Gautas skundas dėl galimos amžiaus diskriminacijos, profilaktiškai skiepijant vaikus

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (toliau - LGKT) gavo skundą dėl nustatytų skirtingų sąlygų profilaktiškai skiepyti vaikus pneumokokine vakcina. Skunde nurodoma, jog vakcina nemokamai skiriama tik kūdikiams, gimusiems po 2014 m. rugpjūčio 1, o anksčiau gimusiems vaikams už tą pačią vakciną jau tektų keliskart mokėti po kelis šimtus Lt. Pradėtas tyrimas dėl galimos amžiaus diskriminacijos.

Skundo pareiškėja teigia poliklinikoje sužinojusi, kad nuo 2014 m. spalio 1 d. įsigaliojo naujas vaikų profilaktikos skiepijimo kalendorius (patvirtintas Sveikatos apsaugos ministro įsakymu 2014 m. vasario 27 d. Nr. V-283), kuriame numatyta, jog kūdikiai jau skiepijami nuo pneumokokinės infekcijos. Poliklinikoje jai paaiškinta, kad 2014 m. rugpjūčio mėn. ir vėliau gimę vaikai skiepijami valstybės lėšomis, o pareiškėjai jos pusantrų metų vaiką pasiūlyta paskiepyti savo lėšomis: skiepo kaina esą apie 250 Lt., o skiepų reikia net trijų.
Pareiškėja teigia suprantanti, jog valstybei tai nemažai kainuoja, tačiau jos manymu, galbūt nereikėtų skirstyti kūdikių bei vaikų pagal jų amžių į „tinkamus“ nemokamiems skiepams ir „per senus tam“ bei visiems tėvams vienodai kompensuoti kad ir dalį skiepų kainos.
Dėl skunde minimos problemos išsiųstas paklausimas Sveikatos apsaugos ministerijai. Ministerijos tinklalapyje, atsakant į piliečių laiškus dėl šios problemos, aiškinama, jog „nuo 2014 m. spalio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius; pagal jį skiepijami kūdikiai, kuriems šių metų spalio 1 d. ir vėliau sueis du mėnesiai (gimę ne anksčiau kaip šių metų rugpjūčio mėnesį). Skiepijant vyresnius vaikus taikoma kita skiepijimo schema, tačiau tai jau nėra dengiama valstybės lėšomis“.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) vaikų skiepijimą pneumokokinė vakcina išskiria kaip prioritetinį. PSO duomenimis, dėl pneumokokinės infekcijos kasmet pasaulyje miršta 1,6 mln. žmonių. Vaikams iki 2 metų amžiaus pneumokokinė infekcija dažniausiai pasireiškia sepsiu ir lemia daugiau nei 70 proc. visų invazinių bakterinių infekcijų atvejų. Ypač didelė rizika - vaikams iki 5 metų. Nacionalinėje imunoprofilaktikos 2014-2018 m. programoje nurodoma, jog „Pneumokokinė infekcija yra viena pagrindinių  sergamumo  ir  mirtingumo  priežasčių pasaulyje, kurių galima išvengti skiepijant kūdikius ir vaikus“.
Skundų dėl galimos diskriminacijos sveikatos apsaugoje LGKT gaudavo ir daugiau. Anksčiau tirtas skundas dėl to, jog moterims Lietuvoje buvo skirtos dvi valstybės finansuojamos sveikatos apsaugos prevencijos programos (gimdos kaklelio bei krūties vėžio), o vyrams nebuvo nemokamos prostatos vėžio prevencijos programos. Po LGKT atlikto tyrimo atsirado vyrams skirta prostatos vėžio prevencijos programa. Taip pat gaunama skundų dėl nustatytų amžiaus apribojimų valstybės finansuojamoms vėžio prevencijos programoms.
Lygių galimybių įstatymas draudžia diskriminaciją dėl amžiaus (taip pat lyties, amžiaus, negalios, religijos, tautybės, lytinės orientacijos ir t.t.) darbo santykių, prekių paslaugų, švietimo ir mokslo srityse bei valstybės ir savivaldybių institucijų leidžiamuose teisės aktuose.

Valdas Dambrava
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos patarėjas viešiesiems ryšiams<- Grįžti į atgal