Degalinių parduotuvėms siūlomi draudimai gali riboti konkurenciją, pastebi Konkurencijos taryba

Konkurencijos taryba atkreipia dėmesį, kad draudimas tik degalinėse esančioje parduotuvėse prekiauti tam tikra prekių grupe gali pažeisti Konkurencijos įstatymą ir Konstituciją. Stacionariose degalinėse įrengtos parduotuvės yra mažmeninės prekybos vietos, licencijuojamos ir prižiūrimos kaip visos įprastos parduotuvės, todėl siūlomi draudimai iškreiptų mažmeninės prekybos rinką, suteikdami išskirtines privilegijas prekybos centrams ir didžiosioms parduotuvėms.

Konkurencijos taryba pabrėžia, kad Konkurencijos įstatyme yra įtvirtintas „draudimas <...> priimti teisės aktus ar kitus sprendimus, kurie teikia privilegijas arba diskriminuoja atskirus ūkio subjektus ar jų grupes“.
Tuo tarpu atskirų Seimo narių siūlomos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, Konkurencijos tarybos nuomone, „galimai sukuria ribojimus atitinkamoje rinkoje“.
Konkurencijos taryba savo rašte Lietuviškų degalinių sąjungai taip pat pažymi, kad šios pataisos gali prieštarauti ir šalies Konstitucijai, kuri taip pat saugo sąžiningos konkurencijos laisvę.
Konkurencijos tarybos vertinimu, pataisų autoriai savo siūlymų nėra iki galo pagrindę ir pateikę pakankamai duomenų – nėra užtektinai įrodymų, kad ribojimai leis pasiekti keliamus tikslus, nors tai, pagal Konstitucinio teismo praktiką, yra būtina sąlyga ribojimams įvesti.
„Lietuvoje jau galioja draudimas automobiliuose gerti ar laikyti alkoholį. Atskirų politikų noras uždrausti alkoholinių gėrimų prekybą degalinėse esančiose parduotuvėse jau yra perteklinis reikalavimas.  Tai dar vienas politikų bandymas pasigerinti reitingus, bet ne noras spręsti problemą iš esmės. Prieš dešimt metų tokį patį siūlymą Seime buvo pateikusi socialdemokratė Birutė Vėsaitė, tačiau tuometis Seimas suprato, kad sprendimas neduos norimų rezultatų, todėl jos siūlymo nepalaikė“, – sako Vidas Šukys, Lietuviškų degalinių sąjungos (LDS) vykdomasis direktorius.
Pasak LDS vadovo, dideliuose miestuose degalinės ir parduotuvės yra visiškai šalia, todėl draudimas, išskiriantis degalinių parduotuves, neužkirs kelio vairuotojams įsigyti norimų prekių.
„Tuo tarpu mažuose miesteliuose ar kaimo vietovėse degalinėse įrengtos parduotuvės dažnai tėra vienintelės vietos, kur žmonės gali apsipirkti legaliai. Jas uždarius, neabejotinai išaugs nelegali prekyba, nes juk gyventojai nevažiuos 30 kilometrų iki artimiausios parduotuvės, jei kaimynas šalia pasiūlys įsigyti nelegalių, neaiškios kokybės produktų“, – pastebi V. Šukys.
LDS vadovo teigimu, degalinėse įrengtos parduotuvės yra net saugesnės vietos prekybai nei paprastos kaimo parduotuvės, nes jose privalomai įrengtos vaizdo kameros, fiksuojančios ir saugančios kiekvieno apsiperkančiojo atvaizdą. Tai leidžia užtikrinti, kad alkoholiniai gėrimai ir kitos neleistinos prekės nebus parduotos nepilnamečiams, neblaiviems asmenims.
Asociacijos skaičiavimais, jei Seimas nepaisys perspėjimų ir pritaikys siūlomus ribojimus, darbo degalinių parduotuvėse gali netekti 400 žmonių.
„Esame viena iš trijų didžiausią šešėlinę ekonomiką turinčių šalių Europos Sąjungoje su visomis iš to išplaukiančiomis neigiamomis pasekmėmis, nedarbo lygis kaimo vietovėse ypač aukštas. Turėtume skatinti legaliai veikiančias įmones, ypač kaimuose, kurti ten darbo vietas ir šviesti žmones, o ne imituoti problemų sprendimą nepagrįstais ir galbūt net neteisėtais sprendimais“, – pastebi V. Šukys.
Daugiau informacijos: Vidas Šukys, Lietuviškų degalinių sąjungos vykdomasis direktorius, tel. 8 682 60516, el. paštas sajunga.lvpnps@gmail.com, www.lietuviskosdegalines.lt

Legalaus verslo aljansas<- Grįžti į atgal