Jau priimamos paraiškos dalyvauti Europos geriausiai visiems gyventojams pritaikyto miesto konkurse

Europos Komisija pradeda Geriausiai visiems gyventojams pritaikyto miesto konkursą. Miestai, kuriuose gyvena daugiau nei 50 000 žmonių, iki rugsėjo 10 d. (vidurnakčio Briuselio laiku) kviečiami teikti paraiškas dalyvauti konkurse.

Nuo 2010 m. miestai pagerbiami Geriausiai visiems gyventojams pritaikyto miesto apdovanojimu už darbą siekiant pagerinti ir pritaikyti miesto aplinką įvairiais aspektais, kad miestai būtų geriau integruoti ir pritaikyti visiems gyventojams. Kasmet pristatomi gerų projektų pavyzdžiai, demonstruojantys miestų iš visos ES pasiryžimą užtikrinti prieinamumą neįgaliesiems ir vyresniems žmonėms. Per paskutinius penkerius metus paraiškas dalyvauti konkurse pateikė daugiau nei 200 miestų. Miestų pristatytuose projektuose gausu idėjų, kaip paversti miestus geresne vieta gyventi visiems.
Apdovanojimai penkiems ES miestams bus įteikti per ceremoniją 2015 m. gruodžio 7 d. Briuselyje vyksiančioje kasmetėje Europos neįgaliųjų dienos konferencijoje. Laimėję miestai bus apdovanoti už pastangas suteikiant neįgaliesiems ir vyresniems žmonėms galimybę lengviau patekti į viešąsias ir privačiąsias erdves, pvz., namus, vaikų žaidimo aikšteles, darbo aplinką, viešąjį transportą, ar naudotis ryšių technologijomis.

2016 m. bus įteikti pirmosios, antrosios ir trečiosios vietų prizai ir du specialieji prizai:

- Specialusis Prieigos prie darbo prizas bus skirtas už miestų pastangas užtikrinti, kad valstybinės užimtumo tarnybos ir privatusis sektorius palengvintų neįgaliųjų prieigą prie darbo ir teiktų jiems informaciją apie neįgaliesiems skirtas darbo vietas. Pvz., tai gali būti iniciatyvos, kuriomis didinamos neįgaliųjų įdarbinimo galimybės pagerinant darbo vietų arba transporto prieinamumą ir užtikrinant, kad kiekviena kelionės nuo namų iki darbovietės dalis būtų prieinama.
- Specialusis Pritaikytų išmaniųjų miestų prizas bus skirtas už miestų pastangas užtikrinti, kad išmaniosios technologijos, naudotojų sąsajos ir susijusios paslaugos būtų prieinamos ir neįgaliesiems.

Apdovanojimo paskirtis

Apdovanojimas teikiamas įgyvendinant platesnę ES iniciatyvą kurti Europą be kliūčių. Geresnis pritaikymas padeda šalinti kliūtis, su kuriomis neįgalieji vis dar susiduria kasdieniame gyvenime: naudodami transportą, ieškodami informacijos ar gyvendami savarankiškai.
ES yra apie 80 mln. neįgaliųjų. ES gyventojams senstant šis skaičius didės. Tad vis svarbiau kurti aplinką, kurioje žmonės galėtų savarankiškai ir oriai nugyventi visą gyvenimą. Europos apdovanojimu už miestų pritaikymą neįgaliesiems ir vyresniems žmonėms pripažįstamos išskirtinės šio tikslo siekiančių miestų pastangos.
Konkursas taip pat suteikia valdžios įstaigoms puikią progą išnagrinėti miesto pritaikymo visiems gyventojams privalumus bei trūkumus ir pagerinti padėtį. Geriausiai visiems gyventojams pritaikyto miesto apdovanojimai aprėpia labai platų iniciatyvų ir politikos diapazoną: nuo neįgaliesiems pritaikyto būsto iki vaikų žaidimų aikštelių, darbo vietų ir informacijos apie viešąjį transportą.
Pritaikymas neįgaliesiems, laikantis Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencijos, yra vienas iš kertinių 2010–2020 m. Europos Sąjungos Strategijos dėl negalios, kuria siekiama sukurti Europą be kliūčių visiems, elementų.

Kurie miestai laimėjo ankstesniais metais?
Praėjusiais metais penktojo konkurso nugalėtoju tapo Burosas (Švedija). Helsinkis (Suomija) užėmė antrąją vietą, o trečioji vieta atiteko Liublianai (Slovėnija). Logronjas (Ispanija) pelnė specialųjį prizą apstatytos aplinkos ir viešųjų erdvių kategorijoje, Budapeštas (Vengrija) – specialųjį prizą už darbą transporto srityje. Arona (Ispanija) ir Liuksemburgas gavo specialiuosius prizus už viešąją infrastruktūrą ir paslaugas.
Ketvirtąjį konkursą 2014 m. laimėjo Geteborgas (Švedija). Grenoblis (Prancūzija) pelnė antrąją vietą, Poznanė (Lenkija) – trečiąją, specialiuosius prizus laimėjo Belfastas (Jungtinė Karalystė), Drezdenas (Vokietija), Burgosas ir Malaga (Ispanija).
Trečiajame konkurse pirmąją vietą pelnė Vokietijos miestas Berlynas. Kiti du finalininkai buvo Nantas (Prancūzija) ir Stokholmas (Švedija), specialieji prizai buvo skirti Pamplonai (Ispanija) už apstatytą aplinką ir viešąsias erdves, Gdynei (Lenkija) už transportą ir susijusią infrastruktūrą, Bilbao (Ispanija) už informaciją ir ryšius, įskaitant naująsias technologijas, ir Talagtui (Airija) už viešąją infrastruktūrą ir paslaugas.
Antrajame konkurse nugalėtoju tapo Austrijos miestas Zalcburgas. Trys finalininkai buvo Krokuva (Lenkija), Marburgas (Vokietija) ir Santanderas (Ispanija). Specialieji prizai buvo skirti Terasai (Ispanija), Liublianai (Slovėnija), Olomoucui (Čekija) ir Grenobliui (Prancūzija).
2010 m. pirmajame konkurse nugalėtoja tapo Avila (Ispanija). Trys kiti finalininkai buvo Barselona (Ispanija), Kelnas (Vokietija) ir Turku (Suomija).

Kaip pateikti paraišką?
Paraiškos turi būti pateikiamos užpildant paraiškos formą internetu (anglų, prancūzų arba vokiečių kalba) iki 2015 m. rugsėjo 10 d. Rekomendacines pastabas ir dalyvavimo taisykles visomis oficialiosiomis ES kalbomis galite rasti čia:
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=88&eventsId=1058&furtherEvents=yes

Kaip atrenkami dalyviai?
Nacionalinės vertinimo komisijos pagal Europos Komisijos nustatytus kriterijus atrinks iki trijų miestų kiekvienoje šalyje. Šiuos nacionalinius kandidatus vertins Europos vertinimo komisija.
Daugiau informacijos apie Geriausiai visiems gyventojams pritaikyto miesto apdovanojimą:
Ar norite, kad jūsų miesto projektai būtų pristatomi kitoje Geriausiai visiems gyventojams pritaikyto miesto apdovanojimo brošiūroje? Jei norite pasidalyti savo patirtimi ir veiksmais su kitais miestais, skaitykite daugiau apie apdovanojimą šioje svetainėje: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1141&langId=en<- Grįžti į atgal