Koks procesas laukia norint susigrąžinti mokesčius iš užsienio?

Daugelis dirbusiųjų užsienyje, sužinoję apie šią galimybę, siekia susigrąžinti mokesčius. Tačiau šis procesas gali pasirodyti pernelyg sudėtingas ar varginantis, todėl kai kuriuos tai atbaido. Viena pagrindinių to priežasčių tampa šio proceso nepažinojimas, todėl įgavus žinių bus lengviau tam ryžtis ir susigrąžinti mokesčius iš užsienio.

Koks procesas laukia norint susigrąžinti mokesčius iš užsienio?

Daugelis dirbusiųjų užsienyje, sužinoję apie šią galimybę, siekia susigrąžinti mokesčius. Tačiau šis procesas gali pasirodyti pernelyg sudėtingas ar varginantis, todėl kai kuriuos tai atbaido. Viena pagrindinių to priežasčių tampa šio proceso nepažinojimas, todėl įgavus žinių bus lengviau tam ryžtis ir susigrąžinti mokesčius iš užsienio.

Apie mokesčių susigrąžinimą

Kad nekiltų nepagrįstų ar pagrįstų, bet jūsų atvejui netinkamų lūkesčių, pirmiausiai reikėtų aptarti, kas yra mokesčių susigrąžinimas. Tai permokėtų pajamų mokesčių grąžinimas. Permokos susidaro tuomet, kai sumokate daugiau mokesčių negu reikia. Šie pinigai priklauso jums teisėtai, o jų susigrąžinimas nedaro jokios įtakos pensijai, pašalpoms ar kitoms socialinėms garantijoms toje šalyje, kurioje dirbote.

Dirbusiems sezoninius ar trumpalaikius darbus yra galimybė susigrąžinti visus mokesčius, nes šie mokesčių mokėtojai dažniausiai nebūna pasiekę tos šalies neapmokestinamo pajamų dydžio minimumo. Tiesa, mokesčių susigrąžinimas įmanomas tik iš tų valstybių, su kuriomis pasirašytos dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartys. Latvija yra pasirašiusi šią sutartį su daugeliu Europos valstybių.

Ką reikėtų žinoti apie dokumentus

Mokesčių susigrąžinimas be reikalingų dokumentų nebus galimas, todėl jais pirmiausia ir reiktų pasirūpinti. Kiekviena šalis gali reikalauti skirtingų dokumentų, bet beveik visada prireiks specialių formų apie jūsų uždirbtas pajamas ir sumokėtus mokesčius, kurias turėtumėte gauti iš darbdavio (Didžiojoje Britanijoje, Airijoje tai yra P45 ir P60 formos, Norvegijoje – Arsoppgave ir Selvangivelse (gaunama iš mokesčių inspekcijos), Vokietijoje – Lohnsteuerbescheinigung ir t. t.). Kartais vietoj šių formų galima naudoti ir paskutinius algalapius.

Kiti dokumentai varijuoja nuo šalies, kai kur gali prireikti socialinio draudimo numerio, informacijos iš mokesčių inspekcijos apie jūsų pajamas Latvijoje, specialių kortelių ar numerių, išduodamų tik toje šalyje ir t. t. Žinoma, visada reikės paso arba asmens kortelės kopijos.

Ką daryti, jeigu neturite reikalingų dokumentų? Tokiu atveju galite kreiptis į šioje srityje tarpininkaujančias įmones, kurioms mokesčių susigrąžinimas yra jų profesionalumo sritis, apimanti visus etapus - nuo bet kokių reikiamų dokumentų gavimo iki deklaracijų teikimo. O jei norite mokesčius susigrąžinti savarankiškai, teks patiems kreiptis pas darbdavius ar į mokesčių inspekciją, priklausomai nuo to, kokių dokumentų trūksta.

Deklaracijų teikimo laikas

Kitas svarbus dalykas, kurį turite žinoti, tai kada prasideda ir baigiasi finansiniai metai. Tai vėlgi priklauso nuo šalies: Vokietijoje, Olandijoje, Norvegijoje ir daugelyje kitų Europos šalių finansiniai metai prasideda sausio 1 d. ir baigiasi gruodžio 31 d., Didžiojoje Britanijoje – nuo balandžio 6 d. iki kitų metų balandžio 5 d. ir t. t.

Vis dėlto, ne visada būtina laukti finansinių metų pabaigos, susigrąžinti mokesčius galite iš karto baigus dirbti ir išvykus iš šalies.

Deklaracijų teikimas

Iki galutinės datos turite užpildyti deklaraciją ir ją pateikti užsienio valstybinei mokesčių inspekcijai. Dirbantiems pagal individualią veiklą būtina kiekvienais metais pateikti užpildytas pajamų deklaracijas, nes kitu atveju bus skaičiuojami delspinigiai ir susidarys skola.

Jeigu kreipiatės į tarpininkus, jie jums padės teisingai užpildyti deklaraciją. Pildant patiems deklaraciją dažniausiai reikia gerai mokėti tos šalies kalbą. Neteisingai užpildžius deklaraciją ar iškilus kitokiems nesklandumams, su jumis gali susisiekti mokesčių inspektoriai, todėl nemokant kalbos neaiškumų sprendimas gali tapti sudėtingesnis.

Pateikus deklaraciją

Jeigu užpildote deklaraciją be priekaištų ir neiškyla kitokių keblumų, tada belieka laukti, kol pinigai sugrįš į jūsų sąskaitą. Kaip greitai atgausite savo pinigus priklauso nuo mokesčių inspekcijoje vykstančių procesų intensyvumo. Paprastai mokesčių susigrąžinimas užtrunka apie 2–6 mėnesius. Laikotarpis, už kurį galima susigrąžinti mokesčius, gali varijuoti nuo 3 iki 6 metų.

Išnaudokite progą susigrąžinti mokesčius ir atgauti savo pinigus. Procesas visada tampa paprastesnis, jei susipažįstate su tuo, kaip jis vyksta, o pasitelkus tarpininkų pagalbą jis tampa nepastebimas.

 

 
<- Grįžti į atgal