Ragino saugoti savo tapatybę

Lietuvos vartotojų instituto (LVI) darbuotojai kartu su policijos pareigūnais trečiadienį lankėsi Vilniaus Mindaugo „Maximos“ prekybos centre.

Prevencinės akcijos metu žmonės buvo informuojami apie tai, kaip jie gali išvengti tapatybės vagysčių, kur reikia kreiptis įvykus tokio pobūdžio nusikaltimui. Taip pat prekybos centro lankytojai raginti atsakingai žiūrėti į savo asmens duomenų priežiūrą.
 
Susiduria kas penktas
 
Akcijos dalyvis Mantas pasakojo, kad rimčiau susidomėti asmens tapatybės duomenų apsauga internetinėje erdvėje jį privertė incidentas, kurio metu jis viešoje vietoje paliko savo vardu priregistruotą facebook paskyrą. Laimė, po jo prie to paties kompiuterio prisėdo vaikino draugai, kurie pajuokavo paskelbdami keletą šmaikščių įrašų, tokiu būdu priversdami jaunuolį susimąstyti apie atsakingą elgesį elektroninėje erdvėje.
Per paskutinius 12 mėnesių su tapatybės vagyste teko susidurti vienam iš penkių šalies gyventojų. Žmonės vis dar nepakankamai suvokia, kas yra jų asmens duomenys (pvz., IP adresas, el. pašto adresas, socialinių tinklų paskyros). LVI atstovai akcijos dalyvius perspėjo, kokios neigiamos pasekmės gali ištikti nesaugant asmens duomenų (iš sąskaitos dingsta pinigai, paimamas greitasis kreditas, sugadinamas geras vardas).
Jūratė, dalyvavusi akcijoje, pasidalino liūdna savo draugo patirtimi – jo vardu buvo paimtas greitasis kreditas. Todėl moteris pasidžiaugė, kad akcijos metu viešose vietose kreipiamas dėmesys į asmens duomenų apsaugą, apie kurią kartais nė nesusimąstoma.
 
Priminimui – pirštų antspaudas
 
Akcijos metu pareigūnai įspėdami apie asmens tapatybės problemas kvietė žmones palikti savo pirštų antspaudus specialiame lapelyje, kurį įteikė, kaip priminimą, kad būtina saugoti asmens tapatybėsduomenis.
Inga Lelienė, Vilniaus apskrities 3 policijos komisariato Prevencijos poskyrio vyresnioji specialistė, pabrėžė, kad dažniausiai pareigūnams tenka susidurti su elektroninės bankininkystės vagystėmis, kurias įvykdo vis dar aktyviai aukų ieškantys telefoniniai sukčiai. Pasak I. Lelienės, į policiją beveik kasdien kreipiasi žmonės, praradę savo socialinių tinklų ir elektroninio pašto paskyras. Kad užkirstų kelią galimiems nusikaltimams, ji patarė žmonėms jokiu būdu telefonu neatskleisti asmens duomenų ir akylai saugoti savo paskyras internete, ypač prisijungiant prie jų viešose vietose.
 
Iškalbinga statistika
 
Per paskutinius 12 mėnesių su tapatybės vagystėmis yra susidūrę beveik penktadalis (19 proc.) šalies gyventojų, rodo Lietuvos vartotojų instituto atliktas reprezentatyvus visuomenės nuomonės ir patirties dėl tapatybės vagysčių tyrimas. Atsižvelgiant į tai, kad vartotojams trūksta žinių, kas yra tapatybės vagystė, tikrieji nusikalstamų veikų mastai gali būti dar didesni. Tapatybės vagystė yra pasinaudojimas kito asmens tapatybę identifikuojančiais duomenimis nusikaltimų tikslais.
Apklausos duomenimis, 19 proc. šalies gyventojų teko susidurti su tapatybės vagyste per paskutinius 12 mėnesių: 3 proc. susidūrė asmeniškai, 16 proc. girdėjo apie tokius atvejus draugu, artimųjų rate. Dažniausiai tapatybės vagystės atveju buvo paimtas greitasis kreditas (28 proc.), svetimu vardu pirktos prekės arba paslaugos (16 proc.), iš banko sąskaitos dingo pinigai (8 proc.).
Aukomis tapę tyrimo dalyviai teigė, kad tapatybės vagystės dažniausiai vyksta pavagiant asmens dokumentus (28 proc.) arba išviliojant asmens duomenis apgaulės būdu (24 proc.). Trečdaliu atvejų (32 proc.) vagys pasisavintais asmens duomenimis pasinaudoti nespėjo.
 
Akcija jau įpusėjo
 
LVI nuo šių metų liepos 1 iki gruodžio 31 d. įgyvendindamas projektą „Tapatybės vagystės: prevencija per švietimą“, kuris iš dalies finansuojamas Europos Komisijos Nusikalstamumo prevencijos ir kovos su nusikalstamumu programos lėšomis, lankosi prekybos centruose informuodami žmones apie tapatybės vagystes.
Akcijos metu LVI darbuotojai ir policijos pareigūnai jau apsilankė 14-oje prekybos centrų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Utenoje, Šiauliuose ir Utenoje. Per šį laikąapie galimas grėsmes informuota 2000 žmonių.
 
Eglė Pieslikaitė, Lietuvos vartotojų institutas
Nuotraukos autorė Rugilė Butkevičiūtė<- Grįžti į atgal