Ar žinote apie valymo priemonių keliamą pavojų?

Kiekvienai moteriai per dieną bent vieną kartą tenka plauti indus, bent kartą per savaitę (kartais ir dažniau) valyti kitus namų baldų ar įrangos paviršius, naudojant cheminius ploviklius ar šveitiklius. Tačiau reta namų šeimininkė ar šeimininkas susimąsto apie šių cheminių ploviklių žalą sveikatai. Visi nori turėti spindinčius namus, blizgančias kriaukles ir švarius indus, todėl reklamos apie nuostabius valiklius, ploviklius, kurie vienu lašeliu išblizgina krūvą indų, lengvai sudomina kiekvieną, kuriam tenka šiuos darbus atlikti diena iš dienos. Tačiau vertėtų paidomėti, ar visi garsiai reklamuojami produktai atneš vien tik naudą.

Deja, bet dažnai juose slypi kenksmingi sveikatai ingredientai, kurie laikui bėgant žmogui gali sukelti ne tik agresyvių alergijų, bet ir kvėpavimo takų ligų ar net vėžį. Visgi išsamių tyrimų šiuo klausimu dar nėra atlikta ir dėl to tokių priemonių naudojimui nėra prieštaraujama. Bet kiekvienas žmogus mąsto savo galva ir iš savo patirties gali pasimokyti. Kad ir paprastas pavyzdys: ar po indų plovimo su bet kuriuo sintetiniu indų plovikliu nejaučiate, jog rankų oda stipriai išsausėjo? Dažnai moteriai tenka po kiekvieno indų plovimo tepti rankas kremais ir losjonais. O tai reiškia, kad tas ploviklis nėra jau toks nekaltas.
Dermatologai, gydytojai atsakytų, jog tai nuo buitinės chemijos ir tai gali sukelti alergiją, juk indų ar grindų ploviklyje yra stiprių medžiagų, kurios lengvai šalina riebalus, ir jei plaunate indus ar grindis plikomis rankomis lygiai taip pat pašalinamas rieblinis sluoksnis nuo Jūsų rankų odos.
Nors indų plovikliai yra palyginti mažai kenksmingi, jų sudėtyje yra tokių kenksmingų medžiagų kaip amonio hidroksidas – tai viena korozinių medžiagų, dirginančių odą, kvėpavimo takus, akis, ir perchloretilenas, kuris žinomas kaip kancerogenas. Naudojant visus ploviklius, galima ne tik pakenkti rankų odai, bet ir nesunkiai nudegti, apsinuodyti ar patirti alergines reakcijas. Tad visuomet skaitykite, kas įeina į Jūsų indų ploviklio sudėtį, nes šiandien jau galima įsigyti ir nekensmingų ploviklių, kurie tausos Jūsų odą, nes sudėtyje yra aliejų, juose veikliosios medžiagos yra pagamintos iš gamtoje randamų išteklių. Svarbiausia, jie nė kiek nėra blogesni už garsiai reklamuojamus per televiziją. Jie puikiai plauna indus, nuo jų ant indų nelieka kenksmingų cheminių dalelių, ir jų kvapai natūralūs, o spalva neutrali (nėra dažiklių ir sintetinių kvapiklių). Jie puikiai tinka alergiškiems ir jautriems žmonėms, o išplovus krūvą indų tokiu plovikliu Jūsų rankoms nereiks jokio kremo.
Specialistai pataria vengti visų valiklių, kurių sudėtyje yra chloro. Chloro junginiai yra labai toksiški, dirgina odą, kvėpavimo takus, akių gleivinę, sukelia niežulį, paraudimą, vėžio ligas. Ne mažiau kenksmingas ir triklozanas, kurio neretai dedama į įvairius šveitiklius, ploviklius. Ši medžiaga kaupiasi organizme ir gali sukelti vystymosi sutrikimų. Beje, šio pavojingo komponento galima rasti ir dažnai reklamuojamose dantų pastose, burnos skalavimo skysčiuose ar kramtomojoje gumoje. Tad įsitikinkite, ką naudojate savo virtuvėje ir vonios kambaryje, pasirupinkite savo ir savo vaikų sveikata iš anksto. Šiais laikais taip stipriai paūmėjusios įvairios alergijos, dermatologai dažnai net nesugeba nustatyti nuo ko ta alergija, nes būna, kad net nežinai, jog vartoji su maistu ar kosmetika, ar buitine chemija itin pavojingas medžiagas.
Kiekviename natūraliame kalkių ar vonios valiklyje Jūs aptiktumėte citrinos rūgštį, kaip vieną pagrindinių ingredientų – nes ji yra puikus natūralus valiklis, joje yra daug balinančios rugšties, tad be vargo nublizgina vonias, kriaukles, plyteles, ar dušo kabinas. Ir svarbiausia be didelio vargo – nereikės šveisti ir lieti prakaito, tiesiog paviršių apipurkšti, ir palaikyti 10-15 minučių (priklausomai nuo to, koks nešvarus jis yra). Tokiu kalkių valikliu galima saugiau valyti virdulius, skalbimo mašinas, indaploves – viską, kur kaupiasi kalkės, nes prietaise neliks jokių cheminių liekanų, kurios galėtų pakenkti sveikatai.
O jei Jūs esate skeptikas ir manote, jog tai tik ekologiškų priemonių propagavimo strategija – išbandykite patys, nereikia pirkti tokio valiklio, jei netikite jo poveikiu, užtenka išspausti citrinos sulčių ant kalkėmis nusėto paviršiaus ir palaikius nuplauti – patys įsitikinsite, jog tai veikia. O įsitikinus, gal panorėsite išbandyti saugias valymo priemones, kurios yra lygiai tokios pat koncentruotos, efektyvios ir svarbiausia saugios naudoti.

 <- Grįžti į atgal