Dujošvytės lempos – gyvsidabrio garų šaltinis

Įvairios įstaigos ir organizacijos, taip pat ir gyventojai, saugodami aplinką ir taupydami, panaudotas energiją taupančias lempas turi priduoti saugiam perdirbimui, kad šios neužterštų aplinkos pavojingomis dujomis ar nesukeltų pavojaus sveikatai dėl stiklo duženų.

Per metus į Lietuvos rinką patenka apie 350 tonų dujošvyčių lempų.
„Lietuvos gyventojai kasmet naudoja vis daugiau taupiųjų lempų, todėl labai svarbu žinoti, kaip tvarkyti jų atliekas. Nors dabartinės lempos yra ilgaamžės, tarnauja po kelerius ar keliolika metų, tačiau jau dabar tačiau svarbu žinoti, kad jas galima priduoti parduotuvėse arba specialiose surinkimo vietose“, - sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos bei Gamintojų ir Importuotojų Asociacijos vadovas Alfredas Skinulis.
Lempų surinkimas ir utilizavimas įtrauktas į ilgalaikę Europos Sąjungos ekologinę politiką. Lempos, savo sudėtyje turinčios gyvsidabrio, yra priskiriamos prie pavojingų, žalingą poveikį gamtai turinčių atliekų. Dėl to dujošvyčių lempų negalima išmesti į šiukšlių konteinerį su įprastomis buitinėmis atliekomis. Jų transportavimui ir perdirbimui yra keliami specialūs reikalavimai, kuriuose numatomas papildomo saugumo užtikrinimas.
„Galima pasidžiaugti, kad įstaigos, įmonės, švietimo įstaigos yra pakankamai atsakingos – iš jų surenkame tikrai nemažai aplinkai pavojingų lempų atliekų“, - sako lempas perdirbimui sutenkančios atliekų tvarkymo bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ direktoriaus pavaduotojas Audrius Puškorius.
Verta žinoti, kad vienoje įprastoje energiją taupančioje lemputėje gyvsidabrio kiekis yra apie 100 kartų mažesnis nei gyvsidabrio termometre. Tačiau sudužus dujošvytei lempai vis tiek rekomenduojama gerai išvėdinti patalpas, kad gyvsidabrio garai išsisklaidytų, o stiklo šukes kruopščiai surinkti, sudėti į atskirą talpą, o dūžio vietą išvalyti šlapiu popieriniu rankšluosčiu.
Tie, kurie dujošvytes lemputes išmeta į buitinių atliekų konteinerį, ne tik teršia aplinką pavojingomis medžiagomis, bet ir švaisto išteklius – metalą, stiklą, kurie galėtų būti panaudoti naujoms taupiosioms lemputėms ir kitiems namų ūkyje reikalingiems daiktams gaminti. Perdirbus lempas, beveik 100 proc. jose esančių medžiagų galima panaudoti naujiems gaminiams.
Specialistų duomenimis, apie 80 proc. visų perdirbamų lempų yra ilgosios gyvsidabrio lempos, dažniausiai surenkamos iš įmonių.
Elektronikos, buitinės technikos atliekų, senų baterijų ir lempų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius, nes patekę į sąvartynus tos atliekos dėl jose esančių pavojingų medžiagų gali pridaryti žalos gamtai. Apie tinkamą tokių atliekų tvarkymą pagal teisės aktų nustatytą tvarką, prižiūrimą Aplinkos ministerijai pavaldžių įstaigų, daugiau informacijos galima rasti www.mesrusiuojam.lt arba socialiniame tinkle Facebook profilyje „Mes rūšiuojam“.

Ineta Stravinskaitė – Janavičienė, „Komunikacijos idėjos“<- Grįžti į atgal