Europos Parlamentas užtikrino galimybę atsidaryti bazinę banko sąskaitą

Visi ES teisėtai gyvenantys asmenys, kokios jie bebūtų pilietybės ar kur begyventų, turės teisę atsidaryti bazinę banko sąskaitą. Tai numatoma antradienį Europos Parlamento patvirtintose taisyklėse, kurios taip pat palengvins galimybę palyginti sąskaitų mokesčius ir perkelti sąskaitą į kitą banką.

Bazines mokėjimo sąskaitas galės atsidaryti visi teisėtai Europos Sąjungoje gyvenantys vartotojai, įskaitant neturinčius nuolatinio adreso, tačiau valstybėms paliekama teisė reikalauti įrodymo, kad jie tikrai tuo suinteresuoti. Taisyklėse pažymima, kad atsidaryti bazinę sąskaitą neturėtų būti pernelyg sunku ar tapti didele našta vartotojui.
Bazinės sąskaitos turėtų leisti vartotojams įnešti arba išimti pinigus, vykdyti pervedimus Europos Sąjungoje, taip pat atsiskaityti mokėjimo kortele ir mokėti internetu. Bazinių sąskaitų turėtojams nebus ribojamas operacijų skaičius, o už jas taikomi mokesčiai turės būti pagrįsti. ES valstybėms palikta teisė apsispręsti, ar jų teritorijoje siūlomos bazinės sąskaitos apims ir kredito paslaugą.
Visoje ES turės būti teikiama aiški ir vienoda informacija apie sąskaitų mokesčius, kad bet kuris asmuo sugebėtų ją suprasti ir palyginti. Europarlamentarams pavyko įtraukti nuostatą, įpareigojančią bankus informuoti savo klientus apie galimybę atsidaryti bazinę sąskaitą. Be to, kiekvienoje ES valstybėje turės veikti nepriklausomas interneto tinklalapis, kuris leis palyginti bankų taikomus mokesčius ir jų mokamas palūkanas.
Sumokėjus pagrįstą mokestį, turės būti sudaryta galimybė valstybės viduje perkelti bazinę sąskaitą į kitą banką (ar panašią instituciją). Tuo pasirūpinti turės sąskaitą priimantis bankas. Jis kartu bus įpareigotas atlyginti vartotojui visus nuostolius, kurie susidarytų dėl netinkamo sąskaitos perkėlimo.
Naujosioms taisyklėms pritarė 603 EP nariai, nepritarė 21, o susilaikė 51. Jos jau yra neformaliai suderintos su ES Taryba. ES valstybės turės per dvejus metus jas perkelti į savo teisę.

Robertas POGORELIS, Spaudos tarnyba<- Grįžti į atgal