Kai Beižionyse pavasarį kviečiame ir ukrainietiškai…

Lietingą ir vėsią balandžio 23 d. popietę susirinkome Beižionių kultūros klube švęsti Velykėlių. Ši šventė buvo ypatinga, kadangi kartu su mumis dalyvavo buvusiuose Beižionių vaikų globos namuose apsigyvenę ukrainiečių vaikai su mamomis. Smagu buvo girdėti tiek daug vaikiško juoko, šurmulio, dviejų kalbų žodžių skambesio.

Kadangi šventė vyko praėjus savaitei po lietuvių švęstų Velykų ir likus dienai iki ukrainietiškų Velykų, negalėjome nepasigirti ir nepasidalinti dviejų tautų tradicijomis. Sužinojome, kad daug abiejų šalių tradicijų sutampa, bet išgirdę, kad Ukrainoje pirmadienį po Velykų laistomasi vandeniu, neišlaikėme: užsimanėme ir mes būti apipilti šaltu vandeniu. Tradicijas pratęsėme margučių dažymu. Prie atskirų stalų šventės dalyviai netinginiavo: mažiausieji šventės dalyviai išradingai puošė nedūžtančius putplasčio kiaušinius, vyresnieji bandė spalvomis perteikti kiaušinių marginimo raštus ant žalsvų, šviesiai kreminių virtų kiaušinių. Ukrainiečiai pirmą kartą mokėsi kiaušinius dekoruoti dekupažo technika. Svečiui Matvejui net sulaužyta ranka nesutrukdė marginti kiaušinių. Net ir aš trumpam prisėdęs kiaušinį papuošiau mėlynos ir geltonos spalvų deriniu. Rimta komisija su ukrainietėmis mamomis Lidija ir Viktorija išrinko gražiausiai papuoštus Melanijaus, Edvardo ir Maksimo margučius.

Kadangi, ateidami į šventę, visi dalyviai nepatingėjo atlikti namų darbų ir atsinešė velykinių puokščių bei saldžių kepinių, ant stalo puikavosi šieninukas zuikis, apnerti, įvairiomis technikomis dažyti margučiai, pačios gamtos nepakartojamai nutaškuoti putpelių kiaušinukai, ypatingo skonio keksas su varškės įdaru bei tradicinė ukrainietiška Velykų boba. Už parodytą išmonę bei kūrybą visi buvo apdovanoti renginių organizatoriaus prizais.

Net virš trijų dešimčių dalyvių panoro jėgas išmėginti margučių ridenimo varžybose, kurių metu dviem kalbomis aidėjo palaikymo šūksniai. Buvo pagerbti daugiausia kiaušinių surinkę dalyviai, prizais apdovanoti visi dalyvavusieji.

O jau kiek vikrumo ir atidumo pareikalavo užduotis, kai reikėjo į burnoje laikomą šaukštą įdėtą kiaušinį kuo skubiau atnešti į sutartą vietą. Čia už visus vikriausia buvo Brigita.

Po užduočių prasidėjo šokiai ir žaidimai. Kaip smagu buvo žaisti žaidimus „Siūlai, siūlai, susivykit”, „Klausė žvirblis čiulbuonėlis”, kurių metu žodžiai skambėjo lietuviškai ir ukrainietiškai. Nepatikėsite, bet žaidimai tokie patys. O jau per „Ančiukų šokį” parodėme ne tik savo sugebėjimus, bet ir ukrainiečiai rodė savo judesius. Liaudiškiems žaidimams vadovavo Viktorija Kozėllaitė. O ukrainiečiai mus pamokė savo tradicinių nacionalinių dainų ir šokių, šaukiančių pavasarį, vadinamų Gaivki. Kartu kvietėme pavasarį. Daugelis pirmą kartą išgirdome, kokia skambi ir melodinga ukrainiečių kalba.

 Pagaliau atėjo eilė ir tvirčiausio margučio rinkimui. O kaip visi norėjo nugalėti savo varžovą! Tačiau nugalėjo ir tvirčiausio margučio savininku tapo Melanijus. Ukrainiečiams jų Velykų proga buvo įteikta rankų darbo dovaną.

Šventės pabaigoje skanavome velykinius kepinius, ragavome vaišes, už kurias kaip ir už prizus dėkingi Beižionių seniūnijai, dalinomės įspūdžiais ir neskubėjome skirstytis į namus.

Dėkoju Jūratei Ramanauskienei už renginio rėmimą, nuoširdžiai ačiū Kozėllų šeimai, kuri, kultūros darbuotojai sergant, padėjo pravesti renginį. Ačiū visiems dalyviams. Mes mokame draugiškai švęsti.

 

Juozas GUDELIŪNAS,

Beižionių sportinių renginių organizatorius<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų