Praūžusios Vilniaus knygų mugės rekordai ir rekordininkės

Savaitgalį vykusi Vilniaus knygų mugė ir vėl mušė rekordus – lankytojų skaičiumi pranoko net praėjusių metų jubiliejinį renginį. Šiemet LITEXPO parodų ir kongresų centre vien lankytojų užfiksuota 72 930.

Praūžusios Vilniaus knygų mugės rekordai ir rekordininkės

 

Savaitgalį vykusi Vilniaus knygų mugė ir vėl mušė rekordus – lankytojų skaičiumi pranoko net praėjusių metų jubiliejinį renginį. Šiemet LITEXPO parodų ir kongresų centre vien lankytojų užfiksuota 72 930.

 

„Vylėmės, kad pasieksime 70 tūkstančių ribą, bet kad ją perkopsime – tikrai nesitikėjome, – renginiui pasibaigus prisipažino Lietuvos parodų ir kongresų centro LITEXPO parodų skyriaus vadovė Milda Gembickienė. – Tai galbūt lėmė, kad šiemet labai akcentavome Jaunųjų skaitytojų salės programą, kurioje tikrai buvo ką veikti, tad ketvirtadienio lankytojų skaičius buvo didesnis nei pernai, joje apsilankė daug moksleivių grupių. Daugiau svečių sulaukėme ir dėl naujos Kultūros centrų salės, į ją žmonės važiavo net iš kitų miestų. Šiemet buvome parengę didesnę programą – vyko virš 600 renginių, daugiau nei 400 susitikimų, dalyvavo 380 leidyklų.“

 

21-osios Vilniaus knygų mugės rekordininkėmis tapo kadenciją baigusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir rašytoja Kristina Sabaliauskaitė. Į susitikimus su jomis netilpo visi norintieji. Prezidentė salėje buvo pasitikta plojimais ir sveikinimo šūksniais, publika ją pagerbė atsistodama. Mugėje buvo pristatytos kelios knygos apie D. Grybauskaitę – buvusios patarėjos Daivos Ulbinaitės „Nustokim krūpčiot“, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesoriaus Tomo Janeliūno monografija „D. Grybauskaitės doktrina: Lietuvos užsienio politikos kaita 2009–2019 metais“, taip pat buvusios šalies vadovės pasisakymų bei minčių rinkinys „Prezidentė: tekstai ir kontekstai“. Po susitikimo su lankytojais D. Grybauskaitė skaitytojams autografus dalijo net 1,5 valandos.

 

Kita Lietuvos rekordininkė – bestselerį „Petro Imperatorė“ parašiusi Kristina Sabaliauskaitė. Jos romano tiražas iki šiol atrodė negirdėtas Lietuvai – 70 tūkstančių egzempliorių. Apie jos knygą nemažai kalbėta ir kituose mugės renginiuose bei diskusijose.

 

Sausakimšos salės buvo ir susitikimuose su Lietuvos Prezidentu Gitanu Nausėda, rašytoja Undine Radzevičiūte ir kitais Lietuvos autoriais, svečiais iš užsienio.

 

Šiemet Vilniaus knygų mugėje dalyvavo 64 svečiai iš užsienio, tarp kurių buvo ir kitose šalyse gyvenantys lietuvių autoriai. Susitikimai su mėgstamais rašytojais taip pat pritraukė pilnas sales skaitytojų. 21-oji Vilniaus knygų mugė vyko visose 5 parodų salėse, dalyvavo beveik 400 dalyvių iš 9 šalių.

 

Muzikos salėje dalyvių skaičius siekė 70, Lietuvos kultūros centrų salėje – 21, veikė 19 renginių erdvių. Iš viso mugės programoje surengta 646 renginiai, 187 iš jų – vaikams ir jaunimui. Dar 453 susitikimai su autoriais vyko dalyvių stenduose, 9 renginiai buvo organizuoti įvairiose miesto kultūrinėse vietose.

 

Renginių programoje buvo surengtos 6 diskusijos Diskusijų klube, 15 susitikimų „Šortuose“, parodyta 12 kino filmų, surengta 13 meno parodų, 50 renginių Muzikos salėje, 40 renginių Lietuvos kultūros centrų salėje.

 

Kitais metais 22-oji Vilniaus knygų mugė vyks vasario 25–28 dienomis ir pasitiks visus nauja tema „Vaizdas kaip tekstas“.


 

Skelbiama tema kitiems metams

 

Tradiciškai, paskutiniąją Vilniaus knygų mugės dieną pranešamas ir kitų metų šūkis. Jau aišku, kad 2021 metais vasario 25–28 dienomis visi rinksimės į mugę, kurios tema – „Vaizdas kaip tekstas“.

 

Tradiciniai tekstai šiandien konkuruoja ne tik tarpusavyje, vis dažniau jiems tenka atlaikyti vaizdų ar simbolių invaziją. Kartu su naujomis technologijomis simboliai ar vaizdai siūlo lengvesnius, greitesnius informacijos įvedimo, pateikimo ir suvokimo būdus. Komiksai, grafiniai romanai vis labiau užkariauja skaitytojų galvas. Tradicinė knygos iliustracija šiandien lengvai transformuojasi į filmą, kompiuterinį žaidimą, bet sunkiai grįžta į tradicinį tekstą. Koks vaizdo vaidmuo teksto kūrime? Kaip vaizdas siejasi su tekstu ir ar gali jį pakeisti? Tradicinis tekstas ir vaizdai. 2021 metų Vilniaus knygų mugė kvies aptarti šiuos naujus iššūkius.

 

„Būsimų metų mugės tema, žinoma, apims ir knygos meną, iliustracijas, fotografiją, kino filmus, vaizdo projekcijas, kurias taip pat suvokiame kaip tekstą, turintį prasmę. Bet ar vaizdas gali pakeisti tekstą?“ – svarsto Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto leidybos centro vadovas Gytis Vaškelis.

 

Lietuvos parodų ir kongresų centro LITEXPO parodų skyriaus vadovė Milda Gembickienė tikisi, kad 22-asis tradicinis literatūrinis renginys išlaikys geriausias ir skaitytojų pamėgtas formas, bet tuo pačiu ieškos būdų naujai pažvelgti į tekstą ir skaitymą.

 

Inga JURČIENĖ,

Rinkodaros skyriaus vadovė

Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO<- Grįžti į atgal