Ar įmanoma Strėvos upę įveikti baidare per vieną dieną?

Tokį klausimą kėlęs sau elektrėnietis, žymus nardytojas Vilius VISOCKAS, gimęs ir užaugęs prie Strėvos, šalia kurios prabėgo daug įsimintinų vaikystės akimirkų, vėl nusprendė patyrinėti savo vaikystės upę ir prieš metus ėmė ieškoti atsakymo. Jį domino ne tik šis rekordas, bet ir pokalbiai su šalia Strėvos upės įsikūrusiais gyventojais. Viena jų – semeliškietė Valerija, kurią Vilius kalbino 2020 m. spalio mėn. (į šį pokalbį teko laimė ir man įsiterpti). Bet tai jau bus antra filmo, kurį Vilius ruošiasi sumontuoti, dalis. Šįkart – jo paties pasakojimas apie pasirengimą įveikti Strėvą plaukiant baidare, praktiniai patarimai ir filmo I dalies pristatymas.

Kur prasideda Strėva? Ar įmanoma Strėvą per vieną dieną įveikti baidare? Tokie klausimai man jau seniai nedavė ramybės, tačiau tik pernai vasarą leidausi į Strėvos ištakų paieškas... Trumpai panagrinėjęs žemėlapį supratau, jog Strėvos pradžios reikės ieškoti Aukštadvario regioniniame parke. Anksčiau kelis kartus baidare plaukiau tik nuo Strėvos vidurupio – Semeliškių ir Liutonių gyvenviečių, todėl Strėvos aukštupys man buvo visiškai nežinomas. Šokau ant motociklo ir gan greitai, per pusdienį, šalia Strėvos vedančiais keliukais suradau ir išnaršiau visą Strėvos aukštupį. Tuomet į viršų pakėliau droną ir netekau žado… Strėvos ištakas lyg koks perlų vėrinys puošia aštuoni nuostabaus grožio ežerai… Iš tikrųjų buvau taip sužavėtas Strėvos aukštupio, o vėliau ir kai kurių kitų šalia Strėvos esančių įdomių istorinių vietų, jog sau pažadėjau apie tai sukurti dokumentinį filmą…

Grįžkim prie baidarės reikalų. Apžiūrėjęs Strėvos atkarpas tarp Strėvytės, Babruko ir Šamuko ežerų pamačiau, kad čia Strėva yra siauresnė už pačią baidarę… Nusprendžiau, jog savo ekspediciją galiu pradėti tik nuo žemiau esančio Drabužio ežero. Iš anksto įvertinęs būsimos kelionės trukmę ir sudėtingumą, kelionę suplanavau per Jonines – ilgiausią metų dieną. Esu dėkingas baidares nuomojantiems Rimui ir Daivai Degučiams, kurie, išgirdę apie šią mano idėją, kelionei paskolino vienvietę baidarę. 2020 m. birželio 24 d. 5 val. 32 min. į baidarę įsidėjęs kelis geriamo vandens butelius ir šiek tiek užkandžių, pilnas azarto ir užsispyrimo, išsileidau į Strėvos ekspediciją…

Po nuotaikingos ir pilnos įspūdžių 19 valandų trukmės kelionės, įveikęs 78,1 km, birželio 25 d. 00 val. 27 min. priplaukiau Strėvos pabaigą prie Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės. Taip, man pavyko vienu plaukimu įveikti Strėvą! Iki dviejų maratonų distancijos man pritrūko tik 6,3 km.

 

Kelionės įdomiausius nuotykius sudėjau į filmą

 

Kaip man sekėsi kelionės metu? Kokie nuotykiai manęs laukė ir kokios kliūtys man pastojo kelią? Kad nereiktų be reikalo barškinti klaviatūros rašant ilgą traktatą ir „laužyti“ galvos, bandant literatūriškai gražiai perteikti visus fantastiškus kelionės įspūdžius, įdomiausius nuotykius ir įveiktus iššūkius sutalpinau į 11 min. ilgio filmuką. Daugelis įpratę Strėvą matyti, kaip niekuo neišsiskiriančią ir neįdomią upę. Tačiau Strėva tikrai nėra paprasta upė. Strėva – tai „Amazonės“ džiunglės, gausybė nuostabių ežerų ir tvenkinių, tai ir šniokščianti kalnų upė, šalia Strėvos esančios viduramžius menančios gyvenvietės ir dar daug įdomių vietų… Tikiuosi, mano kelionės įspūdžiai paskatins daugiau žmonių patyrinėti šią nuostabią upę. Ir nebūtinai baidare.

 

Keletas praktinių patarimų norintiems keliauti baidare Strėvos upe

 

Strėvos upė tarp Drabužio ir Spindžiuko ežerų yra praktiškai neįveikiama. Be to, jums kelią pastos neaiškios paskirties užtvanka be gyventojų, bet su dideliais (ne)piktais šunimis. Šia atkarpa plaukti nerekomenduoju, nebent esate ekstremalių nuotykių mėgėjai.

Norėčiau rekomenduoti kelionę pradėti nuo nuostabaus grožio Spindžiaus ežero, tačiau tarp Spindžiaus ir Stankos ežerų Strėva tankiai apaugusi nendrėmis ir gali tekti iššokti iš baidarės norint „pramušti“ šią atkarpą. Trumpa Strėvos atkarpa tarp Stankos ežero ir Bagdononių tvenkinio taip pat yra sunkiai praplaukiama.

Drąsiai rekomenduoju pradėti plaukti nuo Bagdononių užtvankos. Ši Strėvos atkarpa iki pat Nestrėvančio ežero yra laukinė ir vietomis labai ekstremali. Bet šioje atkarpoje Strėva yra pakankamai siaura, todėl įpusėjus vasarai ir nukritus vandens lygiui bei suvešėjus augalams, gali būti labai sunku praplaukti šiuo ruožu.

Strėva nuo Semeliškių miestelio iki Elektrėnų marių taip pat yra laukinė ir vietomis labai ekstremali, todėl geri įspūdžiai čia tikrai garantuoti. Tai viena iš įdomiausių Strėvos atkarpų.

Plaukiant nuo Elektrėnų marių iki Ilgės ežero jums kelią pastos didelio diametro vamzdis ir metalinis tiltas. O nepavykus pralįsti pro apačią, gali tekti baidarę vilkti dilgelėta pakrante.

Nuo Ilgės ežero iki Bačkonių tvenkinio Strėvoje nėra labai didelių iššūkių. Plaukiant šia atkarpa galima drąsiai imti nepatyrusius keliautojus ir vaikus.

Plaukiant Strėva žemiau Bačkonių tvenkinio laukia du dideli iššūkiai. Poros kilometrų ruožas yra labai ekstremalus ir didelė dalis nepatyrusių keliautojų čia dažnai apvirsta. Tačiau vėliau pasitinka visiškai tiesi, dirbtinai sudarkyta Strėvos atkarpa ir galima numirt iš nuobodulio bandant kuo greičiau įveikti šią atkarpą.

Vėliau Strėva „atgyja“ tik nuo Stoniavos kaimo. O nuo Būblių elektrinės iki Kauno marių esanti paskutinė Strėvos atkarpa taip pat yra pakankamai ekstremali ir įdomi.

Labai rekomenduoju aplankyti Aukštadvario regioniniame parke prie Strėvos aukštupio įrengtą vieną įspūdingiausių Lietuvoje „Žaliąjį taką“, kuris yra lengvai pasiekiamas ir kiekvienam paliks pačius geriausius įspūdžius: https://www.trakai-visit.lt/zaliasis-pazintinis-pesciuju.../.

Linkiu visiems gražios ir turiningos vasaros!

Filmą galite pažiūrėti https://www.facebook.com/viliusvisockas/videos/10219932155123265.

 

Vilius Visockas

Strėvos upė

Žaliojo pažintinio pėsčiųjų tako šalia Strėvos upės pakrantės informaciniame stende rašoma, kad Strėvos upės pavadinimas kildinamas iš sanskrito kalbos žodžio sravati – tekėti, plūsti. Tautosakoje ypač pabrėžiamas upės sakralumas, nes ji išteka „prieš tekančią saulę“. Plukdydama vandenis rytų link ši upė, pasirodo, sujungia net 20 parko ežerų. Pelkinga, laibais medeliais, meldais bei kita pelkių augalija apaugusi Strėva gali daug papasakoti.

Tai buvo I dalies pasakojimas. Sulaukę antrojo Viliaus Visocko filmo ir pasakojimo apie apsilankymą Semeliškėse, būtinai pasidalysime juo su skaitytojais!

Parengė Silvija BIELSKIENĖ<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų