Akcijos „Sveikatingumo pertraukų savaitė“ įspūdžiai

LR sveikatos ministerija bei Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras rugsėjo ir spalio mėnesiais inicijavo šalies mokyklose akciją „Sveikatingumo pertraukų savaitė“.

Sveikatingumo pertraukų savaitės tikslas – atkreipti dėmesį į sveikos gyvensenos ir sveikatos stiprinimo svarbą, ugdyti asmeninę atsakomybę už savo ir aplinkinių sveikatą, skatinti mokinius aktyviai leisti laisvalaikį, atsipalaiduoti nuo protinio darbo. Poreikis sveikai gyventi turėtų būti formuojamas nuo pat gimimo, šeimoje. Vaikui pradėjus lankyti mokyklą gyvenimo būdą veikia ugdymas. Nuo to, kaip šis ugdymas organizuojamas, priklauso ir vaiko sveikata bei gyvenimo būdas.
Prie minėtos akcijos prisijungė ir Elektrėnų savivaldybės bendrojo lavinimo mokyklos. Kiekviena mokykla pasirinktą savaitę gyveno sveikatingumo ritmu, vyko įvairūs sveikatos stiprinimo užsiėmimai, buvo atverti klasių langai ir vėdinamos patalpos, o mokytojai ir mokiniai tuo metu užsiėmė įvairia sveikatinimo veikla salėse ir mokyklų kiemuose.
Rugsėjo 15–19 d. Sveikatingumo pertraukų savaitės renginiai vyko Elektrėnų pradinėje mokykloje. Aktyviausia veikla, „Judėjimo galia“, vyko trečiadienį, tai sutapo su sveikatingumo dienos minėjimu. Diena prasidėjo visuotine mankšta, vėliau kiekviena klasė dalyvavo suplanuotose veiklose: ėjo sveikatingumo ratu, pasivaikščiojo mišku, dalyvavo įvairiose sportinėse varžybose.
Kietaviškių pagrindinėje mokykloje akcija vyko spalio 13–17 dienomis. Labiausiai įsiminusi diena buvo antradienis. Šią diena buvo akcentuojama vandens svarba, spalvos akcentas – mėlyna, renginyje dalyvavę 5–10 klasių mokiniai pasipuošė mėlynomis kepuraitėmis. Šią dieną dalyviai pagilino savo žinias apie vandenį, jo naudą sveikatai, skaitė posakius, minė mįsles, gurkšnojo vandenį. Visi dalyviai įsiamžino lašelio formos nuotraukoje.
Rugsėjo 22–26 dienomis Beižionių pagrindinėje mokykloje – daugiafunkciame centre vyko renginiai, skirti sveikos gyvensenos ugdymui. Labiausiai vaikams įsiminė fizinio aktyvumo diena. Prieš pirmąją pamoką vyko mankšta. Vėliau, pertraukų metu, mokiniai buvo supažindinti su fizinio aktyvumo nauda žmonių sveikatai, buvo atliekami įvairūs fiziniai pratimai (pritūpimai, šokinėjimas ant vienos kojos ir pan.). Fiziniai pratimai buvo atliekami žaidžiant tokius žaidimus kaip „Akla višta“, „Kas pritūps žemiau ir pašoks aukščiau“, „Pagauk zuikį“ ir kt.
Spalio 6–10 dienomis akcija vyko Semeliškių vidurinėje mokykloje. Įsimintiniausia diena buvo penktadienis, kuomet vyko Pasaulinės psichinės sveikatos dienai paminėti skirta akcija „Dovanokime vienas kitam šypseną“. Ilgosios pertraukos metu salėje susirinkusius mokinius linksmino pradinių klasių mokiniai. Jų paruoštos programos metu buvo pasakojami linksmi anekdotai, dainuojamos dainos, žaidžiami žaidimai, privertę nusišypsoti ir pajudėti kiekvieną.
Elektrėnų „Versmės“ gimnazijoje akcija vyko spalio 20–24 dienomis. Viena iš daugiausiai įspūdžių palikusių dienų – ketvirtadienis – Vaisių ir daržovių diena. Gimnazijos mokiniai ir mokytojai mėgavosi šviežiai paruoštais žaliaisiais kokteiliais. Buvo norinčių ne tik dar kartą paragauti šio gėrimo, bet ir sužinoti „stebuklingąjį“ jo gamybos receptą. Darbščiosios valgyklos virtuvės šeimininkės specialiai šiai dienai valgiaraštį praturtino skaniai paruoštais daržovių patiekalais!
„Ąžuolyno“ pagrindinėje mokykloje Sveikatingumo pertraukų savaitė patiko ne tik joje dalyvavusiems mokiniams, bet ir administracijai. Įspūdingiausias buvo antradienis – Masinė burbulų pūtimo diena. Kieme susibūrę penktokėliai pūtė muilo burbulus. Dalyviams buvo neįprasta pūsti burbulus mokyklos kieme pertraukos metu ir tai juos džiugino. Vaikai bėgiojo, gaudė burbulus, stebėjo, kuris išpūs didesnį, spalvingesnį.
Vievio pradinės mokyklos mokiniai akcijos metu draugiškai judėjo lauke, skambant muzikai buvo atliekami šokio judesiai.
Vievio gimnazijoje vykusią Sveikatingumo pertraukų savaitę didžiausio susidomėjimo sulaukė Vandens diena. Šią dieną moksleiviai gimnazijos valgykloje piešė plakatą vandens tema ir kartu dalino pačių paruoštus lankstinukus apie vandens naudą ir svarbą žmogaus organizmui. Moksleivės kvietė pasitikrinti turimas žinias ir atsakyti į šiai dienai paruoštus klausimus, o už teisingus atsakymus vaišino vandeniu. Troškulį mielai malšino ir į klausimus atsakinėjo ne tik mokiniai, bet ir mokytojai. Kiekvienas suprato ir patikino, jog vanduo gydo ligas, malšina skausmą, stiprina sveikatą. Vanduo – egzistencijos pradas ir gyvybės šaltinis.
Aktyvus mokyklų bendruomenių dalyvavimas, puikios emocijos parodė, kad dalyviams patiko kitokios pertraukos. Organizatoriai planuoja panašias veiklas organizuoti ir ateityje.

Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras<- Grįžti į atgal