X Leono Valinevičiaus atminimui skirta regata

2022-ųjų rugpjūčio 13–14 dienomis vyko dešimtoji regata „Elektrėnų vėjas“, skirta buriavimo pradininkui Elektrėnų mariose Leonui Valinevičiui atminti. Varžybų atidarymas prasidėjo prisiminimais apie šį kūrybingą ir darbštų žmogų, jo nuveiktus darbus. Leono Valinevičiaus atminimas pagerbtas tylos minute.

Pirmąją dieną mariose dvelkė nestiprus ŠR 3 m/s vėjas, kuris kartais sustiprėdavo iki 5 m/s gūsiuose, o antrą dieną kiek stipresnis Š–ŠR 4 m/s (gūsiuose 6 m/s) stiprumo vėjas. Toks vėjas parodo, kas tikrai turi ištvermės ir atkaklumo, nes „prie stipraus vėjo moka buriuoti visi, o prie silpno pasirodo – kas yra geriausi“, nes tokiose sąlygose yra svarbus kiekvienas judesys laive ir kiekvienas jautrus burių reguliavimas, tad kiekvienas nori išnaudoti visas galimybes pasiekti finišą pirmas.

Regatoje užsiregistravo net 32 burlaiviai, suskirstyti į 6 pogrupius pagal laivų tipus ir klases (F18 ir Open klasės katamaranai, Fin, Optimist U12, RS Tera bei savadarbiai laivai). Iš visų klasių originaliausi buvo savadarbių laivų konstruktoriai – Justinas Rubinovas su savo gamybos laive „Jumpyra“ ir Julius Babravičius, kuris vėl aplankė Elektrėnų ekvatoriją su savo gamybos mažaisiais, bet toli gražu ne pačiais lėčiausiais, „Pantera“ klasės katamaranais. Abu konstruktoriai yra suprojektavę ir pastatę jau ne pirmą savo burlaivį.
Šioje savadarbių laivų klasėje prizines vietas pasidalino:
1 vieta – Julius Babravičius
2 vieta – Justinas Rubinovas
3 vieta – Lukas Babravičius
Jaunieji Optimist ir RS Tera buriuotojai varžėsi itin atkakliai, neprarasdami ryžto ir sportinio užsidegimo, kiekvienas dalyvis kovojo iki pat paskutinio finišo. Tai yra mūsų auganti buriuotojų pamaina ir pasididžiavimas. O mažuosius buriuotojus visada lydėjo ir globojo jaunieji treneriai Jurgis Jurgelionis ir Daumantė Petraitytė, kurie ką tik grįžo iš 470 jachtų klasės Europos jaunimo čempionato.

Optimist U12 jachtų klasėje dalyvavo jaunieji buriuotojai iki 12-os metų amžiaus, prizines vietas iškovojo:
1 vieta – Ugnė Šilkūnaitė
2 vieta – Domantas Urbonas
Abiejų nugalėtojų treneris Darius Gerasimavičius.
RS Tera jachtų klasėje vietas iškovojo:
1 vieta – Austėja Karčiauskaitė
2 vieta – Ugnė Urbonaitė
3 vieta – Lukas Gaižauskas
FINN olimpinėje klasėje varžėsi buriuotojai iš Panevėžio, Kauno bei Elektrėnų buriavimo klubų. Dauguma šios klasės buriuotojų turi didžiulę ilgametę patirtį po burėmis, ir tokios lengvo vėjo sąlygos jiems tikrai nėra naujiena. Nuo pat pirmųjų startų iki pat paskutinio finišo lyderio pozicijos neužleido Kęstutis Sapežinskas, tačiau ir kiti buriuotojai nepasidavė ir kovojo dėl likusių vietų ant nugalėtojų pakylos. O galutinėje prizinių vietų lentelėje vietas išsidalino:

1 vieta – Kęstutis Sapežinskas
2 vieta – Vilius Gustas
3 vieta – Kęstutis Rėklys
Open katamaranų klasėje dalyvavo įvairių tipų katamaranai (A-cat, F20, Prindle 18, Prindle 19), kurie, nepaisant skirtingų laivų buringumo bei svorio, parodė, jog visada svarbiausia yra meistriškumas ir atkaklumas.
Šios varžybos vienai įgulai neapsiėjo be incidento – dėl trūkusio kairiojo borto vanto nusileido stiebas, ir Andriaus bei Sergėjaus Gaižauskų varžybos pirmąją dieną baigėsi. Tačiau įgula sugebėjo susiremontuoti laivą ir antrąją dieną toliau stojo į startus.

Šioje grupėje pirmą kartą varžybose pasirodė svečias iš Vengrijos Aron Boroczky, kuris plaukė „A klasės“ vienviečiu katamaranu. Aronas visiems pristatė dar niekam varžybose nematytą katamarano tipą „A-class“ ir galėjo parodyti, ką šitos klasės laivas sugeba kartu su kitais lenktynių trasoje, nors ir pats Aronas prisipažįsta: „Aš dar labai daug nežinau ir nemoku šito laivo visų subtilybių, taip kad viskas dar tik ateityje.“ Lengva laivo konstrukcija ir buriuotojo meistriškumas padėjo Aronui iškovoti pirmąją vietą savo klasėje ir nenusileisti dviviečiams, didesniems laivams. Visiems kas buriuoja, ne paslaptis – buriavimas yra amžinas mokslas, nes tobulybei ribų nėra, o ir kiekvienos oro sąlygos yra unikalios, prie kurių reikia mokėti prisitaikyti keičiantis situacijoms.
Galutinės pozicijos Open Katamaranų klasėje:
1 vieta – Aron Boroczky
2 vieta – Gediminas Narūnas, Tomas Daunoravičius
3 vieta – Mantas Gurauskas, Paulius Gurauskas
Greičiausi ir agresyviausi buvo F-18 klasės katamaranai, kurie dar prieš skelbiant starto signalą jau „stumdosi“ bei provokuoja vienas kitą. Kova vyko nuo pat pirmosios minutės, nes tokiomis sąlygomis gera startinė pozicija gali lemti ir rezultatą finišo tiesiojoje, nes visi kovoja dėl švaraus vėjo iš pat pradžių. Būtent prieš startą ir buvo pirmasis registruotas protestas tarp LTU-612 ir LTU-99 įgulų.

Oro sąlygos buvo tikras iššūkis visoms įguloms, nes visos komandos yra vedamos sportinio azarto. Pirmąją dieną šiaurės rytų–rytų vėjas buvo beįsisukantis iki 10 laipsnių, ypač prie antrojo laviruotės ženklo, kuris buvo arčiausiai rytinio marių kranto, o ten kranto įtaka buvo didžiausia. Vos, atrodo, plauki tinkamu kursu – priartėjus prie ženklo tekdavo greitai keisti kursą vien dėl vėjo pasisukimo. Tačiau ŠR vėjas leido puikiai skrieti į finišą su pavėjine Genaker bure. Ko nebūtų galima pasakyti apie antrosios dienos vėjo kryptį – vėjas pasisuko į Rytų pusę, ir finišavimas su pavėjine bure tapo rizikingas, nes finišas buvo šoniniu vėju (halfvindu), tačiau dauguma įgulų nepabūgo, įsivertino savo jėgas, ir visi teisėjai galėjo pasigrožėti finišo didingumu.
Starto linijoje rikiavosi tiek F-18, tiek Open klasės katamaranai, o tai reiškia, kad vienu metu prie starto linijos stojo net 14 laivų. Mažiau patyrusieji taipogi stengėsi užsiimti pozicijas prie starto, tačiau dažnai juos „apstumdydavo“ labiau patyrusieji vien dėl to, jog žino prasilenkimo ir teisės į kelią taisykles.
Antrąją dieną starto metu vienai įgulai nespėjus sureaguoti į atskriejusį gūsį ir tinkamai nesuvaldžius laivo, – virtimas ant šono. Įgula nusprendė netęsti to plaukimo, tačiau startavo puikiai kitame.

Visuose lenktynių etapuose nepralenkiami buvo Klaipėdos VOBSK Žalgirio klubui atstovaujantys buriuotojai Mindaugas Petronis ir Artūras Šimanskis (LTU-53, „Leliukai“). Jie visus plaukimus atskriejo pirmieji. Ši įgula turi ilgametę patirtį su SY Samsara jachtos komanda ir tą parodė šiose lenktynėse. Komanda susiformavo praėjusių metų rudenį, kai abu nusprendė įsigyti F-18 klasės laivą ir jį paruošti šiam sezonui. Nors komandos kapitonas Mindaugas yra senas katamaranistas, kuris anksčiau daug buriuodavo Tornado klasės katamaranais.
Antrąją vietą užtikrintai iškovojo Lino Supriko ir Šarūno Agliniškio komanda (LTU-52, „TRYS GŪSIAI“). Ši komanda dauguma plaukimų neužleido savo antrosios pozicijos.

Labai atkakli kova vyko dėl trečiosios pozicijos galutinėje lentelėje. Po pirmosios dienos lenktynių net trys įgulos buvo pretendentės į bronzos medalius, nes jas skyrė vos vienas kitas taškas, ir nusileisti kitos dienos lenktynėse nenorėjo niekas. Tačiau po atkaklios kovos bronzą iškovojo Nerijaus Butkevičiaus ir Evaldo Joniko komanda (LTU-22, „NIERKA sailing“).

Nė viena komanda varžybų metu neišvengė nemalonumų – visi stengėsi iš paskutiniųjų. O ir su iškilusiomis problemomis susidorodavo iškart, kad galėtų tęsti varžybas. Net ir palyginti lengvomis oro sąlygomis, sportininkai susiduria su begale iššūkių, tačiau azartas ir adrenalinas visada juos stumia pirmyn. Sportinio azarto ir emocijų netrūko nė vieną varžybų minutę, tačiau saugumas visada yra kiekvienos įgulos ir varžybų organizatorių prioritetas.

Dėkojame parėmusiems ar prisidėjusiems organizuojant regatą: Elektrėnų savivaldybės administracijai, Elektrėnų seniūnijai, UAB „Coral soliutions”, UAB „Brundis”, UAB „Verserma”, UAB „Darbo drabužiai”, Kredito unijai Vievio taupa, Sporto rėmimo fondui ir kt.

Evaldas JONIKAS,

Vaidas BERNOTAS

 

Agnės Juršytės nuotraukos<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų