Keliavimas pakeleivingais automobiliais – viena rimčiausių visuomenės problemų

Keliavimas pakeleivingais automobiliais yra viena rimčiausių, bet, deja, mažai visuomenės dėmesio sulaukiančių problemų, trečiadienį BNS spaudos konferencijoje sakė projekto „Nebūk naivus kelyje“ vadovas Mindaugas Jonušas.

Tam, kad būtų atkreiptas didesnis keliaujančiųjų dėmesys į saugų keliavimo būdą, socialinio projekto „Nebūk naivus kelyje“ savanoriai pradėjo inicijuoti daugelyje Lietuvos miestų vyksiančias eisenas už gyvybę. Pagrindinis akcijos tikslas – informuoti jaunimą apie pavojus, tykančius keliaujant pakeleivingais automobiliais.

Pakvies žingsniuoti už gyvybę

Tam, kad jaunuoliai atsigręžtų į pakeleivingų automobilių keliuose spendžiamus spąstus, projekto „Nebūk naivus kelyje“ savanoriai visoje Lietuvoje ėmė organizuoti eisenas, kuriose bus pagerbti visi pakeleivingais automobiliais keliavę ir nukentėję žmonės.
Projekto „Nebūk naivus kelyje“ vadovas tikino, kad inicijuoti šią akciją jį paskatino šiais metais gauta Gyvybės apdovanojimų nominacija už jaunimo skatinimą keliauti atsakingai. Be to, anot M. Jonušo, nesaugus keliavimo būdas išlieka viena opiausių visuomenės problemų, todėl jis, rengdamas eisenas už gyvybę, sieks labiau atkreipti žmonių dėmesį.
Pirmoji „Nebūk naivus kelyje“ eisena jau vyko Šiauliuose. M. Jonušas pasakojo, kad miesto bulvare susirinkę renginio dalyviai galėjo iš arčiau susipažinti su atsakingumą skatinančiu projektu.

Vežėjai pasirašo memorandumą

Siekdami išsiaiškinti, kodėl jaunuoliai keliauja vadinamuoju „autostopu“, „Nebūk naivus kelyje“ savanoriai internete ir autobusuose atliko keleivių apklausą ir išsiaiškino, kad viena priežasčių, vejanti keleivius iš viešojo transporto, – pinigines itin ploninančios bilietų kainos.
„Akivaizdu, kad jaunimas pinigų turi mažai ir visais įmanomais būdais stengiasi jų sutaupyti. Pavyzdžiui, moksleiviai ir studentai mano, kad keliauti pakeleivingais automobiliais, kurių vairuotojai prašo mažiau pinigų arba jų net nereikalauja, yra vienas iš būdų patirti mažiau išlaidų. Deja, dalis nesaugiai keliaujančių jaunuolių nukenčia psichologikai ar fiziškai, jau yra ir aukų. Todėl siekdami išspręsti šią problemą deramės su autobusų parkais dėl mažesnių bilietų kainų. Džiugu, kad atsiranda mums neabejingų vežėjų“, – tikino projekto iniciatorius M. Jonušas.
Tam, kad bilietų kainos „nešokinėtų“ , o vežėjai taptų atsakingi, socialinio projektas „Nebūk naivus kelyje“ vadovas M. Jonušas ir vis daugiau viešojo keleivinio transporto vadovų pasirašo tarpusavio supratimo memorandumą.
Projekto „Nebūk naivus kelyje“ iniciatorius tikino, kad vežėjų pasirašomas memorandumas atvers duris į diskusijas dėl itin pigių autobusų bilietų moksleiviams. Anot jo, dabar lengvatas dažniausiai gauna tik vyresnio amžiaus žmonės, kartais – studentai. Tačiau moksleiviai lieka kone už borto. Mažai lėšų turintys, niekur nedirbantys, aktyviai keliaujantys paaugliai, M. Jonušo teigimu, susiduria su iššūkiais, verčiančiais juos ieškoti pakeleivingų automobilių. Todėl pasirašomas memorandumas galbūt paskatins vežėjus mažinti bilietų kainas. Tai padėtų atgarsyti jaunimą nuo „autostopo“.
Memorandume skatinama atsižvelgti į kelionėse patiriamus sunkumus ir sudaryti palankias sąlygas keliauti.

Taiko nuolaidas

Štai UAB „Mažeikių autobusų parkas“ ir toliau taiko lengvatas aktyviai keliaujantiems jaunuoliams. Moksleiviai, panorę prasiblaškyti, savaitgaliais į bet kurį Lietuvos miestą galės vykti net 40 proc. pigiau.
Šiaulių „Busturas“ taip pat taiko lengvatas – kiekvieną darbo dieną ir savaitgaliais iš Šiaulių į Vilnių minėtos įmonės autobusais veža už 7,7 Eur, iš Joniškio į Kauną – tik už 3 Eur. Taip pat galioja kitos nuolaidos.
UAB „Šilutės autobusų parko“ autobusuose, važiuojančiuose iš Šilutės į Vilnių ir atgal, netrukus atsiras gidas, kuris supažindins keleivius su pakelėse esančiais objektais ir jų istorija.
Raseiniškiai gali džiaugtis pigesnėmis kelionėmis į pajūrį. UAB „Raseinių autobusų parkas“ į Palangą moksleivius veža už 7 Eur, į Šventąją – už 8 Eur.
Tikimasi, kad taikomos lengvatos paskatins rinktis tik saugius ir patikimus vežėjus.

Apdovanojo vairuotojus

Dalis „Nebūk naivus kelyje“ savanorių vykdytos anoniminės keleivių apklausos respondentų pareiškė, kad dar vienas nuo viešojo transporto atgrasančių veiksnių – nemandagūs vairuotojai.
Siekdami pakelti autobusų vairuotojų kultūros lygį, projekto rengėjai paskelbė geriausių vežėjų konkursą, kuriame buvo išrinkti ir apdovanoti geriausi autobusų parkų vairuotojai.
„Pavyzdingas autobuso vairuotojas keleiviams sukuria jaukią aplinką, kokybiškai suteikia paslaugas, yra sumanus, o ekstremaliomis situacijomis būtent nuo jo priklauso tiek pačios kelionės saugumas, tiek keleivių emocijos. Manau, kad žmonės, kurie moka ne tik valdyti autobusą, bet ir maloniai bendrauja su keleiviais, sąžiningai atlieka savo darbą, nusipelno įvertinimo, dėmesio ir motyvacijos“ , – kalbėjo M. Jonušas.

Rėmėjai – svarbi projekto dalis

Socialinis projektas „Nebūk naivus kelyje“ nuolat inicijuoja akcijas ir siekia atgrasyti jaunuolius nuo pakeleivingų automobilių. Pasak M. Jonušo, projektas sulaukė ne tik valdžios atstovų, bet ir verslininkų dėmesio, o tai pasitarnauja ir savanoriams.
Štai transporto paslaugas teikianti įmonė „Ollex“ projekto savanorius iš įvairių Lietuvos vietovių prireikus veža nemokamai. Taip daro ir visi prie projekto „Nebūk naivus kelyje“ prisidedantys autobusų parkai.
Vykstant susitikimams savanoriams kartais tenka apsistoti nepažįstamuose miestuose, tačiau tai – ne bėda, nes apgyvendinimo paslaugas teikia tokios įmonės kaip „Fortuna Hostel“, „Domus Beati“ ir kt.
Ne ką mažiau pasitarnauja ir įvairios žiniasklaidos priemonės, be kurių informacija apie saugų elgesį keliuose jaunuolius pasiektų sunkiau.
M. Jonušas pasakojo, kad „Nebūk naivus kelyje“ rėmėjai – itin svarbi projekto dalis. Tam, kad projektas ir toliau gyvuotų, reikalingas visuomenės palaikymas, todėl jis tikisi, jog ateityje vis daugiau žmonių supras, kad keliauti reikia atsakingai.

UAB „BNS“<- Grįžti į atgal