pastatai nebūtų laikomi tik pavieniais kraštovaizdyje išsidėsčiusiais objektais, o taptų gatvių, aikščių ir gyvybingų atvirųjų erdvių junginio dalimi. Išmanus miestas, kuriame sėkmingai veikia sąveika tarp pastatų, žmonių ir erdvių.

Kas Jus labiausiai sudomino pasirinktoje Elektrėnų turgavietės teritorijoje?

Pasirinkta teritorija yra urbanizuota, o žvelgiant į šiuolaikines aplinkybes ir ekologiškumo aspektą svarbu turėtų būti ne miestų plėtra, o miestų prarastųjų erdvių konversija siekiant sukurti erdves, atitinkančias šiuolaikinės visuomenės poreikius. Kaip tik Elektrėnų turgavietės teritorijoje matome, kad esama infrastruktūra netenkina žmonių poreikių. Turgus – vieta, kur vyksta intensyvūs socialiniai mainai. Sieksime atrasti kitokį požiūrį į turgų, kuris atitiks ateities vizijas.

Gabija Čepeliauskaitė

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentė Gabija Čepeliauskaitė, pasirinkusi teritoriją šalia Elektrėnų Marių pakrantės.

Koks bus ateities miestas? Ar šiandien tai įmanoma tvirtai konkretizuoti?

Sunku nuspėti ateitį, tačiau kelios kryptys ateities miesto link yra aiškios. Ateities miestas turėtų išspręsti tokias problemas kaip gyventojų perteklius, tarša ir gyvenviečių išsibarstymas. Miestų rajonai turėtų būti sujungti tarpusavyje, kad gyventojai galėtų laisvai judėti iš vienos vietos į kitą pėsčiomis ar dviračiais ir taip mažintų oro užterštumą. Visa tai sudėjus, ateities miestas – funkcionalus, patogus ir draugiškas aplinkai.

Kokie, Jūsų nuomone, aspektai miestą paverčia išmaniu? Ko iki „išmanumo“ trūksta Jūsų pasirinktai teritorijai?

Išmanus man asmeniškai siejasi su pokyčiais ir modernėjimu, todėl kaip aspektas galėtų būti naujų modulinių pastatų sistemų atsiradimas gyvenvietėse, kurios sujungtų tiek gyvenamąjį, tiek komercinį gyvenimą su viešaisiais pastatais ir parkais. Jie sukurtų bendrą aplinką, kurioje lengviau integruoti tvarias ir energiją taupančias pastatų naujoves. Tad tokia statyba gali labiau vystytis atsižvelgiant į kintančius miesto poreikius, atsisakant nuolatinio griovimo ir atstatymo dinamikos.

Pasirinktoje teritorijoje reikalingas infrastruktūrizuotas miesto gyvenamųjų vietų plėtojimas, apgyvendinimas. Tai orientuota labiau į problematiškas situacijas, kai žmonės neturi namų, reikia greitai juos surasti, todėl modulinių namų rajonas atrodo kaip puiki išeitis. Tuo labiau jei ši socialinių būstų teritorija būtų miesto pakraštyje, ramioje vietoje prie marių parko.

Kas Jus labiausiai sudomino pasirinktoje Elektrėnų marių pakrantės teritorijoje?

Su kiekvienais metais vis labiau plečiasi miestai, keičiasi infrastruktūros ir taip skatinamas naujų žmonių judėjimas. Tad pasirinkdama Elektrėnus galvojau apie tai, kad šiame mieste būtų įmanoma išvystyti savo idėją, sukurti socialinę aplinką ir taip skatinti darbingumo lygį. Tuo labiau kad šis miestas yra prie vandens telkinio ir ši teritorija yra susijusi su gamta, o tai man asocijuojasi su poilsiu ir ramybe.

Taly Meytin

 

Vilniaus Gedimino technikos universiteto studentė Taly Meytin, pasirinkusi teritoriją šalia Elektrėnų Marių pakrantės.

Koks bus ateities miestas? Ar šiandien tai įmanoma tvirtai konkretizuoti?

Ateities miestas – išsivysčiusio miesto teritorija, kuri užtikrina tvarų ekonominį vystymąsi ir aukštą gyvenimo kokybę, pasižyminti keliomis pagrindinėmis sritimis: besivystančia ekonomika, optimaliu judrumu ir ekologiška aplinka. Pagrindinis veiksnys, lemiantis, kad miestas būtų laikomas ateities miestu, – jo tvarumo lygis.

Kokie, Jūsų nuomone, aspektai miestą paverčia išmaniu? Ko iki „išmanumo“ trūksta Jūsų pasirinktai teritorijai?

Mano manymu, išmanusis miestas – tai miestas, turintis labai gerai išvystytą transporto ir viešųjų erdvių infrastruktūrą. Tokiame mieste prioritetas teikiamas pėsčiųjų ir dviračių eismui. Taip pat daug dėmesio skiriama rekreacinėms zonoms. Pasitelkus tvarų projektavimą, kuriama erdvė yra draugiška žmogui ir kartu jį supančiai aplinkai.

Šiuo metu pasirinkta teritorija Elektrėnuose nėra naudojama ir menkai prijungta prie miesto integracijos. Šalia yra traukos objektas – Ledo arena, taigi mano projektuojamas objektas taip pat galėtų tapti nauju sporto objektu mieste. Naujas traukos taškas kurtų harmoningą aplinką su esama miesto situacija ir supančia gamta.

Kas Jus įkvepia kurti? Kaip, kada ir kur kyla originaliausios Jūsų mintys?

Daugiausia kurti mane įkvepia gamta – jos paprastumas, elegancija ir harmoningumas skatina vystyti naujas idėjas. Dažniausiai geriausių idėjų kyla sėdint lauke ant terasos, žiūrint į miško peizažą.

Kas Jus labiausiai sudomino pasirinktoje Elektrėnų marių pakrantės teritorijoje?

Elektrėnų miestas dėl savo potencialo plėstis ir tapti išmaniuoju miestu. Šiame mieste matau daug vizijos ir potencialo, susijusio su sportu. Vienas iš miesto privalumų – jo padėtis Lietuvoje, nes Elektrėnai patogiai išsidėstę pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Kauno.

Viltė Vasiliauskaitė

 

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentė Viltė Vasiliauskaitė, pasirinkusi teritoriją šalia Elektrėnų Marių pakrantės.

Koks bus ateities miestas? Ar šiandien tai įmanoma tvirtai konkretizuoti?

Sunku tiksliai pasakyti, viskas tobulėja kiekvieną dieną, todėl šiandien nedrįsčiau tvirtai konkretizuoti savo svajonių, tačiau tikiuosi, kad ateities miestas bus draugiškas ne tik aplinkiniams, bet ir aplinkai. Galėsime lengviau įkvėpti ir džiaugtis mus supančia tvaria architektūra.

Kokie, Jūsų nuomone, aspektai miestą paverčia išmaniu? Ko iki „išmanumo“ trūksta Jūsų pasirinktai teritorijai?

Išmanus miestas turi būti pritaikytas gyventi ir susisiekti ne tik dabartyje, bet ir žvelgiant į ateities perspektyvą. Patogus ir greitas susisiekimas, saugūs dviračių bei pėsčiųjų takai daro miestą išmanų. Negaliu nepaminėti dar vieno svarbaus, su infrastruktūra susijusio, dalyko – apšvietimo. Tinkamai suprojektavus takų apšvietimą, mano miestas taip pat taptų išmanus.

Kas Jus labiausiai sudomino pasirinktoje Elektrėnų marių pakrantės teritorijoje?

Elektrėnų teritorija nustebino savo aplinkos įvairove. Šalia miesto centro esančios Elektrėnų marios tapo projekto įkvėpimu. Miestas turi daug galimybių plėstis, pritraukti lankytojus ir, žinoma, tapti išmanus, todėl pasirinkau šį miestą, kad prisidėčiau prie jo vystymo ir kūrybinių idėjų realizavimo.

„Komanda X“

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos komanda „Komanda X“. Jos nariai Adomas Obsarskas, Elvinas Simanavičius ir Dovydas Žutauskas pasirinko turgavietės teritoriją Elektrėnuose.

Koks bus ateities miestas? Ar šiandien tai įmanoma tvirtai konkretizuoti?

Atsižvelgiant į klimato kaitą ir ateities architektūros tendencijas, manome, kad ateities miestas turi būti ekologiškas, pasyvus, patvarus, ekonomiškas ir inovatyvus, kur miestas atitiktų gyventojų ir svečių lūkesčius, kad būtų praprastas ir lengvas judėjimas jame.. Visam tam įgyvendinti reikia paprastumo, įžvalgumo ir gerų planavimo įgūdžių bei perspektyvos, numatyti, kokia statinių paskirtis bus ateityje. Tačiau vis dėlto neįmanoma tvirtai numatyti, koks bus ateities miestas, nes nežinome, kas mūsų lauks ateityje.

Kokie, Jūsų nuomone, aspektai miestą paverčia išmaniu? Ko iki „išmanumo“ trūksta jūsų pasirinktai teritorijai?

Išmanus miestas – tai skaitmenizuotas miestas, kurio statiniai ir infrastruktūra yra sujungti ir suplanuoti, o miesto duomenys pasiekiami specialistams. Pasirinkta teritorija bus projektuojama pagal BIM principus, taip bus išvengta problemų ateityje, o naujoji turgavietės išvaizda sukurs modernią aplinką, bus įrengiami saulės kolektoriai, naudojamos ekologiškos statybinės medžiagos, sensoriai, kurie „išmaniai“ valdys teritoriją, statinius bei inžinerines sistemas.

Kas Jus įkvepia kurti? Kaip, kada ir kur kyla originaliausios mintys?

Mūsų įkvėpimas kurti atsiranda iš noro padaryti ateities pasaulį geresnį, negu jis yra dabar. Originaliausios mintys atsiranda analizuojant kasdienius žmonių rūpesčius ir noras juos išspręsti.

Kas Jus labiausiai sudomino pasirinktoje Elektrėnų turgavietės teritorijoje?

Pasirinkome šią teritoriją dėl neįprastos ir įdomios teritorijos išsidėstymo, kurią kerta kelias. Teritorijoje esantys inžineriniai tinklai sukelia papildomų įžvalgų, įdomių detalių, projektavimo iššūkių.

Parengta pagal žurnalo „STRUCTUM“ redakcijos informaciją<- Grįžti į atgal