„Versmiečiai“ Kopenhagoje

Bendradarbiavimas tarp Elektrėnų „Versmės“ gimnazijos ir Kopenhagos priemiestyje įsikūrusios „Gladsaxe“ gimnazijos prasidėjo dar prieš trejus metus, kai „Versmės“ gimnazijos mokytojų Dainos Valančienės ir Vidos Minkevičienės parašytas mokinių mainų projektas „Living by the Baltic sea“ („Gyvenimas prie Baltijos jūros“) gavo finansavimą.

Šio projekto tikslas yra stiprinti bendradarbiavimą tarp mokyklinio ugdymo srityje dirbančių institucijų iš Šiaurės ir Baltijos šalių. Sėkmingas projekto „Living by the Baltic sea“ įgyvendinimas bei užsimezgęs ryšys tarp „Versmės“ ir „Gladsaxe“ gimnazijų paskatino mokytojas rašyti naujus projektus ir juos įgyvendinti. Šių metų birželį patvirtintas finansavimas mainų projektui „Tracking the past through families and culture in Denmark and Lithuania“, kurio tikslas – supažindinti moksleivius su vokiečių okupacija ir jos padariniais Lietuvoje bei Danijoje Antrojo pasaulinio karo metais. Projektu džiaugėsi ir mokytojos, ir trisdešimt 2–4 klasių moksleivių. Laukdami pirmosios projekto dalies – kelionės į Daniją, mokiniai nekantravo susipažinti su projekte dalyvausiančiais Gladsaxe gimnazistais, tad bendrauti interneto tinklalapiuose pradėjo dar prieš išvyką.
Rugsėjo 15 d. mokiniai kartu su mokytojomis Daina Valančiene, Ilona Švenčionyte bei Vida Minkevičiene iš Vilniaus oro uosto išvyko į Daniją. Skrydis buvo netiesioginis, tad projekto dalyviai iš pradžių nusileido Frankfurto oro uoste. Čia skrydžio į Kopenhagą teko laukti 5 valandas, kurias visi praleido labai įvairiai: vieni juokavo, kiti tuo metu ilsėjosi arba gėrė nemokamą kavą ar arbatą. Į Kopenhagą elektrėniečiai atskrido naktį. Juos pasitiko danų koordinatorė Aino Braa. „Versmiečiai“ nuvyko į „Gladsaxe“ gimnaziją, kurioje jau laukė „naujos“ šeimos. Jose mokiniai gyveno visą savaitę.
Rytais mainų programos dalyviai eidavo į mokykloje įkurtą studijų centrą, kuriame jų laukė įvairūs užsiėmimai. Pirmąją dieną buvo žaidžiami susipažinimo žaidimai, klausomasi paskaitos apie Antrąjį pasaulinį karą Danijoje. Vėliau moksleiviai buvo suskirstyti į keturias darbo grupes:
1. Filmų kūrimo grupė (Film group) – jos nariai ėmė interviu ir kūrė siužetus apie Antrąjį pasaulinį karą bei projekto kasdienybę;
2. Parodos grupė (Exhibition group) – rengė parodą penktadieniui;
3. Elektroninės knygos grupė (E-book) – rinko medžiagą, susijusią su projekto tema, rašė dienoraštį;
4. Žiniasklaidos grupė (Media group) – rašė straipsnius.
Kiekvieną dieną mokiniai plušėjo savo grupėse ir penktadienį pateikė darbo rezultatus surengtoje parodoje. Į ją atvyko ir Lietuvos ambasadorius Danijoje Vytautas Pinkus.
Mainų metu mokiniai ne tik dirbo, gilino dalykines žinias, bet ir turėjo galimybę susipažinti su Danijos sostine Kopenhaga, šalies kultūra. Parodos grupė buvo nuvykusi į Žydų muziejų pasisemti idėjų savo užduočiai. Antradienio vakarą projekto dalyviai turėjo progą paragauti tradicinių Danijos patiekalų. Po sočios vakarienės buvo mokomasi tautinių šokių, kurie nebuvo tokie lengvi, kaip tikėjosi elektrėniečiai. Vis dėlto po dvi valandas trukusios pamokos nusivylusių nebuvo. Visi džiaugėsi darbo rezultatais, dalyvių bei mokytojų veiduose neblėso šypsenos. Projekto metu mokiniai peržiūrėjo du filmus. Pirmasis – istorinis danų filmas „Rezistencija“ apie slaptą sukilėlių kovą prieš vokiečių okupantus Antrojo pasaulinio karo metu. Šis filmas leido geriau pažinti Danijos piliečių situaciją ir gyvenimą tuo laikotarpiu. Kitą filmą pavadinimu „Vaikystė“ (Boyhood) visi žiūrėjo kino teatre. Filmas buvo kuriamas 12 metų, jame vaizduojami kadrai iš berniuko Meisono (Mason) gyvenimo. Daugumą filmas privertė susimąstyti apie būties prasmę.
Šeštadienį dalyviai nuvyko į Kopenhagos centrą, laivu plaukiojo miesto kanalais ir grožėjosi nuostabia sostinės architektūra. Vėliau laukė pietūs vegetariškame restorane. Po pietų grupė aplankė Kristianiją (Christiania) – atskirą Kopenhagos rajoną, kitaip dar vadinamą Laisvės miestu, kuriame negalioja tam tikri įstatymai ir vyrauja savita kultūra. Likusią ekskursijos dalį mokiniai, pasiskirstę grupėmis, apžiūrėjo senamiestį. Vykdydami orientacinį planą jie pamatė Danijos parlamentą, Rundetarno bokštą, Botanikos sodą, Nyhavn rajoną, Gandro fontaną, miesto aikštę. Paskutinę mainų dieną lietuviai praleido kartu su danais, kurių šeimose gyveno. Daugelis pabuvojo garsiajame „Tivoli“ atrakcionų parke. Šiame parke mokytoja Vida Minkevičienė dalyvavo danų fizikos pamokoje. Čia mokiniai, padedami mokytojų, atliko įvairius fizikinius matavimus atrakcionuose. Kiti projekto dalyviai lankėsi muziejuose.
Po turiningos savaitės rugsėjo 22-osios rytą „Gladsaxe“ gimnazijos kieme lietuvaičiai šiltai atsisveikino su svetingų danų šeimomis. Moksleiviai labai susidraugavo, tad išsiskirti buvo nelengva.
Taip buvo užbaigtas pirmasis projekto „Sekant praeities pėdsakais“ etapas. Antrasis startuos 2015 m. sausio 5 d. Lietuvoje. „Versmės“ gimnazijos mokiniai jau laukia, kada galės vėl susitikti su savo naujaisiais draugais, supažindinti juos su savo mokykla, Elektrėnų miestu, įspūdingiausiomis Lietuvos vietomis, šalies papročiais ir istorija.

„Versmės“ gimn. jaunieji žurnalistai<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų