Dainavos (Dzūkijos) istorija paveiksluose

Pirmąją spalio dieną Elektrėnų savivaldybės viešojoje bibliotekoje svečiavosi socialinių mokslų daktaras, etnologas (Etninės kultūros globos tarybos narys) bei regioninės politikos žinovas Vygandas Čaplikas. Jis pristatė knygą „Dainavos klodai: tarp ledynmečio ir dabarties“ – vieną pirmųjų Dainavos regiono istorijų Lietuvoje. Tai unikali meno darbų ir istorinių tekstų sintezė, prisidedanti prie regionų kultūros ir istorijos populiarinimo.

Meno darbų ir krašto istorijos sintezė
Dailininkė Gražina Didelytė (1938–2007), pati kilusi iš Kauno, labai domėjosi Dzūkija, vienuolika metų čia pragyvenusi gilinosi į krašto istoriją. 2003-iaisiais Dainavos krašto 750 metų sukakčiai menininkė sukūrė 40-ies spalvotų piešinių ciklą „Dainavos klodai“. Dailininkė atsirinko svarbiausius Dainavos krašto istorinius faktus, juos originaliai ir išmaniai pateikė drobėje, o artimas jos draugas V. Čaplikas, įkvėptas šio ciklo, parašė savitą krašto istoriją. Taip gimė knyga „Dainavos klodai: tarp ledynmečio ir dabarties“.
Knyga dedikuojama Lietuvos ir Latvijos istoriniams etnokultūriniams kraštams, kurių kiekvienas turi savitą istoriją. V. Čaplikas apgailestauja, jog Lietuvoje (kitaip nei Latvijoje) etnokultūriniai regionai vis dar nėra įteisinti, o Dainavos istorija nustumta į šalį... Pirmiausia rašytojas paaiškino, kodėl mums įprasta Dzūkija vadinama Dainava. Šis pavadinimas tinka daug labiau, kadangi kalbama apie šio regiono istoriją nuo seniausių laikų iki dabar, o žodis Dzūkija atsirado tik XIX amžiuje. Dainavos vardas paminėtas dar 1253 metais Mindaugo laiškuose.
Knyga įdomi ne tik kaip mokslinė istorija, bet ir kaip meno kūrinys. Joje galima rasti keturiasdešimt dailininkės Gražinos Didelytės dailės kūrinių, pasakojančių įdomią, intriguojančią Dainavos istoriją.
Pirmoji Dainavai skirta knyga
Knygos apie Dainavos istoriją autorius citavo filosofą Herodotą – nežinodami, nesuprasdami savo istorijos mes liekame vaikai. Kadangi pats V. Čaplikas – „grynas“ Dainavos krašto gyventojas (jo tėvai kilę iš Vievio ir Merkinės), mintis išleisti knygą apie savo kraštą kilo jau seniai. Metus ruoštas leidinys 2013-aisiais išvydo pasaulį. Tai pirmoji knyga, kurioje domimasi pietiniu Lietuvos regionu ir jo istorija. Etnologas gilinasi į seniausią Dainavos krašto istoriją, atskleidžia istorinius faktus, kartais visiškai naujus ir nežinomus: aiškina karaliaus Mindaugo sprendimą dovanoti Livonijos ordinui Dainavą kaip apgalvotą ir gudrų poelgį, lygina jį su žemaičių dovanojimu kryžiuočiams – „pasiimkit, jei sugebėsite“, kt. V. Čaplikas apžvelgia ir vėlesniųjų laikų Dainavos kraštą, kelia problemas: kodėl iki šiol neišaiškinta dainavių genezė, kodėl pradėję trečiąjį laisvės dešimtmetį vis dar neturime Dainavos istorijos ir kt.
Eglė Milkamanavičiūtė 

 <- Grįžti į atgal