„Tikrų vyrų beieškant“: susitikimas su rašytoju Vytautu Račicku

Gegužės 4 d. Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka kvietė į virtualų susitikimą su vienu žymiausių ir mylimiausių vaikų rašytojų Lietuvoje – Vytautu Račicku, kurio skrynioje – apie keturiasdešimt knygų. Ypač didelio populiarumo sulaukė „Zuika padūkėlis“, serija apie Nippę ir kitos istorijos. Vytautas Račickas (g. 1952) ne tik knygų autorius, bet didžiąją gyvenimo dalį dirbęs įvairių leidinių redakcijose.

Susitikimo metu autorius pristatė savo naujausią dešimties apsakymų knygą vaikams, kuri vadinasi „Tikras vyras“. „Kartais ne taip jau lengva suprasti, kur tikras vyriškumas, o kur – nelabai. Šios įvairių laikų istorijos – apie tai ir ne tik.“

Pirmiausia renginio moderatorė, kultūrinių renginių organizatorė Vaiva Šumskaitė, paskaitė labai gražią, pavasarišką ištrauką iš rašytojo naujausios knygos, kurią perskaitė, kaip sako, – vienu prisėdimu.

V. Račickas pakomentavo, ką reiškia skaičiukai, parašyti prie tekstų, – tai datos, kada dešimt istorijų įvykusios. Vieną istoriją, kuri vadinasi „Kiškis“ rašytojas plačiau apžvelgė, nes ji jam artimesnė, kadangi rašo apie sergančią mamą. Istorija liūdnoka, bet, pasak autoriaus, nelinksmus dalykus pavyksta aprašyti linksmai, gal tai optimisto charakterio bruožas. Į klausimą, ar knygoje iš dešimties parašytų istorijų yra tokių, kurios sukurtos, kurių nebuvo nei vaikystėje, nei vėlesniame laikotarpyje, atsako: „Yra sugalvotų: „Tikras vyras“, „Namų darbai“, „Siena“, „Kiškis“, „Gaidys“ ir kitos, bet tas istorijas padiktavo kažkokie įvykiai, kurie tęsiasi jau sugalvojant pabaigą. Vaikas, vardu Juzulis, sugalvotas, bet jis apibendrinantis vaiką, gyvenusį visais laikais. Per visus apsakymų puslapius liejasi leitmotyvas „Tikras vyras“, koks jis turi būti, ar raumeningas, stiprus?“ Tai patvirtindamas, rašytojas perskaitė apsakymo dalį, kurioje puikiai atsiskleidžia tikro vyro būdas, charakteris: gerumas, atjauta, drąsa, darant gerus darbus...

 

„Tikras vyras“ nauja linksmų istorijų rinktinė!

Vytauto Račicko knygos vaikams patinka todėl, kad skaitytojai istorijose atpažįsta save. Autorius rašo apie mokinių gyvenimą ir kasdienines jaunuolių problemas: brendimą, santykius su tėvais, draugais, bendraklasiais, mokytojais. Pasitelkęs menines priemones savo knygose Vytautas sukuria ryškius veikėjų portretus, o istorijose gausu vienas kitą vejančių įvykių. Rašytojui rūpi socialinės problemos, jis nevengia parodyti nedarnių šeimų, skriaudų, kurias tenka patirti mažiesiems, apleistų vaikų ir kitų aktualių visuomenės skaudulių, tačiau jo knygose nestinga gero humoro, kuris patraukia net tuos vaikus, kurie vengia skaityti. Juk Vytauto Račicko pasakojimai yra apie mus visus! Didelius ir mažus.  Knygoje „Tikras vyras“ laukia net dešimt nuotaikingų istorijų apie įvairius veikėjų nuotykius, nutikimus ir draugystę. Pavasaris, namų darbai bei kasdienybę pagyvinantys įvykiai! Kas gali būti smagiau, nei pasakojimai apie dalykus, kurie nutinka kiekvienam?

Žymių žmonių rekomendacijos

Rinktinę „Tikras vyras“ rekomenduoja žinomas rašytojas Selemonas Paltanavičius („Vytauto Račicko istorijose visada dega nematoma, bet šildanti gerumo ugnelė“), tinklaraštininkė Beata Nicholson („Vaikams patinka, kai jiems skaito tėtis arba mama, bet šią knygą jie smagiai skaitys ir patys“), laidų vedėja Teta Beta („Labai gyvenimiškos, labai nuoširdžios ir visiems suprantamos istorijos. Žaviuosi“), mokytoja Dangira Nefrienė („Kur šio autoriaus populiarumo paslaptis? Skaitytojai jo pasakojimuose atpažįsta save“), bibliotekininkas Petras Zurlys („Jėga! Ši knyga – kaip skaniausias pyragas, kurį vaikai sušveis vienu prisėdimu“). Jie teigia, kad skaitytojų laukia nuoširdžios ir linksmos istorijos, kurių siužetai nepaleis iki paskutinio puslapio.

Vytauto Račicko kūriniai tampa vaikų klasika. Autorius ne kartą apdovanotas įvairiomis literatūrinėmis premijomis, tarp jų – Vaikų literatūros premija. Du kartus kūriniai išrinkti Metų knygomis paaugliams. 2010 metais šį apdovanojimą pelnė „Baltos durys“, 2014 metais – „Aš, dviratis, pirmoji meilė ir sumuštiniai su sliekais“.

Klausimai rašytojui

Renginys buvo transliuojamas bibliotekos „Facebook“ puslapyje, visi dalyvavę turėjo galimybę tiesiogiai rašytojui pateikti klausimus. O jų buvo išties daug ir įvairiausių: Kokia knyga yra Jūsų pati mėgstamiausia? (Pasak autoriaus, mylimiausia knyga yra ta, kurią ką tik esi parašęs, bet pripažino, kad tarp tokių knygų yra ir „Mano vaikystės ledai“, „Juzulio istorijos“, „Berniukai šoka breiką“). Kas Jus įkvepia rašyti knygas? Ko palinkėtumėte savo knygos skaitytojui? (Nesiskirti niekada su knyga). Kada pradėjot rašyti knygas? Kiek iš viso esate parašęs knygų? (Skaičiaus tikslaus nepamenu, bet apie keturiasdešimt tai tikrai). Kiek laiko trunka parašyti knygą? (Naujausią knygą rašiau apie pusmetį, „Juzulio istorijas“ rašiau kelis metus). Kokia jūsų parašyta mėgstamiausia knyga? Kiek jums metų? (prieš 60 metų buvo devyneri). Kaip jūs jaučiatės, kai parašot knygą? Kaip išgyvenate, ką jaučiate, kai jūsų knyga išvysta „pasaulį“? (Būna smagu, jaučiu šventę, pro knygyną, kuriame jau puikuojasi knyga, praeinu dešimtimis kartų). Sveiki, kokio amžiaus vaikams rekomenduotumėte skaityti šią naują jūsų knygą? (Nuo 10-ies metų). Ar ji skirta labiau berniukams? (Kaip tik svarbu ją perskaityti ir mergaitėms, kad sužinotų, koks tas tikras vyras turėtų būti).

Susitikimo metu rašytojui Vytautui Račickui linkėjimus siuntė Kietaviškių progimnazijos 3, 5, 6 klasės mokiniai ir mokytoja. O buvusi ilgametė Semeliškių bibliotekos vedėja Irena Venskutonienė pasidalijo prisiminimais: „Labai smagu matyti rašytoją. Jis lankėsi Semeliškių bibliotekoje, tik neprisimenu, kuriais metais. Vaikai labai džiaugėsi, buvo pilna seniūnijos salė. Labai mėgo Jūsų knygas ir po susitikimo bibliotekoje buvo „anšlagas“. Stiprybės, rašytojau, ir dar daug kūrybinių metų!“

Susitikimo metu rašytojas palinkėjo pirmiausia perskaityti knygą „Tikras vyras“, o po to ir „Juzulio istorijas“. Palinkėjo, kad baigtųsi pandemija, greičiau ateitų pavasaris ir būtų galima susitikti gyvai. Ir palinkėjo – skaityti, skaityti knygas!

Dėkojame Elektrėnų sav. viešosios bibliotekos bendruomenei už tokį puikų, pažintinį renginį, kuris buvo labai įdomus ne tik mokiniams, bet ir suaugusiesiems.

 

Silvija BIELSKIENĖ<- Grįžti į atgal