Amatų centro įrengimas Pastrėvyje

Rugpjūčio 29 d. baigtas įgyvendinti Pastrėvio bendruomenės projektas „Amatų centras“.
Projektas įgyvendintas pagal Vietos plėtros 2009–2014 m. strategijos I prioriteto „Bendruomeniškumo ugdymas kuriant, rekonstruojant buveines ir išsaugant kultūros paveldą“ 1.2. priemonę „Istorinę, kultūrinę reikšmę turinčių objektų išsaugojimas ir amatų plėtra“.

Poreikis įrengti amatų centro atsirado dėl vyraujančio teigiamo požiūrio į senųjų amatų mokymąsi ir pritaikymą šiandieniniame gyvenime. Pastrėvyje amatų centro įkūrimas prasidėjo nuo molio apdirbimo amato. Šis amatas istoriniuose šaltiniuose minimas kaip puodininkystė – vienas iš seniausių pasaulio amatų. Tai daiktų, dažniausiai puodų ir indų, lipdymas iš molio. Lietuvoje iš keramikos dirbinių daugiausiai buvo paplitę indai maistui: ąsočiai, dubenys, puodukai, sviestinės, druskinės, interjero gaminiai – vazonai, vazelės gėlėms, žvakidės. Svarbi vieta buvo skiriama moliniams žaislams, kurie buvo itin paplitę kaimuose. Tai lipdyti žirgeliai, raiteliai, antytės, avinukai, rečiau lėlės, gaidžiukai, pempės, ožiai. Žirgeliai ir raiteliai buvo lipdomi berniukams, o antytės – mergaitėms. Dauguma molinių žaisliukų kartu buvo ir švilpukai.
Jau ilgą laiką šio amato Pastrėvio seniūnijos gyventojus moko keramikė Rasa Rakauskienė, tačiau norinčių išmokti lipdyti galimybes ribojo tinkamų įrenginių ir patalpų nebuvimas. Dėl šių priežasčių Pastrėvio bendruomenė parengė ir įgyvendino minėtą projektą. Projekto metu buvo įsigytos molio žiedimo staklės, keramikos krosnis ir glazūravimo kamera. Projekto partnerė Elektrėnų savivaldybė prisidėjo ne tik įnašu natūra – nekilnojamuoju turtu (patalpomis) – savivaldybės administracijos direktorius Arvydas Vyšniauskas pasirūpino, jog būtų įrengtos vandentiekio ir kanalizacijos sistemos amatų centro patalpose. Pastrėvio seniūnijos seniūnas Arūnas Kanapeckas pasirūpino naujos elektros instaliacijos įvedimu, o Semeliškių vidurinės mokyklos Pastrėvio skyriaus vedėja Dangutė Stasiūnienė skyrė stalus ir suolus. Įrengiant centrą taip pat prisidėjo Pastrėvyje veikiančios įmonės „Inter Vilža“ vadovas Laurynas Savickas.
Amatų centro kūrimu rūpinosi ne tik bendruomenės nariai su šeimomis, bet ir mokiniai, kurie labai nekantrauja išbandyti naująją įrangą. Patalpas suremontavome ir įrengėme patys.
Už pagalbą dėkojame Elektrėnų vietos veiklos grupės atstovams, kurie visuomet geranoriškai talkino visą projekto rengimo ir įgyvendinimo laikotarpį.
Pirmuosius Pastrėvio amatų centre pagamintus molio dirbinius (indus, žaislus, suvenyrus, papuošalus ir kt.) bus galima išvysti ir įsigyti šių metų Elektrėnų savivaldybės derliaus šventėje. Spalio mėnesio pabaigoje bus organizuojami pirmieji molio apdirbimo kursai suaugusiems. Tikimės didelio gyventojų susidomėjimo.

Pastrėvio bendruomenės pirmininkė
projekto rengėja ir vykdytoja Viktorija Juknevičienė<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų