Močiutės ar kaimynės nuomonė renkantis ateitį nebeturi reikšmės

Kitą savaitę vyksiančioje parodoje „Studijos“ planuojantys savo profesinę ateitį moksleiviai  ras ne tik Lietuvos ir užsienio mokslo įstaigų stendus, tačiau galės susitikti ir pabendrauti su visuomenėje žinomais žmonėmis. Žurnalistas, laidų vedėjas, rašytojas Andrius Tapinas pranešime „Tavo ateitis – o ką žmonės  pasakys?“ kalbės apie profesijos pasirinkimą ir šiandieninį jaunimą, su kuriuo nuolat bendrauja važinėdamas po mokyklas.

Koks yra šiandieninis jaunimas, Jūsų akimis, kaip jis pasikeitė pastaraisiais metais?
Važiuodamas ir susitikdamas su jaunimu dešimtyse, o turbūt greitai jau ir šimtuose Lietuvos mokyklų, matau, kad šiandien jaunimas, kaip niekada, skirtingas. Yra užtikrintų ir pasitikinčių savimi moksleivių, žinančių, ko jie nori. Yra svyruojančių, yra norinčių patarimo ir neturinčių, ko paklausti. Yra abejingų ir nusivylusių, nematančių ateities savo valstybėje. Bet yra ir bendrų bruožų - kartais giliai paslėpti bendri troškimai, bendra meilė technologijoms. Ateina sudėtinga ir įvairialypė karta, kuri turi savo nuomonę ir reikia atrasti raktą, žinoti jų kalbą, kad galėtum jiems padėti ir kad jie priimtų tavo pagalbą.

Kas yra svarbu jaunam žmogui renkantis savo ateities kelią, būsimą profesiją, į ką reikėtų atkreipti dėmesį?
Ši karta kaip jokia kita turi priėjimą prie informacijos vandenyno. Absoliučiai apie viską galima gauti informacijos, kuri padės priimti sprendimą, tik reikia nepatingėti paieškoti ir žinoti, kur ir kaip tai padaryti. Praėjo tie laikai, kai vieno mokytojo, močiutės ar kaimynės iš trečio buto nuomonė galėjo tapti lemtinga tavo ateities pasirinkimui. 

Kas Jums pačiam darė įtaką pasirenkant studijų kryptį, kokios aplinkybės nulėmė Jūsų sprendimą, ar jį priėmėte vienas?
Sprendimą priėmiau vienas, o didžiausią įtaką turbūt padarė permainos tuometės Lietuvos gyvenime, kapitalizmo ir laisvosios rinkos atėjimas. Tad neabejojau stodamas į ekonomiką. Bet jau beveik 20 metų dirbu ne visai pagal specialybę, tačiau studijuoju ir toliau. 

Parodoje „Studijos 2016“ Jūs skaitysite pranešimą „Tavo ateitis – o ką žmonės  pasakys?“. Ką norite šiuo pranešimu pasakyti būsimam studentui? 
Mano pranešimo forma labai laisva, bet, manau, kalbėsime apie pagrindines kolonas, kurios reikalingos jauno žmogaus karjeros rūmui statyti, apie iš kartos į kartą pereinančią baimę, apie savišvietą ir ambicijas. O po pranešimo lauksiu visų norinčių asmeniškai pabendrauti ir pabandysiu atsakyti į konkrečius jiems svarbius klausimus.

14-oji tarptautinė mokymosi, žinių ir karjeros planavimo paroda „Studijos 2016“ vyks vasario 4-6 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO. Šiemet joje dalyvauja daugiau kaip 200 dalyvių: visas Lietuvos švietimo įstaigų potencialas ir per 60 užsienio švietimo įstaigų. Parodoje vyks daugiau kaip 200 renginių, mokymų, susitikimų su karjeros konsultantais, specialistais ir žinomais žmonėmis, veiks Idėjų inkubatorius, Inovacijų alėja.

Rasa Keliuotytė, Lietuvos parodų centras LITEXPO<- Grįžti į atgal