Suomijos muzikos vėjai – Šv. Kotrynos bažnyčioje

Spalio pradžioje Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje lankysis svečiai iš Suomijos – legendinis dirigentas Juha Kangas ir violončelės meistras Marko Ylonenas. Savo koncerto metu jie pademonstruos, jog ši Skandinavijos šalis – ne tik trankioji „Apocalyptica“ ar niūrieji „Lordi“. Muzikai nutapys visiškai kitokį šalies paveikslą, kuriame atšiaurus grožis, sumišęs su energija ir polėkiu, lyg gaivus jūros vėjas įsiverš į sceną.

J. Kangas šiandien yra puikiai žinomas ir vertinamas muzikantas ne tik gimtinėje, bet ir svetur. Pripažinimą jam pelnė pasiaukojantis, kryptingas darbas Ostrobotnijos kameriniame orkestre, kuris, būtent jo dėka, tapo vienu geriausiu styginių orkestrų pasaulyje.
Nuostabą kelia tai, jog J. Kangas iš tiesų niekuomet nenorėjo būti dirigentu ir save matė tik kaip muzikantą: „Aš iš tiesų neturiu dirigavimo filosofijos. Aš tik stengiuosi kaip galima geriau dirbti savo darbą.“ Kilęs iš liaudies muzikos tradicijas itin puoselėjančios Suomijos dalies, atlikėjas augo šeimoje, kurioje muzika buvo perduodama iš kartos į kartą, ir, kaip rašoma užsienio spaudoje, „gimė su į ranką įspaustu smuiku“.
Vis tik, gyvenimas menininkui suplanavo kitokį vaidmenį. Baigęs Sibelijaus akademiją, jis prisijungė prie Helsinkio filharmonijos orkestro smuikininkų ir jau buvo suplanavęs sau profesionalaus kamerinio muzikanto ateitį. Nepaisant tokių tikslų, jo širdis visuomet buvo Ostrobotnijoje,tad vos tik Ostrobotnijos konservatorija paskelbė ieškanti smuiko mokytojo, J. Kangas nedelsdamas pasiūlė savo kandidatūrą.
1972 m. menininkas įkūrė Ostrobotnijos kamerinį orkestrą, kurio pagrindą sudarė dešimties-vienuolikos metų konservatorijos mokiniai. Metams bėgant, augo kolektyvo muzikalumas bei patirtis, stiprėjo įgūdžiai. Ir taip, Ostrobotnijos kamerinis orkestras, savo statusą pakeitė nuo studentų orkestro iki tarptautiniu mastu žinomo profesionalaus kamerinio orkestro. „Mano nuomone, kiekvienas koncertas turi būti tokios nepriekaištingos kokybės, jog primintų rankų darbo gaminį – unikalų meno kūrinį, o ne dublikatą“, – Suomijos leidiniui „Finish Music Quarterly“ požiūrį į savo darbą atskleidė dirigentas.
J. Kangas Šv. Kotrynos bažnyčoje vyksiančio koncerto partneris Marko Ylonenas – vienas talentingiausių ir žinomiausių Suomijos violončelininkų. Muzikantas išbandė įvairiausius amplua: solisto, orkestro atlikėjo, styginių kvarteto nario, mokytojo, taip pat griežė duetuose ir trio. M. Ylonenas scenoje pasirodė su tokiais kolektyvais, kaip Prahos, Olandijos, Zalcburgo kameriniais orkestrai ir kt.
Pirmąjį nacionalinį apdovanojimą pelnęs vos penkiolikos, Suomijos violončelės virtuozas ir toliau skynė laimėjimus: buvo įvertintas antrąja vieta Skandinavijos violončelininkų konkurse Turku, nugalėjo tarptautiniame Piotro Čaikovskio konkurse Maskvoje ir „Concert Artist Guild“ konkurse Niujorke.
Suomijos kompozitoriai M. Ylonenui patikėjo ne vieno savo premjerinių kūrinių atlikimą, o muzikanto repertuaras išsiskiria įvairumu- nuo klasikinės iki moderniosios muzikos. Atlikėjas pasirodė kone visų Europos šalių scenose, koncertavo JAV, Australijoje ir Naujoje Zelandijoje. Išskirtinės Matteo Goffrillerio violončelės šeimininkas išleido tris albumus.
Jau netrukus šiuos du Suomijos muzikos perlus išvysti bus galima ir Vilniuje, koncerte „Jūros vėjų šokis“, kurį remia Lietuvos kultūros taryba. Violončelės meistras Marko Ylonenas, dirigentas Juha Kangas kartu su Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kameriniu orkestru (meno vadovas ir dirigentas Donatas Katkus) kviečia atrasti nuostabią Šiaurės muziką. Spalio 2 d. 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje įsitikinkite, jog Suomija garsėja ne tik įstabiais laukinės gamtos peizažais, bet ir talentingais muzikais. Programoje skambės E. Salmenhaara, P. H. Nordgren, C. Ph. Bacho, F. Schuberto ir kt. kompozicijos. 

Jurgita Jankutė
VšĮ „Šv. Kristoforo kamerinio orkestro klubas“<- Grįžti į atgal