Būkite atsargūs – Facebook'e plinta nauja turto prievartavimo forma

Lietuvos kriminalinės policijos biuras įspėja, kad pastaruoju metu padažnėjo turto prievartavimo panaudojant internetą atvejų.

Analizuojant tarptautines nusikalstamumo internete tendencijas pastebima, kad Lietuvoje atsiranda turto prievartavimo panaudojant internetą formos, kurios jau kurį laiką yra paplitusios Vakarų šalyse: turto prievartavimas panaudojant duomenis šifruojančius virusus ir šiuo metu plintantis naujas būdas – turto prievartavimas grasinant paviešinti aukas kompromituojančius seksualinio pobūdžio filmukus.
Socialinis tinklalapis „Facebook“ yra panaudojamas potencialioms aukoms surasti. Nusikaltėliai šiame tinklalapyje sukuria efektingos išvaizdos merginos arba vaikino paskyras ir stengiasi surinkti kuo daugiau draugų. Į draugus dažniausiai kviečiami visuomenėje gerai žinomi asmenys (politikai, verslininkai, pramogų pasaulio atstovai), kiti asmenys, kurie, siekdami populiarumo „Facebook“ socialiniame tinkle, patvirtina visus kvietimus draugauti, neatsižvelgdami į tai, pažįsta šiuos asmenis ar ne.
Priimtos į draugus tokios merginos ar vaikinai pradeda siųsti žinutes (dažniausiai netaisyklinga anglų kalba), kuriose netrūksta seksualinių užuominų, stengiamasi bendravimą perkelti į „Skype“. Pradėjus bendrauti per „Skype“, potencialios aukos prašomos įjungti internetinę kamerą ir savo kompiuterio ekrane mato nusirenginėjančią „merginą“ ar „vaikiną“, kurie provokuoja nusirengti prieš kamerą, užsiimti virtualiu „seksu“. Jeigu auka sutinka ir atlieka minėtus veiksmus, už keleto minučių gauna nuorodą į internete patalpintą filmuką apie tai, ką auka darė prieš interneto kamerą. Auka pradedama bauginti, kad filmukas bus išplatintas „Facebook“ draugams, paskelbtas viešai, jeigu nebus sumokėta išpirka. Reikalaujama išpirkos suma gali siekti tūkstančius eurų. Pinigus prašoma pervesti per greitų pinigų perlaidų sistemas gavėjams, esantiems Afrikos ar Azijos šalyse.
Dar kartą raginame atsakingai naudotis internetu, kritiškai vertinti socialiniuose tinkluose iš nepažįstamų asmenų gaunamus kvietimus draugauti. Jeigu nusikaltėliai reikalauja išpirkos grasindami paviešinti kompromituojančią medžiagą – nepervedinėti prašomų pinigų, nutraukti bet kokius kontaktus su šiais asmenimis ir pranešti apie tokias paskyras socialinio tinklalapio „Facebook“ administracijai bei Lietuvos kriminalinės policijos biurui. Policijai apie tokius atvejus taip pat galima pranešti elektroniniu būdu tinklalapyje www.epolicija.lt.

Policijos departamento inf.<- Grįžti į atgal