Tyrimas: atskleista, kaip lietuviams rūpi jų pačių sveikata

Ketvirtadienį buvo pristatytas pirmasis Lietuvoje sveikatos elgsenos tyrimas. Apklausus 500 įvairaus amžiaus skirtingų miestų gyventojus paaiškėjo, kad tik 14 proc. jų mano pakankamai besirūpinantys savo sveikata. Ir tik 55 proc. apklaustųjų mano, kad yra sveiki.

Dažnas mūsų sveikata susirūpiname tik tuomet, kai ji sušlubuoja. Tačiau medikai perspėja, jog pas gydytoją apsilankyti reikia ne tik susirgus, o profilaktiniai patikrinimai nėra laiko gaišimas. Esą tai būdas rasti ligą ar jos išvengti. Todėl yra būtina bent kartą per metus pasitikrinti savo sveikatą. „Tuomet ir ligos mažiau kibs, ir gyvenimo kokybė bus geresnė“, – tvirtina specialistai.
Šiemet atliktas „Lietuvių požiūrio į rūpinimąsi sveikata ir elgsenų tyrimas“ parodė, jog dauguma žino, kaip reikia rūpintis savo sveikata; tai įvardijama kaip žalingų įpročių atsisakymas, sveika mityba, sportas. Deja, toli gražu ne kiekvienas elgiasi pagal tokį modelį. Todėl sudėjus visus emocinius ir psichologinius aspektus buvo rasti šeši pagrindiniai segmentai, apibūdinantys rūpinimąsi savo sveikata.
Tyrimas atskleidė, kad pagrindiniai ir dominuojantys yra du segmentai. Tai „rūpestingieji“ (25 proc.), t.y. kas ketvirtas Lietuvos gyventojas. Jie labai rūpinasi kitais ir nori, kad jais taip pat būtų pasirūpinta. Liga jiems – saugumo praradimas, tačiau pastarieji mažiausiai rūpinasi savo sveikata, todėl „rūpestinguosius“ reikėtų paraginti tikrintis sveikatą. Kitas, kone populiariausias blokas – „darnos siekėjai“ (26 proc.). Pastariesiems labai svarbu priklausyti kokiai nors grupei, komandai. Susirgęs šis žmogus jaučiasi vienišas, todėl sveikata jam asocijuojasi su buvimu tarp mėgstamų žmonių. „Darnos siekėjai“ mano, kad pozityvus mąstymas atstumia ligą. Likę keturi mažesni segmentai įvardijami kaip „kovotojai“ (13 proc.), „išskirtinumo siekėjai“ (9 proc.), „pareigingieji“ (11 proc.) ir „žaismingieji“ (16 proc.).

Parengė Ieva Liškevičiūtė
Bernardinai.lt

Nuotraukos autorius Andrius Ufartas/BFL<- Grįžti į atgal