Erasmus+ jaunimo mainai – puiki proga atrasti save!

Nuostabiai praėjusi vasara paliko jaunimui daug įspūdžių, naujų patirčių ir smagių kelionių prisiminimus. Elektrėnų jaunimo centro jaunuoliai šią vasarą turėjo progą dalyvauti net 6 skirtingose Erasmus+ jaunimo mainų programose, 3 Europos sąjungos šalyse: Lietuvoje, Lenkijoje ir Ispanijoje.

Jaunuoliai mainų programose dalyvavo ir susipažino su kitų mainų programos dalyviais iš kitų šalių. Jiems teko bendrauti anglų kalba su lenkais, čekais, rumunais, italais, bulgarais ir ispanais. Temos apėmė viską: nuo meno srities iki ekologijos ir gamtos išsaugojimo bei savęs pažinimo. Visų 6 jaunimo mainų programų temos buvo labai skirtingos, tačiau aktualios ir svarbios šiandienos visuomenei.

Pirmieji šių metų vasarą jaunimo mainai vyko birželio pradžioje Lenkijoje, Poronin mieste. Ten mūsų savanoriai 5 dienas, kartu su lenkais ir čekais, gyveno kalnų apsuptyje ir sutelkė bendras jėgas dirbdami drauge darbo grupėse. Jaunuoliai dalyvavo veiklose pilnose įvairių diskusijų, kūrybinių užduočių apie savanorystę, kalbą ir pasitikėjimą ugdančios praktikos, atskleidė savo kūrybiškumą kurdami komiksus. Kultūrinio vakaro metu kiekvienos šalies atstovai pristatė savo šalį ir atstovaujamą organizaciją.

Antri Erasmus+ jaunimo mainai taip pat vyko Lenkijoje, Wasilkow mieste. Nuo birželio 26 d. iki liepos 2 d. jaunuoliai mokėsi viską apie alternatyvią laisvalaikio praleidimo formą bei šokius išlaisvinančius sielą. Lietuvių ir lenkų jaunuolių grupės 4 dienas kartu praleido šokių salėje gilindami savo įgūdžius ir kurdami bendrą šokį Feniks šokių studijoje Bialastoke. Grožėjosi nuostabiu Wasilkow mieste esančiu Šventojo vandens šaltiniu „Holy water“. Taip pat gilino savo kompetencijas darbo grupėse integracinių žaidimų metu. Lenkų kultūrinio vakaro metu lietuviai turėjo progą paragauti tikrų lenkiškų tradicinių patiekalų, pasiklausyti lenkų tautinės muzikos ir iš arti pamatyti lenkų tautinius drabužius. Mūsų šalies atstovai kaimynus stebino savo dainomis, šokiais bei vaišino tradiciniais skanėstais.

Liepos mėnesį Elektrėnų jaunimo centro savanoriai keliavo į trečius mainus Lenkijoje. Įveikę 1000 km atstumą nuo namų, jie pasiekė Ustrzyki Dolne. Čia dviejų šalių jaunuolių grupės savaitę gyveno kalnų apsuptyje, Pakarpatės vaivadijoje. Šio projekto idėja – Lietuvos ir Lenkijos draugystė, įamžinta į istoriją per grafiti Ustrzyki Dolne centrinės aikštės skvere. Projektas finansuojamas pagal Lenkijos ir Lietuvos jaunimo mainų fondą pavadinimu „Never Ending Story“. Lenkija garsėja savo baltos duonos kepimo tradicijomis, kaligrafija ir moliniais dirbiniais, todėl abiejų jaunuolių komandoms teko išbandyti rankdarbių dirbtuvėles, kuriose pažino Lenkijos ir Lietuvos etnografijos istoriją.

Tuo pačiu metu jaunimo mainai vyko ir Lietuvoje, Daugirdiškėse. Čia atvykę lietuvių ir lenkų jaunuolių grupės linksmai leido laiką kartu ir mokėsi dirbti komandoje. Mainų programos metu jaunuoliai palietė priešgaisrinės saugos, saugumo pirmos pagalbos bei avarinių situcijų temas. Turėjo daug diskusijų, komandinių žaidimų, čia jie gilino savo turimas kultūrines, etnines bei geografines žinias ir kompetencijas. Jaunuoliai dalyvavo išvykose Vilniuje, lankėsi Ugniagesių gelbėtojų mokykloje, Trakuose, Grabijolų kaime bei Elektrėnuose, aplankė Elektrėnų jaunimo centrą.

Dar viena Erasmus+ jaunimo mainų programa vyko Gdanske, Lenkijoje. Mainų programa „Rekarton“, tema – ekologija. Jaunuoliai iš trijų šalių – Lietuvos, Lenkijos, Rumunijos – kartu praleido 10 dienų, sutelkę bendras jėgas šiam projektui įgyvendinti. Projekto dalyviams teko išbandyti savo jėgas muzikos sferoje, sukurti dainą, įrašyti garso takelį į kompaktinę plokštelę ir atlikti viešai miesto centre. Kita jungtinė tarpkultūrinė jaunuolių grupė turėjo bendrą užduotį sukurti trumpą filmuką su ekologija susijusia tema. Šešėlių teatras – tai dar viena nauja patirtis, kuri jaunuolius paskatino kurti drauge. Jie puikiai išpildė savo sugalvotą ekologijos temą pagal savo sukurtą teatro scenarijų. Kiekvienos šalies atstovai pristatė savo šalį, pasakojo, kuo ji ypatinga, vaišinosi tradiciniu maistu, šoko ir dainavo.

Rugsėjo mėnesį Elektrėnų jaunimo centro savanoriai išvyko į 10 dienų trukusią jaunimo mainų programą Alikantėje, Ispanijoje. Čia mūsų jaunuoliai žavėjosi nuostabia Ispanijos gamta ir turėjo progą susipažinti su kitais jaunuoliais iš Italijos, Ispanijos, Bulgarijos ir Rumunijos. Jaunuoliai tobulino bendravimo, lyderystės, atminties, komandinio darbo ir asmenines kompetencijas. Socialiniai žaidimai ir bendri komandiniai darbai padėjo geriau pažinti save ir kitus. Ši patirtis suteikė galimybę pažinti net 4 kultūras vienu metu, kas paliko mums daug džiaugsmo ir neišdildomų prisiminimų.

Taigi į rudenį sugrįžtame pilnu bagažu puikių įspūdžių ir pasisėmę didelės patirties. Galime drąsiai sakyti, kad kelionės ir jaunimo mainai ugdo žmogų, plečia akiratį ir didina galimybes geriau pažinti save ir mus supantį pasaulį. Jaunimo mainai pranoko visus lūkesčius, puiki kompanija, geras mikroklimatas, įdomios darbo grupių temos padėjo atrasti save bei leido mokytis kitais būdais. Labai džiaugiamės visais  mainų dalyviais, kurie turėjo galimybę tobulėti kaip komanda ir kaip asmenybės. Tikimės ir toliau aktyviai dalyvauti mainų programose ir leisti Elektrėnų savivaldybės jaunuoliams pažinti pasaulį ir atrasti save.

Never stop growing, don’t be afraid of new experiens.<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų