Europos masto debatuose Briuselyje dalyvaus piliečiai iš visų ES šalių

Po 50 dialogų, kurie vyko kiekvienos iš 28 ES valstybių narių miestuose, daugiau kaip 150 piliečių Europos Komisijos kviečiami dalyvauti Europos masto debatuose, vyksiančiuose Europos Komisijos „Charlemagne“ pastate Briuselyje kovo 27 d., ketvirtadienį. Popiet bus surengtas piliečių dialogas, kuriam vadovaus EK pirmininkas José Manuelis Barroso, visą dieną vyksiančiuose analogiškuose renginiuose su piliečiais diskutuos dar 10 Komisijos narių ir Europos Parlamento nariai. Pageidaujantys dalyvauti spaudos atstovai turėtų užsiregistruoti Joshua.SALSBY@.ec.europa.eu.

„Vykstant debatams visoje Europoje sprendžiasi esminis klausimas – ar norime geresnės Europos, ar nuleidžiame rankas? Mano nuomone, atsakymas yra aiškus: reikia imtis veiklos! Jei dabartinė Europa nepatinka, tobulinkime ją! – sakė Europos Komisijos pirmininkas J. M. Barroso. –Artėja svarbūs Europos Parlamento rinkimai, tad noriu, kad vyktų tikros diskusijos apie būtinus ekonominius ir politinius Europos Sąjungos pokyčius artimiausiais metais. Į šiuos debatus reikia įtraukti visus piliečius. Dėl šių priežasčių šiais ir praėjusiais metais lankėmės kiekvienoje ES valstybėje narėje ir diskutavome apie Europą, o kitą savaitę Komisija rengs piliečių dialogą Briuselyje.“

„Ateitis priklauso ne nuo sėkmės – tai mūsų pasirinkimo klausimas. Rinkitės tokią Europą, kokios norite, – sakė Komisijos pirmininko pavaduotoja ir Europos Komisijos narė, atsakinga už teisingumą, pagrindines teises ir pilietybę Viviane Reding. – 18 mėnesių – tiek Komisijos nariams prireikė laiko, kad apsilankytų kiekviename mūsų žemyno kampelyje, pabendrautų su piliečiais ir išklausytų jų nuomones. Išvydau, kokie entuziastingi yra žmonės, kai kalbama apie Europą, ir tai griebia už širdies. Kad ir kokias politines pažiūras žmonės beturėtų, visi jie trokšta, kad Europa išspręstų jų problemas. Esu visiškai įsitikinusi, kad šio entuziazmo dėka 2014 m. gegužės mėn. vyksiantys Europos Parlamento rinkimai pasižymės dideliu rinkėjų aktyvumu.“

Europos Komisija pakvietė dalyvauti po tris 50 paskutinių dialogų dalyvius, tad šie debatai taps visų nuo 2012 m. rugsėjo vykusių debatų kulminacija. Baigiamasis piliečių dialogas su EK pirmininku J. M. Barroso vyks 16.00–17.00 val. Vidurio Europos laiku ir bus transliuojamas tiesiogiai internete. Debatuose taip pat galės dalyvauti Europos piliečiai, Facebook ir Twitter paskyrose prisijungę raktažodžiu #EUdeb8.

Anksčiau tą pačią dieną įvyks keletas teminių diskusijų, kuriose 10 Europos Komisijos narių (pirmininko pavaduotojai V. Reding ir O. Rehnas ir Europos Komisijos nariai J. Potočnikas, A. Vassiliou, K. de Guchtas, M. Damanaki, J. Hahnas, C. Hedegaard, L. Andoras ir N. Mimica) diskutuos su mažesnėmis piliečių grupėmis (žr. pridedamą programą).

Komisija taip pat paskelbs ataskaitą, kurioje bus apžvelgta informacija, surinkta per daugiau nei 50 piliečių dialogų. Kai kurie pirmieji statistiniai duomenys iš šios ataskaitos pateikiami priede.

Pagrindiniai faktai

Piliečių dialogas. Kas tai?

2013-uosius Europos Komisija paskelbė Europos piliečių metais (IP/13/2). Nuo 2012 m. antrosios pusės, visus 2013 metus ir šiais 2014 metais, kai vyks Europos Parlamento rinkimai, EP nariai, EK pirmininkas ir 21 jos narys diskutavo su piliečiais iš visos Europos apie jų ateities lūkesčius.

Surengus daugiau nei 50 įvairių dialogų, pačių įvairiausių visuomenės sluoksnių piliečiai diskutavo su Komisijos nariais, Europos Parlamento nariais, šalių ir regionų politikais apie tai, koks turėtų būti Europos vaidmuo ateityje. Daugiau informacijos http://ec.europa.eu/debate-future-europe.

Dialogai rengiami minint Europos piliečių metus (IP/13/2), o šios iniciatyvos imtasi siekiant ES piliečius geriau supažindinti su jų teisėmis. Su minėtais metais susijusi tam tikra veikla tęsiasi ir 2014 m.

Kodėl Komisija nutarė to imtis dabar?

Europa yra atsidūrusi kryžkelėje. Ateinantys mėnesiai ir metai Europos Sąjungai bus lemtingi renkantis būsimą kryptį – šiuo klausimu girdėti daugybė skirtingų nuomonių. Itin svarbu suteikti piliečiams galimybę tiesiogiai išsakyti savo nuomonę šiose diskusijose. Europos integracijos ir Sąjungos demokratinio teisėtumo stiprinimo procesai turėtų vykti vienu metu. Todėl įsiklausyti į piliečių nuomonę kaip niekad svarbu.

Piliečių dialogo rezultatai

Atsižvelgdama į piliečių nuomones, Komisija galės parengti būsimos ES reformos planus. Vienas svarbiausių šių dialogų tikslų – paruošti dirvą 2014 m. Europos Parlamento rinkimams.

2013 m. gegužės 8 d. Europos Komisija paskelbė antrąją ES pilietybės ataskaitą, kurioje pateikiama 12 naujų konkrečių priemonių, kaip spręsti piliečių problemas (IP/13/410 ir MEMO/13/409). ES pilietybės ataskaita – tai Komisijos atsakas į plataus masto konsultacijas internetu, vykusias nuo 2012 m. gegužės mėn. (IP/12/461), ir per piliečių dialogus kilusius klausimus apie ES piliečių teises ir ateitį bei atitinkamus pasiūlymus.<- Grįžti į atgal