Dujų balionų atsisakė per 300 daugiabučių, aktyviausi – Elektrėnų, Kupiškio, Joniškio gyventojai

309 – tiek trijų ir daugiau aukštų daugiabučių namų pernai atsisakė maisto gaminimui  naudojamų dujų balionų, naudodamiesi valstybės teikiama parama. Suteiktos paramos suma – 4,3 mln. eurų. Aktyviausiai ja naudojosi ELEKTRĖNŲ, Kupiškio, Joniškio gyventojai, kur dujų balionų buvo atsisakyta visuose arba didžiojoje dalyje daugiabučių.

Tuo tarpu vangiausiai dujų balionų atsisakoma Klaipėdoje, Plungėje, Kalvarijoje, Akmenėje. Praėjusiais metais valstybės parama nepasinaudojo nė vienas šių savivaldybių daugiabutis. Lietuvoje šiuo metu yra daugiau nei 1 500 daugiabučių namų, kuriuose maistui ruošti vis dar naudojami dujų balionai.

Siekiant padėti daugiabučių namų gyventojams išspręsti problemą dėl SND balionų naudojimo daugiabučiuose namuose, nuo 2020 metų vykdomas daugiabučių namų, kuriuose maistui ruošti naudojami SND balionai, elektros energijos vartotojų elektros įrenginių leistinosios naudoti galios didinimo (vienam butui iki 5 kW), ir (ar) gamtinių dujų skirstomųjų tinklų rekonstravimo, suskystintų naftos dujų sistemų pertvarkymo į gamtines dujų sistemas projektas. Atsižvelgdama į socialiai pažeidžiamų grupių poreikius ir siekdama padėti daugiabučių namų gyventojams pereiti nuo dujų balionų prie saugių energijos šaltinių – elektros ar gamtinių dujų, Vyriausybė iš biudžeto pernai skyrė 15 mln. eurų, šiais metais numatoma skirti dar 10 mln. eurų.

„Dujų balionai daugiabučiuose ne tik nelegalu, bet ir nesaugu – nelaimės atveju nukentėti gali daug žmonių, o padarinių likvidavimo darbai yra itin sudėtingi. Suteikiama parama išsprendžia žmonių saugumo klausimą ir taip pat yra patraukli galimybė pasilengvinti buitį, atsinaujinti viryklę, nebepatirti balionų transportavimo kaštų“, – sako energetikos viceministrė Inga Žilienė.

Vienam butui skiriama iki 726 eurų su PVM parama, daugiabučių namų bendrųjų elektros arba dujų inžinerinių sistemų pertvarkymui – 242 eurų, butų elektros arba dujų sistemos pertvarkymui – 242 eurų, elektrinės arba dujinės viryklės įsigijimui – 242 eurų parama. Taip pat kompensuojamos daugiabučio namo atstovo administravimo išlaidos už darbus – 3 proc. nuo namo bendrųjų inžinerinių (elektros arba dujų) sistemų pertvarkymo darbų ir viryklių įsigijimui numatytų maksimalių finansavimo įkainių.

Elektrėnų savivaldybė programą įvykdė 100 proc.

Pasak UAB „Elektrėnų komunalinis ūkis“ Daugiabučių namų priežiūros vadybininko, programos vykdytojo Vaido Ratkevičiaus, Elektrėnų savivaldybėje 2020 m. programa įvykdyta 100 proc., tai reiškia, kad dalyvavusių programoje keturiolikoje trijų ir aukštesnių daugiabučių, kuriuose buvo naudojami dujų balionai, pakeisti visuose butuose: Kietaviškėse 2, Beižionyse 2, Paneriuose 1 ir 9 Vievyje, (gamtines dujas pasirinko du butai, elektros energiją – dvylika). Kompensacija skirta vienoda. Elektros instaliacijos ir gamtinių dujų įvedimo darbai atlikti už 126 300 Eur, už virykles gyventojams išmokėti 40 267 Eur.

Programa nesibaigė, kurie nesusitvarkė ar nespėjo įvykdyti programos per 2020 m., ji tęsiama ir 2021 m. Neliks nuošalyje ir dviejų aukštų daugiabučiai, kuriuose naudojami dujų balionai, juos keisti planuojama pradėti 2022 metais, kai tik Energetikos ministerija paskelbs kvietimą.

„Elektrėnų žinių“ informacija<- Grįžti į atgal