Išleista knyga „Atminties kelias 1941–2021“

2022 metais Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti parengė ir išleido 61 p. knygelę „Lietuvos Atminties kelias 1941–2021“, kurioje aprašomi 2021 metais įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose vykę renginiai, skirti paminėti 80-ąsias Holokausto pradžios metines. Knygelėje vietą rado ir Semeliškėse 2021 m. spalio 6 d. eitynėmis paminėtas „Atminties kelias 1941–2021“.
Ronaldas Račinskas, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti vykdantysis direktorius, įžanginiame brošiūros žodyje rašo: „2021-aisiais metais minėjome 80-ąsias Holokausto pradžios Lietuvoje metines. Skirtingai nuo didžiosios Europos dalies, Lietuvoje Holokausto aukos buvo nužudytos netoli jų gyvenamųjų vietų. Praktiškai per kelis 1941 m. vasaros ir rudens mėnesius buvo visiškai sunaikintos Lietuvos žydų bendruomenės. Šių skaudžių istorinių įvykių atminimui Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su jos iniciatyva įsteigtais Tolerancijos ugdymo centrais ir kitais partneriais inicijavo projektą „Atminties kelias 1941–2021“, kurio renginiai vyko nuo birželio iki gruodžio mėnesio.
Minėjimo renginiai buvo organizuoti nuosekliai (chronologiškai) sekant skaudžių istorinių įvykių kalendorių. Iš viso buvo surengta 40 minėjimo renginių, skirtų atskirų miestų ir miestelių žydų bendruomenių sunaikinimo 80-iams paminėti. Jų metu dešimtys ir šimtai žmonių (daugiausia mokiniai ir mokytojai) ėjo iš miestų ir miestelių centrinės dalies į masinių žudynių vietas tais pačiais keliais, kuriais buvo varomos Holokausto aukos. Eisenos dalyviai kartu nešėsi akmenėlius su ant jų užrašytais Holokausto aukų vardais – tai ir pagarba istoriškai susiklosčiusiai žydų tradicijai į kapines nešti akmenėlius, ir Holokausto aukų įasmeninimas. Jautrių minėjimų metu mokiniai ištarė šiuos vardus, taip prikeldami aukas iš užmaršties.“
Tarp 40-ies Lietuvoje vykusių renginių „Atminties kelias 1941–2021“ paminėtas ir Semeliškėse (2021 10 06). Semeliškėms skirtame skirsnyje dalijamasi Izraelio ambasadoriaus Yossef Levy įspūdžiais: „Mane ypač sujaudino vaizdas matant tiek daug moksleivių ir studentų, stovinčių tyliai, kartais suglumusių ir sukrėstų prie tų vietų, kur buvo žudomi jų amžiaus žydų vaikai. Tų miestų ir miestelių jaunosios kartos ir vietinių bendruomenių švietimas turi būti bendros veiklos prioritetas, todėl noriu padėkoti geriesiems žmonėms, kurie daro viską, kad šis siaubo kupinas skyrius žydų istorijoje šiame krašte niekada nebūtų pamirštas.
Ne mažiau svarbu gerbti ir puoselėti Lietuvos teisuolių – žydų gelbėtojų – atminimą, tų, kurie rizikavo gyvybėmis gelbėdami kitus. Jų dalyvavimas minėjimo renginiuose yra būtinas. Ačiū jums visiems.“
„Elektrėnų žinių“ informacija
|
<- Grįžti į atgal